Green Book 7.8

Wybitny muzyk jazzowy (Mahershala Ali) zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego (Viggo Mortensen) i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa zupełnie różne światy.

Recenzje

Tournée szanowanego afroamerykańskiego muzyka za sprawą kontaktu z nowo zatrudnionym szoferem zamienia się w swoistą „podróż w poznanie”. 8

Green Book” z niezauważalną lekkością traktuje o problemach niewątpliwie widocznych, związanych z rasizmem lat 60., równouprawnieniem, stereotypizacją i ostracyzmem, który – jak to często bywa – jest bolesną konsekwencją indywidualizmu. Wszystko to zbudowane na podwalinach konstrukcji opisywanej jeszcze przez Arystotelesa (postać szlachetna popadająca w „wielkie zbłądzenie”, próba wywołania litości i trwogi) i oparte na motywie jeszcze starszym od koncepcji Stagiryty – motywie podróży (homo viator). Niewiele faktów sprawia, że odbiór dzieła staje się tak emocjonalnie absorbujący, jak informacja o tym, że zostało oparte na autentycznych wydarzeniach. Nie jest więc zaskoczeniem, że film Petera Farrelly'ego tak przypadł do gustu publiczności.

Bohaterami tej współczesnej quasi-odysei są dwa chodzące antagonizmy (bo cóż człowieka bawi bardziej niż przeciwieństwa?) – nieco frywolny i nieobyty, lecz bez wątpienia pragmatyczny i rezolutny Tony Lip (Viggo Mortensen) oraz wybitnie utalentowany, pryncypialny i kurtuazyjny Dr Don Shirley (Mahershala Ali). Pierwszy z nich doskonale zna swoje miejsce. Całe życie spędził na jednej dzielnicy nowojorskiego Bronxu, jest członkiem dużej włoskiej rodziny, szczęśliwym ojcem i mężem, człowiekiem znanym i lubianym przez własne środowisko. Drugi natomiast jest muzykiem żyjącym w nieustannej podróży, nieustatkowanym, często kontemplującym rzeczywistość erudytą. Niewątpliwie trudno jest znaleźć cechy wspólne u tych dwóch skrajnie różnych osób, jeżeli jednak chcielibyśmy się uprzeć, byłaby to niewątpliwie wzajemna tolerancja. Przychodząca czasem z trudem i plasująca się na granicach kompromisu, jednak wciąż obecna. Bez wątpienia jest to jedna z głównych przyczyn, dzięki którym (bądź też „przez” które) określa się „Green Book” jako film tak szczególnie poprawny politycznie.

Trzeba jednak pamiętać, że pod tą pozornie jowialną atmosferą rozgrywa się prawdziwy problem związany z brakiem przynależności. Farrelly przedstawił Dra Shirleya jako postać wciąż poszukującą miejsca. Czarni postrzegają go jako zadufanego impertynenta, biali jako kulturalną rozrywkę, która płynie z obserwacji wyjątku, mającego potwierdzać krzywdzącą regułę, wedle której hierarchizacja ludzi uwarunkowana jest przez rasę. Dr Shirley jest wobec tego porządku nonkonformistą i wynosi z tej postawy tyle samo dumy, co cierpienia. Nie bez powodu określiłem produkcję jako quasi-odyseję. Obydwaj udają się bowiem w podróż, jednak – inaczej niż homerowskiej epopei – jednego z nich nikt nie oczekuje.

Podczas jednej z licznych dyskusji między towarzyszami podróży dochodzi do scysji. Tony Lip wytyka muzykowi brak cech będących jego zdaniem immanentnymi dla Afroamerykanów. Mam na myśli znajomość popularnej ówcześnie muzyki rockandrollowej oraz pewien sposób życia, wiążący się pośrednio z sytuacją materialną większości ówczesnych czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Myślę, że wspomniana scena miała za zadanie zobrazować nam zwodniczą naturę słów. Pojęcia abstrakcyjne, do których tak bardzo się przywiązujemy z natury, są dość mgliste, nie przeszkadza nam to jednak, by za ich pomocą i na ich podstawie ferować wyroki i formować światopogląd zapominając o ich relatywności. Oscar Wilde powiedział, że nazywać znaczy ograniczać. Huxley twierdził, że po nadaniu nazwy, zawsze pojawiają się pytania. Niestety – jak widać – często pojawiają się jedynie do czasu. Kontakt dwóch tak skrajnie różnych indywiduów sprawił, że każdy z nich wyciągnął dla siebie lekcję. Jeden zdał sobie sprawę, że świat nie opiera się na dychotomicznym podziale i odpowiedzi na niektóre pytania nie zawsze są oczywiste. Drugi natomiast na pewno znalazł się choć trochę bliżej odpowiedzi na pytanie, kim właściwie jest.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że film Farrelly'ego nie opowiada o przyjaźni, ta potrzebuje próby czasu o wiele dłuższej niż zawarta w filmie. Green Book traktuje jednak o nauce płynącej z wzajemnej akceptacji i pewnej otwartości, która stanowi zalążek ważnej nauki – by rzeczywistość kontemplować, podawać w wątpliwość, a gdy trzeba – kontestować.

Nie twierdzę, że „Green Book” jest filmem wybitnym, jednak jest to dzieło wyjątkowo kompletne, wzorcowe, w którym tak samo trudno doszukać jest się błędów, jak śladów geniuszu. Nie przeszkadza to jednak, by cieszyć się z produkcji. Mało prawdopodobne jest, by salę kinową po tym seansie opuścić z posępną miną. Może tego właśnie ostatnio brakuję w kinematografii?

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
O rzeczach ważnych nie zawsze trzeba poważnie, a jednak dojrzale. Skupiając się na wyjątkowym duecie w samochodzie, zagląda za jego szybkę i pokazuje panoramę problemów społecznej nierówności. 9

Komediodramat w najwyższej formie intelektualnej, ale również nieukrywający głośno bijącego serca. Żywiołowym reprezentantem tak zgrabnej kombinacji unikającej ckliwej przypowieści jest film Green Book. Z jednej strony to dzieło, które wyzwala dużo krzepiącej atmosfery, afirmując dialog. Z drugiej forsuje poważne przemyślenia o poczuciu obcości wszędzie, gettach kulturowych, bycia codziennie zmuszanym do walki oraz naturalnej potrzebie przynależności do społeczności. To wszystko z przewrotnością, opakowane w kameralną historię drogi, gdzie film łobuzersko i specjalnie nie zawsze trzyma się pasa, ale świetnie radzi sobie za kółkiem.

Tony Lip to Włoch w najszczerszym, ale jednocześnie stereotypowym wyobrażeniu. Głośno mówi, dużo się kłóci, kombinuje, a z jedzenia w pewnym momencie planuje zrobić nawet dorywczy zawód. Ma ogromny dystans do siebie, nie ma obycia w wyższych sferach, raczej jego prace dotyczą służenia ludziom do nich przynależących. Pewnego dnia dostaje ofertę pozostania szoferem, z szeroką definicją tego pojęcia, jak się okaże, jednego z najbardziej uznanych i utalentowanych muzyków – Dona Shirleya, Doktora. Tony nie należy do ludzi tolerancyjnych, a bezpośrednich, mających swoje uprzedzenia. Tutaj nagle pracę proponuje mu czarnoskóry muzyk mający w domu tron zamiast fotela i niemalże fortecę, która odcina go trochę od „zwykłych śmiertelników”. Wydaje się człowiekiem z klasą, ale jednocześnie pewną irytującą bufonadą i ekscentryzmem. Mimo że szybciej w okresie segregacji rasowej i nierówności takiej postawy spodziewać by się mogło po Tonym. Ale film doskonale pokazuje złożoność problemu. Z powodów czysto finansowych nasz nieokiełznany Włoch podejmuje się pracy i wyruszy jako kierowca muzyka w świat wcześniej dla niego nieznany, z osobowością, wobec której ma wiele wątpliwości. Traktuje to po prostu jako fuchę, nie czuje wartościowania, bycia gorszym, ale jednak będzie przecież służył komuś o innym kolorze skóry. To on będzie na miejscu kierowcy, nie odwrotnie. Jednak droga, którą przebędą, zmieni ich perspektywę od mikroświata samochodu po spojrzenie na rzeczywistość. To będzie wzajemna lekcja, a rola ucznia i mistrza będzie w zależności od okoliczności się zmieniać.

Niesamowite, jak role w „Green Book” są rozdane w nieoczywisty sposób i wraz z każdym przebytym kilometrem panorama się zmienia, ale nie mamy czołobitnych, zrobionych z rozmachem zmian postaw i sztucznego utylizowania różnic. Pokazuje to przyzwyczajenia, proces stereotypizacji, który jest krzywdzący, ale często zdeterminowany strachem i niewiedzą. Green Book podejmuje się opowieści o tym w ciepłym nastroju, ale nie roztapia szczerości, okrucieństwa i realiów. Pewne niewolnictwo światopoglądu wynikające z ograniczenia wytłuszcza się na przykładzie Tony’ego, którego postać ewoluuje w kontakcie z Donem. Człowiekiem niedostępnym na początku i odseparowanym od jakiegokolwiek bliższego kontaktu z kimkolwiek, prócz swojego instrumentu. I to nie jest tak grubo kreślone, jakby nam się wydawało, że coś do przepracowania ma tylko nasz charakterny cwaniaczek, ale również Shirley, który buduje mury wokół siebie ze względu na wszechobecny rasizm w zróżnicowanym stopniu nasilenia, w zależności od miejsca pobytu, co doskonale film obserwuje. Don – będąc nieprzysiadalnym – nie ma nawet swojej zamkniętej społeczności, jaką mieli Włosi w ówczesnym czasie w USA. On nie przynależy do nikogo i niczego, nie ma poczucia przywiązania, nigdzie nie jest u siebie. To bardzo skromnie i intymnie wygrana tragedia osamotnienia wywołana absurdem rzeczywistości. Don gra dla białych, więc są od jego talentu zależni i go pożądają, ale tak naprawdę nie wyszedł z tej klatki. Jego istnienie jest zależne od nich i jednak na pewnym poziomie jest to poczucie niższości, bo będąc genialnym muzykiem, zasługuje na poważane traktowanie, a i tak dostaje je w ilościach śladowych i wymuszonych. Poza sceną, na której jest magiczny, dotkliwie wszystko wraca do „normy”. Nie przysługuje mu każda toaleta, każda knajpa, każde siedzenie. Jest w pułapce, bo jednocześnie nie komunikuje się ze swoimi afroamerykańskimi korzeniami i pochodzeniem. Odcina się od tego, gdyż nie chce przybijać piątki podziałom, występując w knajpach dla czarnoskórych. Tony z czasem widzi ten potrzask i coraz bardziej zbliża się do Dona – czy sobie tego życzy, czy nie. Zmieniając swoją optykę, zmienia również i jego. Działa to również w drugą stronę. Pięknie i bezceremonialnie oraz nadzwyczaj naturalnie wypada iskrzący duet i wniosek, który niesie ich relacja, że nie są tak naprawdę w całkowicie innej sytuacji.

Tematy tutaj podejmowane ważą tony, ale nie potrzebują mównicy, światła reflektorów i łzawych scen, by nie zostały zbagatelizowane. Są poprowadzone poprzez koncentrację na komunikacji nastrojem „hej, przygodo”. Tak naprawdę ani Tony, ani Don nie są u siebie. I rasizm nie jest taki jednoznaczny, niewiedza oraz ignorancja nie są cechami charakterystycznymi dla jakiegokolwiek koloru skóry. To nie proste równanie, chociaż historia nie pozostawia wątpliwości, że ofiarami padali i padają dalej Afroamerykanie.

Rasizm to nie uprzedzenia wobec osób o innym kolorze skóry, lecz systemowe uprzywilejowanie jednego koloru skóry nad innymi. Green Book udowadnia, że żaden z naszych bohaterów po pewnej rozbiórce ich charakterów, wspólnych doświadczeń o różnej amplitudzie emocji, nie jest tym uprzywilejowanym. Film ma w sobie wiele uczucia i współczucia oraz kameralności, mimo że temat jest sprawą globalną. Ich okno w samochodzie jest pewnym oknem na świat. Ważnych kwestii nie trzeba przepracowywać z wysoko podniesioną głową i estymą. Podejmować się wyczerpującej dyskusji o wartościowaniu człowieka nie w charakterze suchego wykładu, a na przykładzie energetycznej opowieści o nieprostej przyjaźni i podróży za niejeden uśmiech. Można razem zjeść rękami skrzydełko z KFC, a potem posłuchać Johna Coltrane’a. Takich trzech jak ich dwóch to nie ma ani jednego.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie