Cytryna 3.0

Recenzje

Kino ekscentryczne, pokazujące tragikomicznie, jak ciężko jest nawiązać niektórym kontakt ze światem. 7

Człowiek w poczuciu wyobcowania, nieposiadający cech, które teraz dyktują warunki na świecie i pozycję, może zacząć zachowywać się dziwnie, gwałtownie, jego frustracja może przybierać różne formy. Takim ekscentrykiem jest bohater i sam film Cytryna, który zgrabnie stylistycznie i kreatywnie narracyjnie, pokazuje, jak to jest być tytułową skwaszoną cytryną, wśród samych słodkich i smacznych owoców.

Nasz główny bohater Isaac, wcale nie jest głównym bohaterem w swoim życiu. Jego niewidoma żona lepiej sobie radzi. W przenośni i dosłownie w rzeczywistości, potyka się o mniej rzeczy. Spotykamy ich, kiedy ze związku pomiędzy obojgiem, uchodzi ostatnie tchnienie. Ona wyjeżdża co chwilę na kolejne „branżowe” spotkania, a jej zaradność tylko podkreśla dezorientacje i poczucie wyobcowania oraz bezradność Isaaca. Prowadzi on zajęcia z aktorstwa. Jest jednym z tych, którzy prawie już stanęli nogą na czerwonym dywanie, ale okazało się, że pomylili wejścia. Na lekcjach pojawia się pełen energii, dostający różne propozycje aktorskie, nastawiony na sukces w branży Alex, który fascynuje Isaaca, bo wykazuje cechy, które u niego dawno zanikły poprzez długi związek z nijakością. Tylko, że irytacja tym stanem u Isaaca nie doprowadza do błyskawicznej przemiany głównego bohatera, a właśnie jest bardzo przewrotnie.

Reżyser wytworzył niepowtarzalny klimat groteskowej tragikomedii, gdzie nasz bohater niby nic nie robi, a i tak coś psuje. Twórca nie pozostawia na nim suchej nitki i pokazuje, jak samotność i brak umiejętności oraz siły charakteru, by poradzić sobie z tym stanem i uczuciem, jakby się było z innej planety, może powodować bardzo skrajne reakcje. Nie musi się kończyć wcale melancholią i zamieszkaniem na kanapie, a dziwnymi impulsami, które tylko oddalą nielicznych, będących w jego pobliżu. Dlatego nasz bohater zachowujący się jakby przedawkował xanax, a w wielu momentach wygląda, jakby w jego głowie wirowała wizja zasztyletowania wszystkich wkoło.

Isaac desperacko poszukuje uwagi i komizm miesza się tu umiejętnie z poczuciem lekkiej obcości materii filmowej. Ta obcość jest kompatybilna z odczuwaną przez bohatera w życiu. Dlatego nastrój w tym filmie jest umiejętnie spleciony z naszym Isaacem – nieprzewidywalny, ale jednak w barwach cytryny. To nie jest kino ostro zaangażowane i lustrujące psychologicznie bohatera. Raczej pokazujące lekko kwasowy pejzaż potyczek z rzeczywistością i różnych etapów próby nawiązywania z nią kontaktu, mimo trudnego charakteru.

Cytryna to kino jednorazowej, ale sytej w wyobraźnię i urodę wizualną przygody. Komicznie o samotności, gdzie jednak bohater zostaje wyciśnięty, jak cytryna przez wszystkich wkoło i mimo śmiechu, jest postacią tragiczną. Hipnotyzująca amplituda emocji, zapakowana w pozornie piękne pudełko, ale w środku jest ładunek wybuchowy, który może zacząć odliczanie w każdej chwili. Niektórym żyje się ciężko w świecie, bo prócz potyczek z nim, mają dodatkowego przeciwnika w sobie.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie