Księga ocalenia 2010

The Book of Eli

Postapokaliptyczna opowieść dziejąca się w niedalekiej przyszłości, w której samotny mężczyzna przemierza Amerykę, by chronić pewną świętą księgę. Księgę, która zawiera najbardziej upragniony sekret - klucz do zbawienia rodzaju ludzkiego.

Reżyseria
,
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Gary Oldman
jako Carnegie
Mila Kunis
jako Solara
Ray Stevenson
jako Redridge
Jennifer Beals
jako Claudia
Evan Jones
jako Martz
Joe Pingue
jako Hoyt
Frances de la Tour
jako Martha
Michael Gambon
jako George
Tom Waits
jako Inżynier
Chris Browning
jako Przywódca porywaczy
Richard Cetrone
jako Porywacz

Fabuła

Postapokaliptyczna opowieść dziejąca się w niedalekiej przyszłości, w której samotny mężczyzna przemierza Amerykę, by chronić pewną świętą księgę. Księgę, która zawiera najbardziej upragniony sekret - klucz do zbawienia rodzaju ludzkiego. Hsi_Nao

Gatunek
Akcja, Dramat, Przygodowy, Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
przemoc, biblia, strzał w głowę, zaskakujące zakończenie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-01-29 (kino), 2010-01-11 (świat), 2010-08-18 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Alcon Entertainment
Silver Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
118 minut
Budżet
90 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Niedoceniony film braci Hughes, to tak naprawdę ambicje w kinie hollywoodzkim. 8
  • 2010-06-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Postapokaliptyczne pustkowia, pod rażąco jasnym słońcem, które mocno zajaśniało, gdy niebo się rozdarło z powodu wojny atomowej. Niektórzy ludzie, którzy przetrwali wciąż prowadzą walki o przetrwanie. Samotny wędrowiec, Eli, niesie przez świat tajemniczą Księgę, która chroni go przed złem. Ma za zadanie donieść ją do celu - w bezpieczne dla niej miejsce. Jednak przeszkodzi mu w tym Carnegie, który koniecznie chce posiąść władzę nad tym drugim światem, a do zwycięstwa potrzebne jest mu dzieło, któremu tajemniczy podróżnik poświęcił całe swoje życie.

Na szczęście akcja została ograniczona do niezbędnego minimum. Walki bohatera nie są tutaj głównym tematem, jak można by sądzić z zwiastunów. Sceny te zostały świetnie rozłożone na cały film oraz doskonale nakręcone i zmontowane. Jednak krwawe, ale krótkie bitwy to nie jedyny powód, który świadczy o tym, że film jest przeznaczony dla dorosłych. Do całości warto dodać mocne przekleństwa (które nie rażą, a doskonale pasują do przeznaczonych na nie miejsc) oraz wątek kanibalizmu (sprawdzanie trzęsących się dłoni).

Blasku filmowi nadają doskonałe role głównych bohaterów. Denzel Washington, który jak zawsze starannie dobiera role, poraz kolejny stanął na wysokości zadania. Z zarostem przypominającym jakiegoś bezdomnego z Central Parku i spalonymi plecami może sprawiać wrażenie mędrca, ktory wiele w życiu przeżył. Jednak Gary Oldman nie okazał się gorszy, zwłaszcza, że przyszło mu grać czarny charakter (dawno tego nie było, prawda?). Przekonująco odegrał rolę despotycznego mężczyzny żądnego władzy.

Wszystko mogło być takie piękne... Więc dlaczego ten film został absolutnie niedoceniony? Wszystko przez to, że promowana jako rozrykowa produkcja okazała się zawierać w sobie głębszy sens, pewne ambicje, które przeszkodziły przeciętnemu Kowalskiemu w chwili relaksu. Zamiast odpoczywać przy lekkim dramacie, bracia Hughes zafundowali mu podróż po zniszczonym świecie, pełnym ukrytych znaków i zmuszającym do refleksji. To nie do wyobrażenia, a jednak takie jest. Pięknie wykonane zdjęcia i montaż jeszcze umacniają mnie w przekonaniu, że to nie był prosty film dla każdego. Nie chodzi mi o to, że ludzie są za głupi, by go zrozumieć, ale o to, że wybierając się na niego spodziewali się zupełnie innego kina. Chodziło o film pełen akcji i przemocy. A w tym wypadku nie było czegoś takiego.

Moim zdaniem świetny, chociaż zakończony w - jak zwykle to bywa - patetycznym, czysto amerykańskim tonie. Ten wszechobecny patos kulminuje właśnie w ostatnich minutach. I właśnie to jest najgorsze.

4 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Możliwe spoilery Twórcy — Allen i Albert Hughes (reżyseria) Bracia widowiskowo zadebiutowali w wieku 20 lat mocnym filmem Zagrożenie dla społeczeństwa (1993), który nie tylko zdobył uznanie krytyków, lecz także okazał się hitem kasowym. Następnie wyprodukowali, wyreżyserowali i napisali scenariusz do Martwych prezydentów (1995), oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego American Pimp... zobacz więcej

Komentarze 53

Sebioslaw 6

Lubię postapo, wręcz uwielbiam. Księga Ocalenia niestety mnie zawiodła, bo można było z tej historii zrobić coś wyjątkowego. Początek jest ciekawy, wędrowiec przybywa do wioski, im dalej tym gorzej, choć ogólnie jako całość da się obejrzeć. Raz.

Justyna007 6

[6/10] Może być – Bez rewelacji.

JakubWyklety 3

szkoda, że kristen stewart odrzuciła tę rolę, wówczas byłby jeszcze ratunek dla tej aktualnie najgorszej apokalipsy.

master602 5

5/10 – film kiepski niczym mnie nie zaskoczył nuda

zolvik 5

Klimat trochę przypominał mi ten z "Mad Max’a"… – …ale sama produkcja nawet nie zbliża się do poziomu tamtej kultowej trylogii

aro25 zolvik 8

odniosłem podobne wrażenie, oczywiście chwilami. Poziom TBOE, był dla mnie wysoki. Film podobał mi sie i z całą pewnościa mogę go polecić. 8/10

Współtworzą