Operacja Overlord 2018

Overlord

Amerykańscy spadochroniarze zostają zrzuceni za linię wroga w rejonach Normandii. Ich zadanie jest kluczowe dla powodzenia nadchodzącej inwazji. Przez przypadek trafiają do wioski, w której naziści prowadzą tajne eksperymenty. Będą zmuszeni zmierzyć się z siłami, o których nie mieli pojęcia.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 26 lipiec 2019, piątek 22:10 (Polska) zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Wyatt Russell
jako Ford
Pilou Asbæk
jako Wafner
Jovan Adepo
jako Boyce
Mathilde Ollivier
jako Chloe
John Magaro
jako Tibbet
Dominic Applewhite
jako Rosenfeld
Jacob Anderson
jako Dawson
Bokeem Woodbine
jako Rensin
Erich Redman
jako Dr Schmidt
Hayley Carmichael
jako Pani Lesner
Michael Epp
jako Niemiecki żołnierz

Fabuła

Amerykańscy spadochroniarze zostają zrzuceni za linię wroga w rejonach Normandii. Ich zadanie jest kluczowe dla powodzenia nadchodzącej inwazji. Przez przypadek trafiają do wioski, w której naziści prowadzą tajne eksperymenty. Będą zmuszeni zmierzyć się z siłami, o których nie mieli pojęcia. Czechu

Gatunek
Horror, Wojenny, Akcja, Przygodowy, Sci-Fi
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, przemoc, laboratorium, żołnierz zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-11-30 (kino), 2018-09-22 (świat), 2019-04-10 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Bad Robot
Paramount Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
110 minut
Budżet
38 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Intrygująca hybryda gatunkowa kina wojennego i apokalipsy zombie nie jest spełniona i nie chce się ze sobą spleść w skutecznym i udanym filmowym uścisku. 4

Operacja Overlord to brawurowa próba połączenia kina wojennego, twardo stąpającego po ziemi, z odseparowanym od regulaminu rzeczywistości sci-fi. Dosyć ryzykowna hybryda gatunkowa. No i trochę jednak kończy się rozkrokiem. Film przeskakując z tak innych światów narracyjnych naprzemiennie raz skutecznie, raz mniej, ma dalej ze sobą na pokładzie tych samych bohaterów i akurat zmienianie im ilorazu inteligencji raz dodając, raz zabierając ujmuje filmowi na składni i konsekwencji. Operacja przeciętnie udana.

Mamy II wojnę światową. Grupa amerykańskich żołnierzy zaczyna akcję D-Day, czyli lądowanie w Normandii. Historyczne zarzewie opowieści zaczyna się od zaatakowania schodzących na terytorium wroga. Grupa zostaje rozbita. Żołnierze powoli się odnajdują i trafiają do domu pewnej kobiety, której życie wisi na włosku. Jest zastraszana i wykorzystywana przez niemieckich żołnierzy. Alianci zostają u niej, by tymczasowo się schować i obmyślić dalszy plan działania. W tym czasie jej mieszkanie odwiedzają Niemcy, a oni schowani na dole próbują nie wydawać żadnych dźwięków. Jeden z nich nie może wytrzymać sytuacji, w której ewidentnie widać jakie zamiary ma wobec kobiety, jak chce pokazać przewagę jeden z niemieckich żołnierzy. Większość z Niemców ucieka, jednego z nich Amerykanie biorą za zakładnika. W tym czasie równolegle poprzez splot dziwnych, wypadkowych wydarzeń żołnierz Boyce trafia do osobliwej jednostki. Okazuje się, że to miejsce, w którym obecnie dokonuje się tajemniczych badań na żywych organizmach, które mutują się po podaniu pewnej substancji w pozornie niezniszczalne potwory. Zabić ich tylko może zniszczenie mózgu. Przypominają budową i konstrukcją zombie. Udaje mu się uciec od tego miejsca. Jednak to nie będzie ich ostatnia wizyta w mrocznym miejscu pełnym kiedyś ludzi, teraz potworów stworzonych jako broń przez Niemców w walce, chociaż wrogowie sami przestają nad nimi panować.

No i trochę film też nie potrafi panować nad swoim odważnym i niewątpliwie intrygującym pomysłem. Jednak zapowiadany brzmi lepiej niż wykonany. Dramat wojenny wraz ze scenami batalistycznymi rozgrywa się na naprawdę solidnym poziomie. Jednak kiedy ewoluuje w historię o spotkaniu z krwiożerczymi bestiami jest trochę zdezorientowany, w którą stronę podążyć. Z jednej chce przeskoczyć do kina klasy zet, bardzo złego filmu, a z drugiej zachować narrację wojenną. Poziomy się nie wykluczają, ale nie potrafią się ze sobą spleść i trochę powstaje kakofonia oraz niezdarność na poziomie pretekstowych rozwiązań fabularnych, dialogowych wtórności i w oczywisty sposób rozpisanych charakterów. Połączenie Szeregowca Ryana z Apokalipsą Zombie brzmi bardzo atrakcyjnie i nawet wygląda na poziomie wizualnym. Jednak stężenie absurdów i przedłużania fabuły często nielogicznymi kompletnie metodami nie pozwala nam na czerpanie frajdy z tej makabry.

Kolejnym problemem tego filmu jest też to, że właśnie w tym makabrycznym show nie ma z rozmachem kina gore, zagrywek, a trochę na takie próbuje się stylizować. Przez co fabularnie te połączenie się nie spełnia i nie robi na nas szczególnego wrażenia.

Od kina efektownego, nieprzeszarżowanego i batalistycznego do świadomie efekciarskiej masakry. Dwa tory, oba intrygujące i same sobie dobrze radzące. Jednak żonglowanie nimi w Operacji Overlord kończy się pogubionymi piłeczkami.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 5

glewik 2019-02-19 2

Wy tak na serio z tymi ocenami? To przecież paździerz roku. Logika zawodzi tutaj na każdym kroku ….. ehhh no dobra szkoda pisać

LakiLou 2019-02-16 9

Oglądając ten film miałem wrażenie, że mam do czynienia z adaptacją gry Wolfenstein. No po prostu kapitalny film.

Asmodeusz LakiLou 2019-02-17 8

deczko podeszło pod kultowego Wolfensteina, ale temat naziści i eksperymenty naukowe sam w sobie sprzedaje się dobrze. Co do filmu ciekawe połączenie wojennego z horrorem i SF choć tych ostatnich wolał bym nieco więcej.

Przemopgx 2018-12-03 10

Kolejny udany film wyreżyserowany przez j j Abrams! Akcja – Emocje – Napięcie. Polecam!

pajki_filmaniak 2018-12-03 8

bardzo dobry warto iść do kina polecam

Współtworzą