Projekt: Monster 2008

Cloverfield

Projekt: Monster to film przedstawiający obraz filmu z kamery, którą kręcił bohater uciekając przed wielkim potworem niszczącym miasto. Potwór wielkości godzilli dewastujący całe miasto a zarazem walczący z całym wojskiem. Grupka bohaterów kryje się w metrze gdzie znajdują bardzo dużo jaj. Muszą je zniszczyć bo co się stanie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 40 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Lizzy Caplan
jako Marlena Diamond
Jessica Lucas
jako Lily Ford
T.J. Miller
jako Hud Platt
Michael Stahl-David
jako Rob Hawkins
Mike Vogel
jako Jason Hawkins
Odette Annable
jako Beth McIntyre
Margot Farley
jako Jenn
Theo Rossi
jako Antonio
Brian Klugman
jako Charlie
Kelvin Yu
jako Clark
Liza Lapira
jako Heather
Lili Mirojnick
jako Lei

Fabuła

Projekt: Monster to film przedstawiający obraz filmu z kamery, którą kręcił bohater uciekając przed wielkim potworem niszczącym miasto. Potwór wielkości godzilli dewastujący całe miasto a zarazem walczący z całym wojskiem. Grupka bohaterów kryje się w metrze gdzie znajdują bardzo dużo jaj. Muszą je zniszczyć bo co się stanie gdy narodzi się ich tysiące, a już jeden zniszczył pół miasta i jest nie do schwytania. HOSAN

Gatunek
Sci-Fi, Horror, Akcja
Słowa kluczowe
krew, helikopter, ucieczka, armia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-02-01 (kino), 2008-01-16 (świat), 2008-09-09 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Paramount Pictures
Bad Robot
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Cheese (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Clover (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Slusho (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Untitled J.J. Abrams Project (USA) (tytuł roboczy)
1-18-08 (USA) (tytuł promocyjny)
Monstrous (USA) (tytuł promocyjny)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
85 minut
Budżet
25 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 10 wiadomości

Recenzje

Powrót potwora w wielkim stylu! 10
  • 2008-01-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wczoraj w wybranych kinach odbył się pokaz przedpremierowy "Projekt: Monster" (inaczej zwany Cloverfield lub Central Park). O powstawaniu tego filmu nie wiedziałem więcej niż to, o czym on jest i gdzie dzieje się akcja. Znany był producent (J.J. Abrams - twórca "Zagubionych"). Obsada była mi obca, bo pierwszy raz o takich aktorach słyszałem. Na forum jednak przeciekło w jakiej technice wykonany jest ten film, bo właśnie zaczerpnięty z "The Blair Witch Project". Dla niewtajemniczonych napiszę: operatorem kamery jest mało doświadczony znajomy głównego bohatera i widzimy tylko to, co wyłapie jego kamera. Wszelkie wstrząsy kamery, obroty, niepoprawne ujęcia są skutkiem jego ręki i oka. Napiszę od razu, że ten film mnie bardzo zaciekawił. Zresztą nie tylko mnie. Nie było takiego dnia, w którym nie pojawiały się nowe informacje na temat skrywanego tajemnicą projektu filmowego. Czy warto było czekać? Wyczekiwać na wszelkie nowe informacje, nowe zwiastuny, zdjęcia? Odpowiem: Tak! Niski budżet tego filmu sprawił, że wiedziałem, że to będzie coś niezwykłego. Z nutką tajemniczości, niewyjaśnień, a przy oglądaniu go potrzebna jest wyobraźnia widza. Bez tego nie będziemy w stanie zobaczyć potwora i być przygotowanym na jego powrót.

Zaczyna się niewinnie, bo od przyjęcia wyprawianego dla przyszłej gwiazdy w biznesie (Michael Stahl-David), którego sukces przerywa nie tylko była dziewczyna (Odette Yustman), a potwór szalejący kilkaset metrów od centrum imprezy! Szalejący to mało powiedziane. Siejący spustoszenie i śmierć tym, którzy zetknęli się z nim lub po prostu wpadli na jego rodzinkę (kilkaset mniejszych potworków wielkości człowieka, które schodzą ze skóry tego największego).

Wypadałoby napisać kilka słów o tym potworze. J.J. Abrams przyczynił się do stworzenia takiego stwora, którego nigdy w życiu nie widzieliśmy, a nawet nasza wyobraźnia nie jest w stanie takiego sobie wyobrazić! W chwili pierwszych ujęć potwora udało mi się usłyszeć w sali kinowej kilka szybszych wydechów pełnych podziwu i niedowierzeń. Od wszystkich poprzednich filmów monster-movie, w których rozszalała bestia niszczy to, co napotka na swoje drodze, ta jest najlepsza! Niżej postaram się przestawić wszystkie na to dowody. Po pierwsze: Ten potwór ma duszę. To nie jest żadne "coś", tylko po prostu "to". W pewnych scenach jesteśmy tego świadomi, że potwór ten czuje i ma tutaj jakiś cel. Mamy nawet przyjemność oglądać go ze wszystkich perspektyw, tj. lotu ptaka, pod nim, za nim, przed nim... Coś niesamowitego. Drugim dowodem jest jego inteligencja. Nie jest to bezmyślne stworzenie żądne tylko ludzkiego mięsa. Pokazuje on, że nie raz potrafi przechytrzyć wszystko i wszystkich. Przez to odczuwamy niepokój, bo nie jesteśmy w stanie znać chwili i momentu, w którym się on pojawi. Na podsumowanie jego bytu w tym filmie dodam, że J.J. Abrams spisał się w swojej roli. Wcześniej napomknął, że takiego potwora nigdy nie widzieliśmy - zgadzam się. Na wielkim ekranie sprawdziło się także to, że ten stwór to zagubione "dziecko" w wielkim mieście, widzące tylko ludzi wielkości mrówek, robiących mu krzywdę, uciekających przed nim nie wiadomo czemu.

"Projekt: Monster" ma nietypową budowę pod względem fabuły i realizacji (jak to już wcześniej napisałem). Mamy bowiem tylko jeden wątek pomiędzy bohaterami (który wciąż się rozwija i do napisów końcowych wciąż trwa), mamy postacie (które są tak realne, jakby to nie byli aktorzy, a ich gra to nic innego jak prawdziwe ich zachowanie, co po prostu jest rzadkością!), no i w końcu jedno miejsce, którym jest miasto: przed i po pojawieniu się potwora. Trudno mi będzie oceniać muzykę, bo jej po prostu nie ma. Ale nadrabia przy niej scenografia. Jest po prostu niesamowita! Oko kamery cyfrowej (zwykłej użytkowanej przez amatorów) uchwyciło te zapierające dech w piersiach widoki, zniszczenia, ludzi i wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć.

Teraz zwracam się do tych, co podczas trwania filmu wyszli z sali (a niestety tacy byli). Po co iść do kina na coś (i wydawać na to pieniądze), jeśli o czymś nie macie zielonego pojęcia? Nie będę ukrywał swojej irytacji, bo o całym tym projekcie było dosyć głośno. Co do pretensji typu: "kiepskie ujęcia, gorzej być nie mogło, co chwila jakieś skoki i urywki", to napiszę: po samym zwiastunie wiadome było czego mamy się spodziewać. Film nakręcony został z perspektywy pierwszoosobowej i na dodatek wiemy tyle, co bohaterzy. W filmie tym nie ma żadnych naukowców wyczytujących nam pełną formułkę co to za stworzenie i co ono tu robi. To jest największym tego atutem.

Recenzja ma służyć temu, żeby osoby, które nie widziały tego filmu miały się zdecydować czy na ten film pójść do kina, bądź nie iść. Uznać go za gniot lub arcydzieło. Dla mnie ocena 10/10 jest pewnego rodzaju nagrodą za długo wyczekiwany film w stylu monster-movie, nakręcony techniką, którego żaden film z tego gatunku się nie podjął. Może to być też pewnego rodzaju zachęta, bo filmy takie są po prostu... fajne. W jakim celu mam się rozpisywać, jak wystarczyło krótko i treściwie streścić mój pobyt w kinie na świetną rozrywkę, dobrą zabawę i chwile strachu?

21 z 28 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Konstruowanie lepszego potwora — Efekty wizualne do filmu PROJEKT MONSTER przygotowano pod kierownictwem Kevina Blanka, Erica Levena z Tippett Studio oraz Michaela Ellisa z firmy Double Negative z siedzibą w Londynie. Specjaliści z Tippett zajęli się wszystkimi ujęciami, w których brały udział potwory, podczas gdy Double Negative było odpowiedzialne za sekwencje zniszczenia. Pomysł na potwora był... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 137

Marac 2018-04-25 7

Niezła rozpierducha [7/10] |||

Styl "found footage" potrafi dodawać realizmu i emocji, ale tu, moim zdaniem, lepiej by się sprawdził normalny sposób filmowania. Pomimo tego warto obejrzeć, bo to nadal świetnie zrobiony i trzymający w napięciu horror SF. Po prostu mógłby być jeszcze lepszy, gdyby został zrobiony tradycyjnie.

Mrozikos667 2016-08-29 7

Kolejny film za długi o 30 sekund. Ale nie powiem, że się nie zestresowałem. I to całkiem porządnie. 7+

Horror_Scream 2013-09-10 3

Niezniszczalny… – Niezniszczalny monster nawet atom go nie powalił a jego kolegów z pleców można było powalić zwyczajnym kawałkiem prętu… Chaotyczny sposób operowania kamerą tylko po to aby przyćmić niedoskonałe efekty specjalne… Straszna kicha w okół której zrobiono mega szum.

Edith 2009-09-18 7

7/10 – Zdecydowanie za długi początek. Ta impreza – za długo to trwało. Jednak potem zaczyna się dziać. Jest napięcie, chaos w mieście, panika, nikt nie wie co się dzieje. A my – widzowie – śledzimy to wszystko z punktu widzenia tych właśnie panikujących ludzi. Wprawdzie trochę nie jest to realne z tym potworem ale warto obejrzeć choćby dlatego żeby zobaczyć "jak to jest" a akurat w tym filmie można chwilami wczuć się w sytuacje mieszkańców tego miasta

master602 2009-04-27 6

6/10 – może być

Anonimowy master602 2009-04-27

sie nie rozpisuj tak, bo komu się będzie chciało tyle czytać.

Współtworzą