Uciekający pociąg 1985

Runaway Train

Manny to bardzo niebezpieczny przestępca, wielokrotnie karany za rabowanie banków. Kolejną karę odsiaduje w więzieniu o zaostrzonym rygorze na Alasce. Nie na długo tam zagościł, przy pomocy współwięźnia Bucka dokonuje brawurowej ucieczki. Niezauważeni docierają na stację kolejową i dostają się do składu czterech spalinowych… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jon Voight
jako Oscar "Manny" Manheim
Eric Roberts
jako Buck
Kyle T. Heffner
jako Frank Barstow
John P. Ryan
jako Warden Ranken
T.K. Carter
jako Dave Prince
Kenneth McMillan
jako Eddie MacDonald
Stacey Pickren
jako Ruby
Walter Wyatt
jako Conlan
Edward Bunker
jako Jonah
Reid Cruickshanks
jako Al Turner
Dan Wray
jako Gruby więzień

Fabuła

Manny to bardzo niebezpieczny przestępca, wielokrotnie karany za rabowanie banków. Kolejną karę odsiaduje w więzieniu o zaostrzonym rygorze na Alasce. Nie na długo tam zagościł, przy pomocy współwięźnia Bucka dokonuje brawurowej ucieczki. Niezauważeni docierają na stację kolejową i dostają się do składu czterech spalinowych lokomotyw. Niestety jego maszynista nagle umiera na atak serca i pędzący przez rozległe odludzie, śnieżnej Alaski, z dużą prędkością, pociąg jest całkowicie niekontrolowany i nic nie może go zatrzymać. Przypadkowo, dwaj zbiegowie odkrywają, że w pociągu znajduje się pracownica kolejowa, Sara. Do ich świadomości dociera fakt, że są w pułapce, również dyspozytorzy kolei i policja ustalają, kto jest na pokładzie pociągu. Uwięzieni w pociągu podejmują desperackie próby jego zatrzymania. Tymczasem dyspozytorzy kierują skład na ślepy tor… tompawel

Gatunek
Akcja, Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
helikopter, więzienie, ucieczka z więzienia, ucieczka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1985-11-15 (świat), 2004-02-25 (dvd)
Kraj produkcji
USA, Izrael
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
111 minut
Budżet
13 000 000 USD

Recenzje

Prawdziwa uczta dla oczu! 8
  • 2009-11-29
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Lata osiemdziesiąte, chyba każdy się ze mną zgodzi, obfitują w masę filmów, do których czujemy niemały sentyment. To prawdziwy wielki "magazyn", w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Są i pozycje lekkie, takie tytuły jak Klub winowajców czy Blues Brothers, które zyskały miano filmów kultowych. Nie zabraknie też filmów, które pozostawią po sobie trwały ślad w psychice (Ściana Parkera czy Rób co należy). Łączy je jedno - nie da się ich nie lubić. Podobnie jest i z tym obrazem...

Oscar "Manny" Manheim (Voight) jest skazany na dożywocie. Karę odbywa w więzieniu na Alasce, Stoneheaven. Wraz z młodszym skazańcem - Buckiem (Roberts) dokonują ucieczki. W pościg za nimi wyrusza naczelnik więzienia, który za wszelką cenę pragnie schwytać uciekinierów. Skazańcy dostają się na stacje kolejową i ukrywają się w jednym pociągu. Wszystko idzie po ich myśli... Jak się okazuje tylko do czasu. Maszynista dostaje zawału serca, a Manny i Buck znajdują się w niebezpiecznej pułapce...

Film Konczałowskiego przepełniony jest podtekstami i ciągle rosnącym napięciem. Sprawdza się na dwóch płaszczyznach – jako typowy film sensacyjny, thriller (bardzo dobra scena podczas pojedynku bokserskiego!) oraz jako obraz z prawdziwą głębią, podejmujący próbę ukazania potrzeby wolności, nawet za najwyższą cenę. Niewątpliwie film można interpretować na wiele sposobów. Otwarte zakończenie, które z jednej strony pozostawia po sobie niewielki niedosyt, ale też zmusza do głębokich refleksji. Z jednej strony widz chciałby wiedzieć co stanie się dalej, a z drugiej strony napawa go obawa przed zepsuciem tego segmentu filmu (podobna sytuacja jak z Zapaśnikiem Aronofskiego).

To wszystko potęgują piękne plenery Alaski, surowe, dynamiczne zdjęcia, niezła ścieżka dźwiękowa, wiele znakomitych kwestii, przepełnionych czarnym humorem ("-Jesteś bestią! – Nie, gorzej. Jestem człowiekiem...") i oczywiście największy plus – mistrzowskie role Jona Voighta i Erica Robertsa (oboje nominowani do Oscara za te role), jedynie odtwórczyni Sary to wielkie drewno!

Uciekający pociąg to kino z bardzo wysokiej półki, pozostawiające po sobie trwały ślad. Sięgnijcie koniecznie. Naprawdę warto!

4 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Pilot helikopteru Richard Holley zginął na planie podczas kręcenia filmu. Film dedykowano jego pamięci. zobacz więcej

Komentarze 3

Avatar square 200x200

Redox 2009-11-15 8

8/10 – Bardzo dobre kino, pozostawiające po sobie ślad.

Film przepełniony podtekstami i ciągle rosnącym napięciem. Sprawdza się na dwóch płaszczyznach – jako typowy film sensacyjny, thriller (bardzo dobra scena podczas pojedynku bokserskiego) oraz jako obraz z prawdziwą głębią, podejmujący próbę ukazania potrzeby wolności nawet za najwyższą cenę. Niewątpliwie film Konczałowski można interpretować na wiele sposobów. Otwarte zakończenie, które z jednej strony pozostawia po sobie niewielki niedosyt, ale też zmusza do głębokich refleksji.

Do tego piękne plenery Alaski, surowe, dynamiczne zdjęcia, niezła ścieżka dźwiękowa, wiele znakomitych kwestii ("-Jesteś bestią! – Nie, gorzej. Jestem człowiekiem…") i oczywiście największy plus – mistrzowskie rolę Jona Voighta i Erica Robertsa, jedynie odtwórczyni Sary to wielkie drewno!

Prawdziwa uczta dla oczu!

TVpiotrek Redox 2011-01-12 10

Jednym słowem, klasyk!

Anonimowy 2009-03-23

Znakomity – Znakomita reżyseria Andrieja Konczałowskiego, który zrealizował film wychodzący swą wieloznacznością daleko poza ramy przygodowego dramatu. Scenariusz Akiry Kurosawy.

Współtworzą