Searching 2018/III

Zaginęła 16-letnia dziewczyna. Zdesperowany ojciec włamuje się do jej laptopa, szukając wskazówek, jak ją znaleźć.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO2, 27 lipiec 2019, sobota 21:00 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

John Cho
jako David Kim
Debra Messing
jako Detektyw Rosemary Vick
Joseph Lee
jako Peter
Michelle La
jako Margot
Sara Sohn
jako Pamela Nam Kim
Roy Abramsohn
jako Male Anchor
Brad Abrell
jako Reporter
Gabriel D. Angell
jako Oficer Brandon Jackson
Thomas Barbusca
jako Cody
Gage Biltoft
jako John Watson
Kyle Austin Brown
jako K-9 unit
Reed Buck
jako Derek Ellis

Fabuła

Po zaginięciu szesnastoletniej córki Davida Kima (John Cho), lokalna policja otwiera śledztwo. Ale po 37 godzinach bez jakiegokolwiek tropu, David decyduje sam sprawdzić miejsce, w którym nikt nie szukał śladów jego córki. Jej laptop. W supernowoczesnym thrillerze śledzimy internetowe ścieżki kontaktów dziewczyny żyjącej w świecie komunikatorów i sieci. Teraz David musi odnaleźć się w tym świecie, zanim jego córka zniknie na zawsze… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, policja, pogrzeb, szpital zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-09-28 (kino), 2018-01-21 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Bazelevs Production
Screen Gems
Stage 6 Films
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
101 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Searching to skuteczne nawiązanie do naszej multimedialnej rzeczywistości i wciągające kino na miarę XXI wieku. 7
  • 2018-08-25
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Searching to kino międzygatunkowe łączące w sobie elementy klasycznego dreszczowca, psychologii z próbą interpretacji zjawisk społecznych oraz dramatu, w bezpośrednim odniesieniu do relacji rodzinnych, wychowania dziecka przez ojca. Już po zwiastunie możemy stwierdzić (i słusznie), że naszą uwagę przykuje prezentacja tematu. Pomysł na wprowadzenie przy użyciu technologii i później wykorzystanie medium jako środka do komunikacji z widzem to nietuzinkowa opcja i coś, stosunkowo nowego dla widza.

Pewnego dnia nastoletnia córka przestaje odpowiadać na SMS-y i telefony. Na szczęście zostawiła w domu laptop. Ojciec włamuje się więc na jej konto mailowe i profile na social media, by wszelkimi dostępnymi sposobami dowiedzieć się jak najwięcej. Po zaginięciu córki, ojciec David Kim (John Cho – znany z serii Star Trek) na własną rękę stara się uzyskać informacje. Sprawa z godziny na godzinę staje się poważniejsza, prowadzi ją pani detektyw Rosemary Vick (Debra Messing). Kiedy zawodzi oficjalne dochodzenie prowadzone przez policję, informacje uzyskane za pomocą kamer przemysłowych i filmików youtube’owych – choć często mylące – okażą się naprawdę przydatne.

Film zaskakuje od samego początku formą przekazu. Wspomniany wyżej zwiastun daje namiastkę świetnego wprowadzenia. Już pierwsze 10 minut seansu dostarcza nam amplitudę emocji, bardzo skrajnych, zapierających dech w piersi – radość, wzruszenie i empatia. Twórcy zyskują uwagę widza, skuteczny prolog. Historia rodziny zapisana na kartach wspomnień technologii wprowadza nas do świata samotnego ojca, wychowującego córkę. Produkcja pozwala nam poczuć empatię, więź z bohaterami. Zasługa, w tym pomysłu na przyciągniecie naszej uwagi przedstawieniem wpływu social media na nasze życie. To wszystko może wydawać się bardziej nasze, relacjonowane z pozycji człowieka, którego życiem kieruje telefon, laptop, internetowe środowisko. Próba analizy i dość klarowne wnioski widoczne na ekranie… Pokłady hipokryzji, obłudy i niesłusznych emocji w internecie widać gołym okiem. Searching to mała lekcja i nienachalna prawda o XXI wieku. Trochę szkoda, że bardzo dobrze przygotowany pomysł na przedstawienie historii jest spięty luźnymi klamrami. Twórcy pozwolili sobie na skróty w kontekście śledztwa. Nauczeni produkcjami Netflixa, HBO, serialami kryminalnymi wiemy, jak ten proces przebiega, jak się go prowadzi i widzimy, że Searching ma luki. Bardzo widoczne są braki przesłuchań, niepełne raporty, dziwna forma kontaktu z ojcem… Zostajemy w to wplątani i niejako nasze obiekcje są przykryte całą intrygą, twórcy dostarczają swoich argumentów, ale po seansie brakuje ciągłości. Dodatkowo pojawia się niedosyt po zakończeniu – za bardzo jesteśmy w tej historii, żeby tak na kropce poprzestać.

Mimo braków i wątpliwości to ciągle niezłe kino, z poważnymi aspiracjami, ciekawym zapisem fabularnym i co najważniejsze głębszą próbą zrozumienia społeczeństwa. Przy takim wyrzucie filmów korzystających z efektów specjalnych, CGI i prostoty przekazu, dobrze, że są jeszcze propozycje kina popularnego starające się dodać coś od siebie do kotła kinematografii. Searching to skuteczne nawiązanie do naszej multimedialnej rzeczywistości i wciągające kino na miarę XXI wieku.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia do filmu trwały zaledwie 13 dni. Jednakże przygotowanie zajęło dwa lata (w tym montaż i efekty specjalne). zobacz więcej

Komentarze 2

pajki_filmaniak 7

dobre bo się obawiałem że będzie przereklamowane

ZSGifMan 6

eOjciec czyli iDad w akcji!
Jeżeli już teraz choćby w połowie czy mniejszej części rzeczywistość odpowiada tej fikcji, to biada nam za kilkanaście lat!
Otępienie, głupota i otumanienie zachwytem nad pustą technologią zgubi ludzi…

Współtworzą