Via Carpatia 2018

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 5 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Julia Kijowska
jako Julia
Piotr Borowski
jako Piotr
Bajram Severdžan
jako Branic
Dorota Pomykała
jako Matka Piotra
Diana Zamojska
jako Sąsiadka
Tadeusz Keller
jako Dziecko sąsiadki
Michał Chmielewski
jako Właściciel kebaba
Mohammad Al Nashif
jako Pracownik kebaba
Bruno Blach-Baar
jako Chłopiec w samochodzie
Haris Papadopoulos
jako Szpieg
Dime Danar
jako Recepcjonista
Thanasis Dislis
jako Policjant

Fabuła

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Premiera
2018-11-23 (kino), 2018-06-30 (świat)
Dystrybutor
Spectator
Wytwórnia
Mental Disorder 4 (producent)
Wives%Husbands (koprodukcja)
Chimney Poland (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska, Macedonia, Czechy
Czas trwania
75 minut
Budżet
1 235 420 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Intrygujący projekt cinéma-vérité przerósł młodych filmowców, a ich finalne dzieło okazało się puste i wysterylizowane z jakichkolwiek emocji. 1
  • 2018-07-23
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Punkt wyjścia brzmi intrygująco: Klara Kochańska i Kasper Bajon postanowili w 2016 roku – na fali największych migracji ludności Bliskiego Wschodu – opowiedzieć w Polsce o temacie uchodźców. Swoją historię zawarli w ramach formalnego eksperymentu, łączącego fabułę z dokumentem. Niestety, intrygujący projekt cinéma-vérité przerósł młodych filmowców, a ich finalne dzieło okazało się puste i wysterylizowane z jakichkolwiek emocji.

Via Carpatia próbuje podjąć się tematu uchodźców w możliwie obiektywny sposób. Jak wspomina sama Klara Kochańska, drażniły ją medialne zabawy percepcją odbiorcy na temat fali emigrantów, masowo napływających do Europy. Odpowiednio ukierunkowane politycznie media kreowały dyskurs współczucia albo nienawiści względem mieszkańców Bliskiego Wschodu. Twórcom Vii Carpatii zależało na podejściu do ważnego wówczas tematu z możliwie jak najbardziej obiektywnej perspektywy, w tym celu sięgnęli po nurt kina dokumentalnego, znany jako cinéma-vérité. Opiera się on na usunięciu z produkcji elementów scenariusza i fabuły, gdyż to właśnie one miały rzekomo odzierać film z wrażenia prawdy. Filmowcy rejestrowali codzienność za pomocą lekkich kamer i jak najmniejszej ekipy realizatorów. Niestety, o ile pierwsze cinéma-vérité w historii kina, jak Kronika jednego lata, zachwycały nietuzinkową formą, tak pełnometrażowy debiut Kochańskiej i Bajona zapisze się w pamięci odbiorców jako nieudany eksperyment.

Produkcja skupia się na młodej parze nowobogackich, egzystującej w kluczu zachodnich mód oraz trendów. W 2016 roku wyruszają oni na południe Europy, do Macedonii, by odebrać z obozu uchodźców ojca głównego bohatera. Co ciekawe, w skład ekipy filmowej weszło wyłącznie 6 osób: dwóch aktorów, dwóch operatorów oraz dwóch reżyserów. Razem zapakowali sprzęt rejestrujący do jednego vana i ruszyli wzdłuż tytułowej Vii Carpatii – europejskiej międzynarodowej trasy relacji „północ-południe”, łączącej Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Materiał bazował na minimalizmie i naturalizmie, uciekając daleko od jakichkolwiek form kreacyjności czy publicystki.

Niestety, efekt końcowy nie sprawdza się ani jako fabuła, ani jako dokument. Po fabularnym wstępie widz wyrusza wraz z bohaterami szlakiem tytułowej trasy, i choć film trwa zaledwie 75 minut, gwarantuję, że będzie to najdłuższa podróż od czasów koszmarnej trylogii Hobbita. Z jednej strony obserwujemy Julię Kijowską (w końcu: znakomitą aktorkę rodzimej sceny kinematograficznej) oraz Piotra Borowskiego, recytujących jałowe dialogi niemal z brechtowskim zacięciem. Aktorzy wydają się nie odnajdywać w podjętym przez nich projekcie, a ich relacja małżeńska oraz kolejne wymiany zdań nadają nowej definicji sformułowaniu „emocjonalnej ambiwalencji”. Z drugiej strony: formuła dokumentalna nie zawiera w sobie ani jednego impulsu, jakiejkolwiek cząstki pozwalającej odnieść się do treści. Ba! Tytuł w założeniu opowiadający o uchodźcach niemal omija ich temat szerokim łukiem. Treść woli skupiać się na nowobogackiej Julii, która co chwila idzie się umyć i narzeka na temperaturę wody (ewentualnie jej chwilowy brak). Zaprzepaszczony zostaje nawet turystyczno-krajoznawczy walor obrazu. Na deser dochodzą medialne komunikaty z offu, na które bohaterowie wydają się nie zwracać uwagi – podobnie jak ma to miejsce w kinie Michaela Haneke.

Projekt wspaniały na piśmie, nie sprawdził się w rzeczywistości - „przygody na szlaku” to marazm do kwadratu, definitywny przykład na to, jak nie powinno wyglądać kino drogi. Szkoda, ponieważ zarówno aktorzy, jak i reżyserzy wcześniej wypadali wyśmienicie. Julia Kijowska to marka sama w sobie, natomiast młodzi absolwenci łódzkiej Filmówki mają za sobą udany krótki metraż Lokatorki, słusznie nagradzany na licznych polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. W przypadku Vii Carpatii wydaje się, że ambitny projekt przerósł niedoświadczonych filmowców. Olbrzymi potencjał formalny i narracyjny został zaprzepaszczony zdarzeniami losowymi (migracja obozu dla uchodźców, po którym w filmie można odnaleźć wyłącznie pozostałości) oraz twórczą dyskografią. Pozostaje trzymać kciuki za dalszą współpracę Bajona i Kochańskiej – niechaj kolejny tytuł trafi do kin za jakiś czas i zachwyci podjętą tematyką. Forma może wyewoluować dopiero na bazie dobrego scenariusza. Póki co, drodzy czytelnicy i widzowie, nie dajcie się porwać na podróż po Vii Carpatii – naprawdę, nie warto.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą