Diabły 1971

The Devils

Po wojnach religijnych w siedemnastowiecznej Francji ocalało tylko jedno miasto Loudun, gdzie dozwolone jest wyznawanie innych niż chrześcijańskie wyznań. Miastem tym rządzi ksiądz Grandier, który niej jest co prawda przykładnym katolikiem, ale potrafi zjednać sobie mieszkańców. Pewnego dnia ich spokój zakłócony zostaje… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vanessa Redgrave
jako Siostra Jeanne
Oliver Reed
jako Urbain Grandier
Dudley Sutton
jako Baron De Laubardemont
Max Adrian
jako Ibert
Gemma Jones
jako Madeleine
Murray Melvin
jako Mignon
Michael Gothard
jako Ojciec Barre
Georgina Hale
jako Philippe
Brian Murphy
jako Adam
Christopher Logue
jako Kard. Richelieu
Graham Armitage
jako Ludwik XIII
John Woodvine
jako Trincant

Fabuła

Po wojnach religijnych w siedemnastowiecznej Francji ocalało tylko jedno miasto Loudun, gdzie dozwolone jest wyznawanie innych niż chrześcijańskie wyznań. Miastem tym rządzi ksiądz Grandier, który niej jest co prawda przykładnym katolikiem, ale potrafi zjednać sobie mieszkańców. Pewnego dnia ich spokój zakłócony zostaje przyjazdem wysłanników kardynała Richelieu. Postanawia on zburzyć mury miasta, a jego mieszkańców zniewolić. Na jego drodze staje jednak Grandier. Asmodeusz

Gatunek
Horror, Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
grzech, kościół, miasto

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1971-07 (świat)
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
Ken Russell's Film of The Devils (Wielka Brytania) (tytuł pełny)
The Devils of Loudun (tytuł niezdefiniowany)
Czas trwania
111 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 1

Avatar square 200x200

kriswas 2008-04-06

TO NIE JEST HORROR! – Film oparty na faktach, na motywach studium A. Huxleya i dramatu J. Whitinga. Francja, rok 1631. W niewielkim miasteczku Loudun, po śmierci burmistrza, władzę sprawuje ksiądz Urbain Grandier (Oliver Reed), obiekt westchnień wielu kobiet. Jego duchowny stan nie przeszkadza mu jednak w uwodzeniu licznych kobiet. Jedna z nich, córka sędziego, zachodzi w ciążę. Gdy ten ją odrzuca, ojciec dziewczyny snuje intrygę, w wyniku której Grandier stanie przed sądem, oskarżony przez zakonnice o czary i chęć obalenia króla. Naprawdę chodzi oto by unicetwić człowieka, który za wszelką cenę pragnie zachować autonomię swego miasta.

Jeden z najbardziej skandalicznych filmów Kena Russela, ocenzurowany i bojkotowany w niektórych krajach. W czasie jego seansu na MFF w Wenecji część widowni opuściła salę, zaś "Diabły" spotkała zarówno krytyka ze strony watykańskiego "L’ Osservatore Romano", jak i komunistycznej "L’Unity".

Na podstawie materiałów dystrybutora

PS.
Film oglądałem po raz pierwszy w PWSTiF w Łodzi w kameralnej sali projekcyjnej ze studentami /ok.30-40 osób/ w 1988r. Po zakończeniu projekcji przez pół godziny panowała grobowa cisza, a następnie wybuchły gromkie brawa, to była autentyczna reakcja. Dzisiaj film już tak nie szokuje.

Współtworzą