After 2019

Pilna uczennica i oddana córka Tessa Young zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Josephine Langford
jako Tessa Young
Hero Fiennes Tiffin
jako Hardin Scott
Selma Blair
jako Carol Young
Jennifer Beals
jako Karen Gibson
Peter Gallagher
jako Ken Scott
Meadow Williams
jako Prof. Soto
Pia Mia
jako Tristan
Inanna Sarkis
jako Molly Samuels
Samuel Larsen
jako Zed Evans
Shane Paul McGhie
jako Landon Gibson
Dylan Arnold
jako Noah
Swen Temmel
jako Jace

Fabuła

Pilna uczennica i oddana córka Tessa Young zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało pokrywają tatuaże, a jego zachowanie pełne jest buntu. Hardin jest wszystkim, czego Tessa starała się unikać w dotychczasowym życiu, ale po jednym spotkaniu nad jeziorem stanie się wszystkim, czego Tessa będzie odtąd pragnąć. Chłopak otworzy przed grzeczną i do bólu przyzwoitą Tessą, świat uczuć, doznań i namiętności, o jakie nigdy wcześniej by siebie nie podejrzewała. Odtąd nic już nie będzie takie samo…szczególnie że wkrótce na jaw wyjdzie tajemnica z przeszłości Hardina Scotta. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans

Szczegóły

Premiera
2019-04-12 (kino), 2019-04-11 (świat)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
CalMaple
Wattpad
Voltage Pictures zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
106 minut
Budżet
14 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nawet Kupidynek od niechcenia i trochę na oślep wysyła swoje strzały. 3
  • 2019-04-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

After jest reklamowany przez polskiego dystrybutora jako swoista odpowiedź na trylogię 50 twarzy Greya. Bzdura. Zamiast płomiennego romansu w kajdankach widz otrzyma tutaj klasyczną „teen dramę” o miłości w czasach college’u. Seans mija szybko, bez grama refleksji – nawet Kupidynek od niechcenia i trochę na oślep wysyła swoje strzały.

Monolith Films nieprzypadkowo zdecydowało się dystrybuować Hellboya i After tydzień przed Świętami Wielkanocnymi. To okres, kiedy mało osób chodzi do kina. Zamiast wydawać pieniądze na bilety społeczeństwo kupuje w tym czasie prezenty oraz ozdoby ze wzorem zajączków, kurczaczków albo pisanek. Nic zatem dziwnego, że 12 kwietnia 2019 roku na ekrany multipleksów trafił kinematograficzny szrot, przyciągający niewielką uwagę widzów i mający małe szanse w rodzimym box office. Hellboy został pożarty przez światową krytykę, okazując się artystyczną klapą w niemal każdym kontekście oraz podjętym wątku. After radzi sobie niewiele lepiej. Jest wtórny i przewidywalny, ale przynajmniej nie znęca się na niewinnym widzu.

Konwencja filmu to klasyczny romans dla nastolatków, którego liczba ogranych schematów i powtarzalnych motywów zbliża się do rekordowego wyniku. Tessa Young (Josephine Langford) jest szarą myszką z prowincji w typie old-fashioned, która rozpoczyna naukę w college’u. Każdy wykładowca przypomina tutaj mentalne wcielenie Robina Williamsa ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Grzecznej dziewczynie trudno jest się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu, zwłaszcza że jej współlokatorka nie należy do szczególnie spokojnych osób. Wkrótce Tessa poznaje Hardina Scotta (w tej roli fatalny Hero Fiennes Tiffin) – chłopaka z niesłychanie kamienną twarzą, który wywróci jej życie do góry nogami.

Prócz jawnych motywów romansu dla nastolatków After bazuje na traumach i demonach okresu dorastania – pojawia się motyw braku akceptacji ze strony rówieśników oraz dysfunkcyjne relacje z zaborczą matką. Widowisko nie jest jednak w stanie ukazać wszystkich tych kontekstów w pełnym spektrum. Co najwyżej wspomina o nich na marginesie, zarysowując kontekst, ale nie pogłębiając problemu. Jedynie pod koniec seansu After pojawia się nieoczekiwany zwrot akcji, jakby scenarzystka Susan McMartin nagle zainspirowała się fabułą 13 powodów Netfliksa.

Twórcy odhaczają niemal wszystkie klisze kina romantycznego: jest molo oraz jezioro pośród dzikich lasów, są róże, długie wymiany spojrzeń w zwolnionym tempie oraz rozbudowane choreografie namiętnych pocałunków. Nawet ulewny deszcz pada z nieba na zawołanie, kiedy tylko jedna ze stron pokłóci się z drugą. Na szczęście twórcy nie obciążają podjętej fabuły zbędnym patosem. Pomimo dojmującej prostoty – czy wręcz: naiwności – historię ogląda się nad wyraz szybko. Nieco ponad półtoragodzinny seans mija jak z bicza strzelił. Tylko bicza tutaj nie ma i chyba tym najbardziej mogą poczuć się rozczarowani widzowie zachęceni kampanią marketingową filmu…

„Godny następca 50 twarzy Greya” grzmi hasło reklamowe na plakacie After. Nic bardziej mylnego, chociaż nawet afisze przypominają te z trylogii delikatnego BDSM na dużym ekranie. Poza tym nie zgadza się wiek bohaterów, ich pozycja klasowa ani nawet ukazana przestrzeń. Co jednak tyczy się clue serii na podstawie popularnych książek… Widzowie spragnieni śmiałych scen erotycznych dostaną w After co najwyżej przyjemny – nieco konserwatywny – poradnik „pierwszego razu” z dziewczyną (którego wciąż brakuje w polskim systemie edukacji seksualnej). Oczywiście trylogia Greya również nie obfitowała w szczególnie pikantne motywy – cenzura starła rumieńce z policzków widzów, a główna bohaterka najczęściej umilała jedynie miękkość pościeli tytułowego playboya. After posiada kategorię wiekową PG-13 – powinno dać wam to wiele do myślenia na temat romantycznej dojrzałości prezentowanego obrazu.

W ogólnym rozrachunku After pozwoli wam bardziej skupić się na partnerze lub partnerce, z którą wybierzecie się do kina. Film będziecie mogli oglądać z doskoku, gdzieś pomiędzy ustami a brzegiem pop-cornu. Nie pogubicie się w fabule.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Barteqqu 2019-04-14 1

Tragiczny, nie podobała mi się książka a film jeszcze bardziej 1/10

abc1236 2019-04-13 1

Godny Następca 50 twarzy greya – ocena 50 twarzy greya – 4,5 naprawdę jest godny ten shit movie

Współtworzą