Udław się 2008

Choke

Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Chucka Palahniuka. Uzależniony od seksu oszust zdobywa pieniądze na leczenie chorej matki udając, że dławi się w restauracjach, dzięki czemu zdobywa współczucie i wsparcie finansowe innych.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 24 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sam Rockwell
jako Victor Mancini
Anjelica Huston
jako Ida Mancini
Kelly Macdonald
jako Paige Marshall
Clark Gregg
jako Lord Charlie
Joel Grey
jako Phil
Yolonda Ross
jako Ładna nauczycielka
Matt Gerald
jako Dt. Ryan
Gillian Jacobs
jako Beth
Bill Weeden
jako Farmer z Dunsboro
Cormac Bluestone
jako Aptekarz z Dunsboro

Fabuła

Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Chucka Palahniuka. Uzależniony od seksu oszust zdobywa pieniądze na leczenie chorej matki udając, że dławi się w restauracjach, dzięki czemu zdobywa współczucie i wsparcie finansowe innych. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat, Romans

Szczegóły

Premiera
2008-11-14 (kino), 2008-01-21 (świat), 2009-05-19 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
89 minut

Recenzje

Porażka 1

Na początek, krótko, dla tych, których los połączył z genialną książką Chucka Palahniuka pt. "Choke": Jeśli chcesz obejrzeć tą ekranizację, odpuść sobie.

Jest to opowieść pozbawiona pazura, pełna sytuacji, które tylko tobie będzie dane zrozumieć - bo najpierw czytałeś pierwowzór. Z prawie 350-stronicowej księgi wycięto całą moc, zostawiając około 10 stron zawierających kluczowe sceny - jak choćby karmienie budyniem czy dławienia się w restauracjach. Problem w tym, że są one na tyle luźno powiązane, że całość nie posiada większego sensu. Innymi słowy - "Choke" zostało wykastrowane, zamienione zostało w komedyjkę dla ubogich. A jeśli chcecie mieć pewność, to gwarantuje: tego Jezus na pewno by nie zrobił.

A teraz przemówię do całej reszty heretyków, którzy książki nie czytali. Bohaterem filmu jest Victor Mancini, seksoholik. Od rana pracuje w skansenie, które stara się udawać autentyczną kolonię z XVII wieku; po południu dławi się zawodowo w restauracjach, by zdobyć pieniądze na leczenie swojej matki; a w międzyczasie liczy na jakieś „zaliczenia”. I nawet nieźle na tym wychodzi.

Dlaczego odradzam wam (łagodnie mówiąc) pójście na ten film? Ponieważ zwyczajnie go nie zrozumiecie albo – to lepsze słowo – nie docenicie. Nie macie szans, z cudownie groteskowej, posępnej, wręcz pesymistycznej powieści wyniesiecie.. przeciętną komedyjkę, w której śmiech wzbudza co najwyżej częste używanie słowa „fuck”. I właśnie dlatego – zmienienie konwencji z groteski na komedię (wbrew pozorom, to nie to samo!) – pozbawiło wiele scen sensu. Co z tego, że bohater jest seksoholikiem? Jest i już, widz się nad tym nie zastanowi. Czemu matka mówiła mu tyle dziwnych rzeczy i co one znaczyły? Nie wiadomo. Co znaczy, że pacjentki w szpitalu były „chomikami”? Tego też się nie chciało nikomu wyjaśnić.

I tak w nieskończoność. Nie wiem, jakim cudem, ale „Choke” zostało tu po prostu skrzywdzone, pozbawione siły i „tego czegoś”, co nie pozwala oderwać się człowiekowi od lektury, która wbrew pozorom nie kończy się na ostatniej stronie..

Nie dałeś się przekonać? Uważasz, że jednak dasz radę zrozumieć ten film bez uprzedniego obeznania się z lekturą? To wróć do początku tego tekstu i powiedz: zrozumiałeś go?

A co z tymi, którzy nie mają zamiaru doszukiwać się w tym wszystkim większego sensu? Oni mogą na ten film spokojnie się wybrać, bo w gruncie rzeczy jest to całkiem sprawna robota. Nawet śmieszna. Tylko ja, jako fan Palahniuka, czuję się głęboko urażony.

0 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 6

Michal_Dajer 2009-09-13 5

Zawiodłem się !! – Niestety, ale po autorze Podziemnego Kręgu spodziewałem się historii niebanalnej. A dostałem mocno przeciętną fabułę, która nijak nie trzyma się kupy. A z tego nie mógł wyjść fajny film. Szkoda.

Moja ocena: 5/10.

Redox Michal_Dajer 2010-06-26

A czytałeś "Udław się" Palahniuka? Autor spisał się na medal, tworząc powieść o wielu smaczkach, strasznie zakręconą i z zacięciem satyrystycznym. Nie ma co zarzucać mu, że stworzył "historię banalną", bo z filmem on miał niewiele wspólnego (reżysera już bardziej można obwiniać o zmarnowanie potencjału).

Książkę naprawdę polecam!

Redox 2009-08-31

6/10 – Złe to na pewno nie było. Solidnie odrobiona praca domowa- porządnie nakręcona ekranizacja porządnej książki (wezmę się kiedyś za resztę powieści Palahniuka). Jakieś między wierszami przetaczają się niewielkie inteligentne i niepoprawne frazy, choć brakuje im wyrazistości czy rozmachu. Podobał mi się nawet Rockwell w roli Victora, chyba najlepiej oddał cechy towarzyszące mu z książki z całej obsady.

i_darek1x 2009-07-18 8

Świetny ! – Ja tylko polecam !!!

juskowiak 2009-02-25

Kiepsko. - Zapowiadał się bardzo interesująco, a jest co najwyzej mocno przecietny.
ta historia nie jest za ciekawa, glupkowata wrecz. to przeslanie tworcom nie wyszlo. widzow przyciagnac mialo nazwisko rezysera oraz Rocwella, ktory po raz kolejny zagral bardzo dobrze i uratowal ten film, cala reszta ponizej oczekiwan.

5/10

juskowiak 2008-11-13

Pewnie pójdę ba to do kina. – Zapowiada się smakowicie.

Współtworzą