Księga ocalenia 2010

The Book of Eli

Rok 2044. Postapokaliptyczny krajobraz zniszczonej Ameryki przemierza Eli (Denzel Washington) – samotnik i wolny strzelec. Mężczyzna jest w posiadaniu tajemniczej księgi, w której znajduje się „klucz” i wiedza niezbędna do ocalenia ludzkości. Podczas podróży bohater trafia do małego miasteczka zarządzanego przez burmistrza –… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Gary Oldman
jako Carnegie
Mila Kunis
jako Solara
Ray Stevenson
jako Redridge
Jennifer Beals
jako Claudia
Evan Jones
jako Martz
Joe Pingue
jako Hoyt
Frances de la Tour
jako Martha
Michael Gambon
jako George
Tom Waits
jako Inżynier
Chris Browning
jako Przywódca porywaczy
Richard Cetrone
jako Porywacz

Fabuła

Rok 2044. Postapokaliptyczny krajobraz zniszczonej Ameryki przemierza Eli (Denzel Washington) – samotnik i wolny strzelec. Mężczyzna jest w posiadaniu tajemniczej księgi, w której znajduje się „klucz” i wiedza niezbędna do ocalenia ludzkości. Podczas podróży bohater trafia do małego miasteczka zarządzanego przez burmistrza – tyrana Carnegie (Gary Oldman). Despota, chcąc przejąć totalną władzę nad ludźmi za wszelką cenę próbuje wejść w posiadanie Księgi. Na drodze Eliego staje również niezwykle seksowna dziewczyna o imieniu Solara (Mila Kunis). Rozpoczyna się dramatyczna walka o ocalenie ludzkości. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Dramat, Przygodowy, Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
przemoc, biblia, strzał w głowę, zaskakujące zakończenie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-01-29 (kino), 2010-01-11 (świat), 2010-08-18 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Alcon Entertainment
Silver Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
118 minut
Budżet
90 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Niedoceniony film braci Hughes, to tak naprawdę ambicje w kinie hollywoodzkim. 8
  • 2010-06-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Postapokaliptyczne pustkowia, pod rażąco jasnym słońcem, które mocno zajaśniało, gdy niebo się rozdarło z powodu wojny atomowej. Niektórzy ludzie, którzy przetrwali wciąż prowadzą walki o przetrwanie. Samotny wędrowiec, Eli, niesie przez świat tajemniczą Księgę, która chroni go przed złem. Ma za zadanie donieść ją do celu - w bezpieczne dla niej miejsce. Jednak przeszkodzi mu w tym Carnegie, który koniecznie chce posiąść władzę nad tym drugim światem, a do zwycięstwa potrzebne jest mu dzieło, któremu tajemniczy podróżnik poświęcił całe swoje życie.

Na szczęście akcja została ograniczona do niezbędnego minimum. Walki bohatera nie są tutaj głównym tematem, jak można by sądzić z zwiastunów. Sceny te zostały świetnie rozłożone na cały film oraz doskonale nakręcone i zmontowane. Jednak krwawe, ale krótkie bitwy to nie jedyny powód, który świadczy o tym, że film jest przeznaczony dla dorosłych. Do całości warto dodać mocne przekleństwa (które nie rażą, a doskonale pasują do przeznaczonych na nie miejsc) oraz wątek kanibalizmu (sprawdzanie trzęsących się dłoni).

Blasku filmowi nadają doskonałe role głównych bohaterów. Denzel Washington, który jak zawsze starannie dobiera role, poraz kolejny stanął na wysokości zadania. Z zarostem przypominającym jakiegoś bezdomnego z Central Parku i spalonymi plecami może sprawiać wrażenie mędrca, ktory wiele w życiu przeżył. Jednak Gary Oldman nie okazał się gorszy, zwłaszcza, że przyszło mu grać czarny charakter (dawno tego nie było, prawda?). Przekonująco odegrał rolę despotycznego mężczyzny żądnego władzy.

Wszystko mogło być takie piękne... Więc dlaczego ten film został absolutnie niedoceniony? Wszystko przez to, że promowana jako rozrykowa produkcja okazała się zawierać w sobie głębszy sens, pewne ambicje, które przeszkodziły przeciętnemu Kowalskiemu w chwili relaksu. Zamiast odpoczywać przy lekkim dramacie, bracia Hughes zafundowali mu podróż po zniszczonym świecie, pełnym ukrytych znaków i zmuszającym do refleksji. To nie do wyobrażenia, a jednak takie jest. Pięknie wykonane zdjęcia i montaż jeszcze umacniają mnie w przekonaniu, że to nie był prosty film dla każdego. Nie chodzi mi o to, że ludzie są za głupi, by go zrozumieć, ale o to, że wybierając się na niego spodziewali się zupełnie innego kina. Chodziło o film pełen akcji i przemocy. A w tym wypadku nie było czegoś takiego.

Moim zdaniem świetny, chociaż zakończony w - jak zwykle to bywa - patetycznym, czysto amerykańskim tonie. Ten wszechobecny patos kulminuje właśnie w ostatnich minutach. I właśnie to jest najgorsze.

4 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Obsada — Denzel Washington (Eli / producent) Pięciokrotnie nominowany do Oscara, sześciokrotnie nominowany do Złotego Globu. Zdobywca dwóch Oscarów za role w Dniu próby (2001) i Chwale (1989), Złotego Globu za tytułową rolę w Huraganie (1999) oraz 2 Srebrnych Niedźwiedzi na Festiwalu w Berlinie za role w Huraganie i Malcolmie X (1992). Ten nadzwyczaj utalentowany i... zobacz więcej

Komentarze 51

Avatar square 200x200

Justyna007 2013-09-18 6

[6/10] Może być – Bez rewelacji.

Marcon73 2011-02-03

A mi się podobał – Jest coś w tym filmie-zachęcam do obejrzenia

master602 2010-11-07 5

5/10 – film kiepski niczym mnie nie zaskoczył nuda

Blood 2010-08-17 9

Polecam – Film naprawdę rewelacyjny, klimat 10/10, muzyka 8/10, gra aktorska 10/10, ocena ogólna 9/10.

nathalie Blood 2014-02-11 7

Mnie też film się podobał, bardzo dobrze się ogląda, a zakończenie było dla mnie nie małą niespodzianką. Niebanalna historia, dobrze zagrana – świetni Denzel Washington i Gary Oldman, ode mnie 7/10.

Redox 2010-06-26 6

6/10 – Początkowe minuty nastawiły mnie na bardzo nużące i męczące przy tym kino. Jednak z biegiem czasu film z minuty na minutę pochłaniał mnie w historię, która bądź co bądź jakaś odkrywcza nie jest, ale jak na film akcji sprawdza się tu idealnie. Akcji w zasadzie nie ma tu aż tak dużo, ale sceny walk czy strzelanin robią wrażenie. W ogóle cały ten postapokaliptyczny świat został ciekawie wykreowany i przedstawiony w filmie.

Na pewno nie jest to jakieś spektakularne, rewelacyjne kino, ale też i nie dno, jak niektórzy twierdzą. Po prostu lekkie kino akcji, podane jako neo western z ciekawą obsadą.

daniello13 Redox 2010-08-06 7

6.5/10 – zgadzam się z przedmówcą, ciekawy film wart obejrzenia. nie jest to arcydzieło, ale potrafi wciągnąć. klimat z filmów Mad Max

Współtworzą