Centurion 2010

Cesarstwo Rzymskie toczy wojnę z ludem Piktów o północną część Brytanii w 117 roku. Posługujący się mową piktyjską centurion Quintus Dias (Michael Fassbender) trafia do niewoli, z której ucieka z pomocą IX Legionu. Oddział nieco później zostaje rozgromiony. Uszło z życiem zaledwie kilku żołnierzy, którzy postanawiają odbić… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 22 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michael Fassbender
jako Quintus Dias, centurion
Dominic West
jako Gen. Titus Virilus
Olga Kurylenko
jako Etain
Noel Clarke
jako Macros
Liam Cunningham
jako Brick
David Morrissey
jako Bothos
Riz Ahmed
jako Tarak
JJ Feild
jako Thax
Dimitri Leonidas
jako Leonidas
Imogen Poots
jako Arianne
Lee Ross
jako Septus
Paul Freeman
jako Namiestnik Agrykoli

Fabuła

Cesarstwo Rzymskie toczy wojnę z ludem Piktów o północną część Brytanii w 117 roku. Posługujący się mową piktyjską centurion Quintus Dias (Michael Fassbender) trafia do niewoli, z której ucieka z pomocą IX Legionu. Oddział nieco później zostaje rozgromiony. Uszło z życiem zaledwie kilku żołnierzy, którzy postanawiają odbić swojego generała. Czy uda im się uciec przed wrogami, którzy są urodzonymi tropicielami? Beznickowy

Gatunek
Przygodowy, Historyczny, Wojenny
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, łuk zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-12-25 (kino), 2010-02-12 (świat), 2011-04-13 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Magnet Releasing
Pathé Pictures International
UK Film Council (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Francja
Inne tytuły
The Ninth Legion (Wielka Brytania) (tytuł roboczy)
Czas trwania
97 minut
Budżet
12 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

"Centurion" nie jest filmem wybitnym, który pozostanie częścią klasyki kina. Produkcja jest czystą rozrywką, którą ogląda się lekko i przyjemnie. Wielbiciele tego typu opowieści powinni być zadowoleni. 7

Cesarstwo Rzymskie toczy wojnę z ludem Piktów o północną część Brytanii w 117 roku. Centurion Quintus Dias z kilkoma żołnierzami uciekają z życiem po rozgromieniu IX legionu. Tak wyglądają realia kostiumowej opowieści w reżyserii Neila Marshalla pt. Centurion, który nakładem Monolith Video zadebiutował w Polsce na DVD. Czy jest to krwista historia zachowująca brutalne realia okresu Starożytności?

Mając za przykłady takie klasyki jak Spartakus czy Gladiator, trudno zrobić dobry film osadzony w okresie panowania Rzymian, na którego nie spadłaby fala krytyki. Centurion z całą pewnością nie jest filmem tej samej klasy, ale również ma swoje zalety.

Główną rolę centuriona Quintusa Diasa gra Michael Fassbender, który coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w kinie, pnąc się po szczeblach kariery. Już w kilku produkcjach udowodnił, że aktor z niego dobry, a tutaj tylko to potwierdza. Wiarygodnie wciela się w rolę mężnego centuriona, który poza słowem, włada dobrze także mieczem. Towarzyszą mu m. in. Dominic West, który za dużo czasu ekranowego nie miał oraz piękna Olga Kurylenko, która dzięki swojej urodzie i ekranowej prezencji zdecydowanie jest jednym z plusów filmu. Kurylenko nie jest za dobrą aktorką, ale dzięki temu, że jej rola nie miała dialogów, potrafiła rzetelnie stworzyć postać Etain. Dawała także radę w scenach akcji, w których wyraźnie nie ustępowała męskiej części obsady.

Trzeba przyznać Marshallowi, że potrafi robić krwiste historie. Scena batalistyczna i wszystkie walki są bardzo brutalne i realistyczne. Nie jest to bajka dla dzieci, w której krew jest tematem tabu. Tutaj bitwa to pokaz prawdziwej przemocy i barbarzyństwa.

Problemem filmu jest scenariusz. Marshall wyznaczył tor fabuły w dość prosty i przewidywalny sposób. Po widowiskowym rozgromieniu IX legionu, nasi bohaterowie uciekają, a Etain z Piktami ich ścigają. Oczywiście liczba legionistów co jakiś czas spada, aż docieramy do finału gdzie pozostają wytrwali. Schemat przypomina trochę Obcego czy Predatora, gdzie łowca po kolei wykańczał bohaterów, a cała akcja polegała na ściganiu się po lasach. Wydaje się to trochę za bardzo oklepany temat. Sytuacji nie zmienia umiejscowienie wydarzeń w 117 roku n.e., a w bohaterów wcielenie Rzymian.

Z tego też powodu nie uświadczymy tutaj widowiska na miarę Gladiatora, ale bardziej film przygodowy o próbie przeżycia. Dobry aspektem produkcji jest jej klimat wizualny. Wszystko jest utrzymane w mrocznej stylistyce, a jedyną kolorową rzeczą podczas seansu jest czerwień krwi. Przyzwoite kostiumy i scenografia dodają produkcji wiarygodności i umilają seans.

Centurion nie jest filmem wybitnym, który pozostanie częścią klasyki kina. Produkcja jest czystą rozrywką, którą ogląda się lekko i przyjemnie. Wielbiciele tego typu opowieści powinni być zadowoleni.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Krew i ciała — Jedno jest pewne - mówi producent Robert Jones – „Centurion” jest opatrzony znakiem firmowym Neila Marshalla: mocno zdefiniowany bohater, dynamiczna akcja i dużo, dużo krwi. Dla informacji podam, że zaczynaliśmy zdjęcia z dwustu litrami sztucznej krwi. W połowie okresu zdjęciowego zostało nam już tylko około dwudziestu pięciu. Nie zdziwiło mnie to jednak, wszak... zobacz więcej

Komentarze 13

JakubWyklety 2014-06-19 6

Jakkolwiek urodę piktyjskich dzierlatek potwierdza Tacyt, tak zadziwiać może wprawa i kunszt w dziedzinie piktyjskiego fryzjerstwa i stylizacji.

blocops 2011-12-04 8

Bardzo dobry – Ja również polecam ten film.

Young_Caesar blocops 2011-12-04 6

Następnym razem najlepiej umieść odpowiedź w tym samym temacie, szczególnie tak krótką.
pozdrawiam:)

blocops blocops 2011-12-11 8

Tak właśnie zrobię, dzięki ;)

master602 2011-10-19 7

7/10 – warto zaobaczyć polecam

ALVAREZ 2010-12-08 6

ZAPOWIADAŁ SIĘ… – Zapowiadał się bardzo dobrze,ale później przemienił się w monotonną i trochę przynudzającą bieganinę po lesie.Pomimo tego film ma swój klimat i jeśli ktoś lubi taką tematykę powinien mu się spodobać.

Asmodeusz 2010-08-18 8

waro zobaczyć – Film nie zawodzi pokładanych oczekiwań, jest to cos pokroju Gladiatora, 13 wojownika czy Króla Artura

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
MJ_MARTINO Asmodeusz 2010-08-18 8

Zgadzam się :)
Ostatnio widziałem i jest bardzo ciekawa pozycją:)
Krwawy z dobrą grą aktorska :)
Polecam :)
8/10

Beznickowy Asmodeusz 2010-08-21 7

Mnie również się spodobał. Lepszy niż "Doomsday", ale odbiega też od "Dog Soldiers" czy "Zejścia".

Dziwne są jakieś porównania, że ten film to połączenie "Gladiatora" i czegoś tam jeszcze… Nie mniej jednak trzyma w napięciu i fanom filmów o czasach starożytnych powinien przypaść do gustu.

Michal_Dajer Asmodeusz 2010-08-22 7

Nie zgodziłbym się z porównaniem jego do połączenia tych filmów, ale jednak trzyma poziom. Fabuła dosyć ciekawa i wciągająca. Dobra gra aktorska, która może nie jest genialna, ale jednak nie zawodzi.

Moja ocena: 7/10.

Współtworzą