303. Bitwa o Anglię 6.2

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold "Tolo" Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Zgłoś naruszenie Teaser #1

Komentarze 5

pajki_filmaniak 7

dobry film wojenny z akcentem naszych polaków walczących w tych najgorszym okresie wojny

i_darek1x 3

Iwan Rheon jakiś taki nijaki ? A jeżeli chodzi o film to jest drętwy ! Ogólnie oglądanie męczy ;) …tak że się chce odlecieć ! (z tego filmu ) .
Wszystko to jakieś nieudolne i bez odrobiny ikry ;) To nie film wojenny to kpina !

Mis_Koralgol 8

Dużo lepszy film niż 303 Historia Prawdziwa.
To przynajmniej próbuje być filmem, opowieścią. Tamto to posszywane strzępki taśmy filmowej.
Tam jest nadmierny patos, wojna pokazana praktycznie bez krwi, a prawie każdy start to zestrzelenie paru Niemców i powrót do baru :| – Hej wojenka Wojenka XD

Tu to słodko-gorzka opowieść o wojnie. Jak to w jednej chwili możesz cieszyć się zwycięstwem w powietrzu, a zaraz bryzgać krwią w kokpicie, albo palić się na ziemi. Dużo bardziej podoba mi się taka wizja – to nie wizja z 'lektury szkolnej z liceum'. Myślę, że trafi lepiej do ludzi – a przede wszystkim do ludzi z zagranicy. Co więcej są pokazane np rozterki Polaków – latać i zabijać ? w końcu ludzi – a czasami wręcz na odwrót TAK ZABIJAĆ !
Niestety momentami trochę przekoloryzowują mi się zdaje. Zumbach – wychodzi na supermana (ale przynajmniej na szczęście ze swoimi problemami i bolączkami – nie tak jak w Historii Prawdziwej). Ale sceny gdzie już skrzydłem czy śmigłem strąca Niemca – to już przywodzą na myśl parodię Top Gun.

Za to w Historii Prawdziwej bardziej podobały mi się walki powietrzne – tu jak ktoś to pisał, wyglądają bardziej jak gra komputerowa i to nie najlepsza :(

Aha – no i WIELKI plus, za zamknięcie klamrą – wspominając o tym, że Polacy "wygrali wojnę, ale przegrali pokój" – no i blamarz Brytyjczyków z paradą zwycięstwa w Londynie. Dlatego uważam ten film za DUŻO lepszy jeśli chodzi o opowiedzenie tej ważnej historii :)

Za to na IMDB jeden Anglik słusznie zwraca uwagę, że film sugeruje, że NIKT z Polaków nie został w Anglii po wojnie. Tym samym trochę zakłamując historię i ukazując Anglików gorszymi niż byli. Bo fakt faktem, że sporo Polaków zostało. Podaje też kilka rzeczy o których nie słyszałem (w sprawie Polaków):
> Churchill’s House of Commons "pledge" of February 27th 1945, the Polish Resettlement Corps founded in 1946, the UK’s Polish Resettlement Act of 1947 and the Committee for the Education of Poles set up in 1947.

A na koniec – oglądałem ostatnio analizę, że Bitwa o Anglie nie była AŻ TAK kluczowa. Pamiętając jakie problemy z Alianci mieli w 44tym lądując w Normandii ze słabo przygotowanymi Niemcami, przewagą w powietrzu i na morzu – to jaką szanse mieliby naprawdę Niemcy – w 40 roku :? BARDZO nikłe – chyba, że flota Angielska poszła by sobie na dłuuugą herbatkę. A lądowanie to nie tylko wysadzić ludzi, to i dostarczać i zapasów, paliwa niezbędnych dla ofensywy. Więc fakt – Angole byli dużo bezpieczniejsi niż chcielibyśmy uważać. Co nie umniejsza heroizmu Polaków. Tylko może to kolejny sposób w jaki propaganda rozdmuchała małe zwycięstwo w coś co zmieniło losy wojny.

Także czy to doskonały film – NIE, czy mogli by dość łatwo go ulepszyć ? Myślę, że tak (np lepiej rozwinąć historię czecha, Franciska, nie robić z Zumbacha AŻ takiego wariata, wspomnieć, że po wojnie jednak sporo Polaków zostało). Chociaż też może to mniej film skierowany do Polaków "ku pokrzepieniu serc" – to można traktować jako Bug i Feature. Lepiej trafi do nie-polskiego widza, ale może niektórym w Polsce nie przypadnie aż tak do gustu. Dalej jednak uważam go za o wiele bardziej wartościowe dzieło niż Historię Prawdziwą :) (po ocenach tak ze 2x XD – 4/10 vs 8/10 :P )

pita5 8

Dobry film, na szczególną pochwałę zasługuje rola Milo Gibsona

Przemopgx 10

Bardzo ciekawy i wciągający film, obsada niczego sobie, lecz jak na dzisiejsze czasy to brakowało troszeczkę lepszych efektów specjalnych – ale i tak Gorąco polecam choćby z historycznych powodów!!!

Następne