Tylko nie mów nikomu 2019

Tylko nie mów nikomu to film dokumentalny na temat ofiar pedofilii w kościołach. Jego autor – Tomasz Sekielski – zrywa w ten sposób zmowę milczenia. W formie reportażu przedstawia kulisy dewiacyjnych zachowań ze strony duchownych, którzy często są bezkarni i wydawać by się mogło, że stoją ponad prawem.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tomasz Sekielski
jako On sam
Marek Sekielski
jako On sam

Fabuła

Tylko nie mów nikomu to film dokumentalny na temat ofiar pedofilii w kościołach. Jego autor – Tomasz Sekielski – zrywa w ten sposób zmowę milczenia. W formie reportażu przedstawia kulisy dewiacyjnych zachowań ze strony duchownych, którzy często są bezkarni i wydawać by się mogło, że stoją ponad prawem. ar23s

Gatunek
Dokumentalny, Dramat
Słowa kluczowe
kościół katolicki, pedofilia, ksiądz pedofil, polski kościół

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2019-05-11 (świat)
Wytwórnia
Sekielski Brothers
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Tell No One (USA) (Wielka Brytania)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
121 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film w ciągu jednej doby od zamieszczenia w serwisie YouTube, obejrzano ponad 3 miliony razy. zobacz więcej

Komentarze 31

Camizi 7

Dobry dokument. Nie ogranicza się tylko do przedstawienia kilku przypadków molestowania. Idzie o krok dalej, jasno pokazując, jak tam wszystko jest zamiatane pod dywan. Mentalność tych ludzi jest trudna do opisania. Wewnętrzna zmowa milczenia niszczy wizerunek Kościoła dużo bardziej niż sami pedofile.

PolepioneKadry Camizi

@Camizi Dobra uwaga o zmowie milczenia. Jedyny komentarz na temat. Trochę się zawiodłem. Byłem przekonany, że pod tym filmem dyskusja będzie dużo bardziej rozbudowana i żywa. I przede wszystkim będzie miała jakiś poziom.

Marac 10

Kościół Rzymsko-Pedofilski [10/10] |||

Może artystycznie nie jest 10/10, ale tematycznie, dziennikarsko i publicystycznie zdecydowanie tak.

A odnośnie mojego tytułu tej mikrorecki, to proszę mi nie wciskać głodnych kawałków o odosobnionych przypadkach i niewrzucaniu porządnych księży do jednego worka ze zboczeńcami. To nie jest film o księżach. To jest film o potężnej organizacji przestępczej, która wypracowała system bezkarnego gwałcenia dzieci i ma specjalne procedury, częściowo nawet skodyfikowane, służące uciszaniu ofiar, przekupywaniu władz i ochronie przestępców.

Co do jednego się zgodzę – nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka. Worków powinno być trzy. Pierwszy dla pedofili w sutannach. Drugi dla tych, którzy pedofili kryją. A trzeci dla tych, którzy do tej pory udawali, że o kościelnej pedofilii nie wiedzą. Człowiek, którego gang zatrudnił do prowadzenia przykrywkowego biznesu, dzięki któremu pierze się pieniądze z morderstw na zlecenie, też jest człowiekiem tego gangu i ma swój niewielki udział w jego działalności, nawet jeśli osobiście nie robi nic niemoralnego. Podobnie jak porządny ksiądz, któremu nie przeszkadza, że pracuje dla zboczeńców i ze zboczeńcami.

Zuchwalec 8

Bardzo ważny i dobry dokument pokazujący co dzieje się w polskim kościele. O ile niektórzy mogli zarzucić, że film "Kler" to wymysł reżysera, tak tu mamy dokument, który pokazuje prawdziwych pedofilii i degeneratów w sutannach. Nie do podważenia.

Pravda 7

Merytoryka 10/10 Forma średnia – dziwne efekty dzwiękowe, spooky hulajnoga, miliony ujęć z drona, głupie wizualizacje.

Elizabeth_Linton 7

Dobry dokument chociaż nie odkrywczy, wszystko to już wiedzieliśmy.

Zobacz wszystkie 25 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi

@Elizabeth_Linton
Chciałem uprzejmie spytać, w którym polskim filmie dokumentalnym zostały ukazane sylwetki księży pedofilów i mechanizmy służące tuszowaniu zjawiska pedofilii w polskim Kościele?

KRCK Michael_Corleone

@Michael_Corleone Widzę, że i tutaj zawitał Pan uprawiać agitkę. :) Jak to przystało na współczesnego przedstawiciela lewicy, wolność na ustach, tyrania w sercu, byleby zachowana została jednomyślność. :D Film nie jest odkrywczy, nie pojawia się w nim o czym nie byłoby wiadomo przed jego powstaniem. Wystarczyło śledzić prasę (Newsweek, Wyborcza, Fakty i mity;) czy nawet programy reporterskie, gdzie od czasu do czasu pojawiały się kwestie występowania pedofilii, homoseksualizmu, słowem dewiacji, wśród księży. W kontekście Pańskiej aktywności ostatnimi czasy, zastanawiające jest na ile Pańskie przejęcie filmem i losem ofiar jest szczere, a na ile wykorzystuje Pan hype związany "Tylko nie mów nikomu" jako przesłankę do propagowania lewicowej ideologii, uderzania w instytucję KK i prowadzenia kampanii wyborczej?
///
Dodatkowo do lektury dla zainteresowanych…
https://kobieta.onet.pl/czym-sie-rozni-pedofil-swiecki-od-duchownego-felieton/bwdbxd3
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24810359,lista-gwaltu-na-atomowym-okrecie-podwodnym-afera-w-amerykanskiej.html?fbclid=IwAR0gRIbxuVkEkqtpE4ZkfRiDZ60dgsqK_eZKdbmE7bXl0QKuUrwfK-Ah_Nc#s=BoxOpLink
///
…a przy całej hucpie związane z filmem, która bierze górę nad poważną debatą, warto pamiętać też o
https://faktopedia.pl/517384

Michael_Corleone KRCK 9

@KRCK Znacząco Pan przesadza interpretując moje pytanie jako uprawianie agitki. Rzeczywiście na konkurencyjnym portalu prowadzę mniej lub bardziej ciekawe dyskusje związane z tematem filmu lecz tutaj odezwałem się raptem raz. Po prostu oceniając film przyszło mi do głowy by zobaczyć co się tutaj dzieje. Zobaczyłem komentarz określający film jako dobry aczkolwiek wtórny to też postanowiłem spytać jakie to filmy dokumentalne poruszały to o co spytałem. Być może rzeczywiście jestem ignorantem i znajdziemy w bazie przynajmniej ze dwa trzy polskie dokumenty na ten temat a film Sekielskiego jest odgrzewanym kotletem. Jak na razie żadna z osób nie podała mi jakiś konkretnych tytułów prócz filmu Smarzowskiego który zdaniem co niektórych ma być dokumentem. Nie miałem na myśli programów reporterskich czy doniesień medialnych bo takie rzeczywiście nie są dla mnie nowością choć w wypadku tak ważnego problemu społecznego daleki jestem od narzekania na przesyt. Równie dobrze materiał o skatowanym dziecku można skomentować: Nic nowego! lub Taki mamy klimat!
A już z tym prowadzeniem kampanii wyborczej to grubo Pan pojechał :-)))

KRCK Michael_Corleone

@Michael_Corleone Czy ja wiem? Zaryzykowałbym tezę, że gdyby nadarzyła się ku temu okazja, to nie omieszkałby Pan skorzystać. Sęk w tym, że z komentarza do którego się Pan odnosił, nie wynika jasno jakoby miały już istnieć dokumenty poruszające tą tematykę, a z drugiej jego części dowiadujemy się, że sprawa jest już znana, co sam Pan później przyznaje. :))) To co wyróżnia ten film to to, że udało mu się trafić do szerokiej widowni.

Wydaje mi się, że są o wiele ważniejsze problemy społeczne od pedofilii w ogóle, która jest mimo wszystko zjawiskiem dość marginalnym. Przewaga i nośność tego tematu wynika z kontrowersji jakie budzi. Materiały o skatowanych dzieciach nie robią na mnie wrażenia, są odpowiednie instytucje, które powinny wykonywać swoje zadania w takich przypadkach, bo przecież nie ma takiego problemu o charakterze systemowym, nieprawdaż? Nie ulegam tabloidyzacji życia politycznego i społecznego, która jest narzędziem kreowania nastrojów, poglądów i kontroli nad społeczeństwem. Odwraca też uwagę od najistotniejszych spraw, ale tu pojawia się pytanie czy myśli się kategoriami racji stanu czy ulega się emocjom. Zakładam, że pojęcie elity jest Panu z natury rzeczy obce.

Wcale nie uważam, abym "pojechał", po prostu mam uzasadnione wątpliwości co do intencji większości środowisk lewicowych. Dostrzegam mniej troski o ofiary, a więcej amoku antyklerykalnego. Podobnież z przeciętnymi widzami tego filmu, którzy na co dzień zajmują się swoimi sprawami. W podobnej sytuacji byłbym równie krytyczny dla środowisk prawicowych, zresztą reakcje na film z tej strony również są często niewłaściwe i karygodne.

Michael_Corleone KRCK 9

@KRCK Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem. To a propos pańskiego twierdzenia, że prowadzę tutaj agitację wyborczą, w oparciu o ryzykowaną tezę, że gdyby nadarzyła się ku temu okazja, to nie omieszkałbym skorzystać.
Mam wrażenie, że dla potwierdzenia swojej tezy próbuje mnie Pan wciągnąć w ideologiczną dyskusję a "ryzykowana teza" wynika ze zjawiska projekcji. Dziękuję ale tym razem nie skorzystam. Dla jasności – minusa dostał Pan nie ode mnie

KRCK Michael_Corleone

@Michael_Corleone Hmm… Oczywiście, przecież zawsze wypowiada się Pan w trosce o dobro ogółu, w oderwaniu od ideologii, ażeby wszystkim żyło się dobrze i wszyscy byli szczęśliwi. :)
///
Posty zminusował @rolnik_postepowy , który jak widać wciąż nie może się pogodzić z tym, że dostał bana na wypowiedzi na forum.
http://pl.tinypic.com/view.php?pic=hvtlsn&s=9#.XOgq3Xk9c0M

PolepioneKadry KRCK

@KRCK Oglądałeś ten film w ogóle? Przecież on właśnie stawia tezę, że ukrywanie pedofilii w kościele ma charakter systemowy. A co do interpretacji samego dokumentu, to polecam posłuchać Prymasa Polski.

@Elizabeth_Linton Musisz być świetnie poinformowana. Kościół wprowadza specjalne procedury, wielu księży podejmuje dyskusję i postuluje różne rozwiązania. Prymas Polski po raz pierwszy w historii przeprasza ofiary. Na film z hiszpańskimi napisami czeka Papież Franciszek. No popatrz Elizabeth, wiesz więcej niż sam Papież. Brawo

@PolepioneKadry W sumie to nawet nie jest film w którym skupiono się na wstrząsających wyznaniach ofiar. Owszem są, ale to co bardziej szokuje to jest ten system ukrywania tych zwyrodnialców. I o tym jest ten film. Ale jest jeszcze jedna rzecz która wstrząsnęła mną jeszcze bardziej niż wyznania ofiar i systemowe ukrywanie pedofilii. Chodzi mi o to gdy ofiary konfrontowały się ze swoimi oprawcami. Szokujące jest to, że do nich nawet nie dociera jak straszliwą krzywdę wyrządzili tym ludziom. Kompletnie nie są tego świadomi. Wg nich nic takiego się nie stało. Koszmar. Jaki trzeba mieć szajs w głowie. Dla mnie jest to nie do pojęcia. Nie potrafię tego ogarnąć. I w sumie nawet nie chcę. Owszem, ciągle słyszymy o nadużyciach seksualnych księży, ale mimo to jestem wstrząśnięty. Film obnażył prawdę o księżach i o ich podejściu do tego problemu. Widzimy prawdziwą twarz ludzi kościoła. Bez tego fałszywego przepraszania i kajania się. To wszystko są pozory. Będą iść w zaparte do końca świata. A to ich gadanie o jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu to tylko działania pozorowane. I niestety, ale po obejrzeniu tego filmu doszedłem do wniosku, że kościół sam się nie oczyści. Musi dojść do interwencji z zewnątrz. Ze strony państwa. Świeckiej władzy. Która zwyczajnie zabierze się za zboczeńców i za tych co ich ukrywają. Nie chodzi nawet o jakieś wyższe kary. W sumie to nawet super żeby były wyższe. 25 lat za pedofilie. I żeby każde 25 lat było naliczane to za każdą z ofiar. I tak 15 za ukrywanie. Tak byłoby super. Ale może być dożywocie, kara śmierci, tylko co z tego gdy prawo nie będzie egzekwowane. A same sprawy wyciszane. A tak się dzieje. I to jest w tym najstraszniejsze. I nie chodzi mi o to żeby atakować kościół, religie, czy nawet o agitacje polityczną. Chodzi o ludzi. Wiele osób ma dzieci. Wiele będzie miało. Myślę że warto zadbać o ich dobro, bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne. Po takim czymś Ci ludzie mają zniszczone całe życie. Nie da się tego zapomnieć, czy przejść nad tym do porządku dziennego.. Więc jestem zdziwiony głosami ludzi którzy krzyczą o chamskim ataku na kościół.

ZSGifMan KRCK 4

@KRCK Trochę tu nie na temat i może ogólnie nieco nie w porę (od dłuższego czasu – kilka miesięcy – widzę jego brak), ale jeśli to nie wielka tajemnica, to cóż takiego strasznego przeskrobał ów rolnik, że dostał srogiego bana na forum?!                            

@Akira_Kurosawa Co do ataku na kościół to słyszałem gdzieś wypowiedź księdza na ten temat. Mniej więcej szło tak – "atak na kościół? jaki to jest atak na kościół? to atak na ludzi, którzy krzywdzą wasze dzieci. Jeżeli miałbym szukać usprawiedliwienia dla aktu samego ataku, to taki rodzaj ataku najbardziej takie usprawiedliwienie wypełnia" – według mnie nic dodać nic ująć. Zgadzam się z tym co napisałaś, ale niestety w obecnej sytuacji politycznej nie widzę rozwiązania tego problemu. Osobiście obrażała mnie ta szopka z zaostrzaniem kar przez Ziobrę, bo dokładnie tak jak piszesz – kara może być i 100 lat więzienia, tylko co z tego jeżeli nie jest egzekwowana. A Ziobro zmienił tylko wymiar kar, natomiast nic w samej formie ścigania takich przestępstw. Takie show dla głupków. No i niestety, ale nie sądzę, żeby obecny rząd w ogóle miał wolę walczyć z tym zjawiskiem, bo nie chcą podpadać kościołowi. To przecież z kościelnych ambon idzie przekaz, że partia PIS jest jedyną słuszną dla Polski. Ale wybacz proszę, zbytnio polityczna ta moja wypowiedź. … Co do przeżytego wstrząsu to mi najbardziej utkwił w pamięci fragment z Franciszkiem Cybulą (tym zmarłym podczas kręcenia). Boże, zdefiniowałem na nowo pojęcie potwora w ludzkiej skórze.

@ZSGifMan Okazało się, że codziennie na kolację wpierdzielał niepolskie jabłka. Ma szczęście że żyje -P

@PolepioneKadry Nie ma za co przepraszać. Niestety mówiąc o kościele nie da się uniknąć tematu polityki. Kościół w Polsce żywo się w nią angażuję. I nie oszukujmy się, ale mówi wprost na kogo wierni mają oddać swoje głosy. Mówiąc o kościele mówimy również o PiS (Przyszli i Spier.dolili). Chwalą się tym że walczą z pedofilią. Że większy wymiar kar, itp., itd. Niektórzy łykają to jak małpa kit. Pamiętam jak zaraz po premierze tego filmu TVP opublikowało statystyki najczęściej wykonywanych zawodów przez podofilów. Do tej pory śmieją się z tych biednych murarzy. Tylko różnica między pedofilem-murarzem, a pedofilem w sutannie jest taka że szef budowy nie przenosił pedofila-murarza na inną budowę i nie tuszował sprawy. Natomiast księża pedofile wędrowali od parafii, do parafii, zbierając żniwo. A ich przełożeni ukrywali to i ukrywają nadal. Dowód? Nie chcą ujawnić prokuraturze swoich archiwów, wykręcając się tajemnicą zawodową. WTF? Prokurator chcę dostępu do dokumentacji i ma ją mieć! A kościół ma się podporządkować. Formalnie nie są państwem w państwie. W normalnej sytuacji prokuratura wbiłaby do firmy i zaczęła przeglądać nawet papierki w śmietniku. Ale niestety politykom jest nie na rękę wchodzić w paradę kościelnym. Bo to oni spędzają im wyborców.
Tutaj jedyne co może pomóc w rozwiązaniu tego problemu to tylko i jedynie zdecydowana reakcja państwa. Kościół się tym sam nie zajmie. Bo zwyczajnie im jest to nie na rękę, i nie opłaca im się w to bawić, i urządzać samobiczowania. Bo na końcu okaże się że wszyscy wysoko postawieni duchowni są w to zamieszani. I stracą wszystko co mają. Tylko interwencja z zewnątrz może rozwiązać problem. A w tym momencie to jest niemożliwe. Więc pozostaje rodzicom tylko pilnować dzieci, i nie zostawiać pociech sam na sam z jakimś katabasem.

ZSGifMan PolepioneKadry 4

@PolepioneKadry Straszna historia i faktycznie ma biedak dużo szczęścia, bo wcinając niepolskie jabłka można prędzej czy później trafić na…
antypolskie i wtedy po człowieku ;D                                         

Akira_Kurosawa ZSGifMan 9

@ZSGifMan To się nazywa życie na krawędzi. Na ciągłej adrenalinie. Ciekawe skąd te jabłka? Pewnie z Rosji.

ZSGifMan Akira_Kurosawa 4

@Akira_Kurosawa To trochę nie fair, bo chłop się nie może tu bronić. Rozumiem, że blokada na wypowiedzi na forum w sensie całkowita i nawet komentarzy pod filmami nie może pisać…
A jak w temacie, to potrafi ktoś rzeczowo odpowiedzieć na moje pytanie?                                    

Akira_Kurosawa ZSGifMan 9

@ZSGifMan Chodzi Ci o to dlaczego dostał bana? Nie wiem, bo ja tutaj rzadko bywam. Szczerze powiedziawszy nawet nie wiem kto to. A z tym banem na forum to nie jest tak że to na jakiś tam okres? Czy po prostu ban i do końca świata już nie można się wypowiadać na fdb? Bo jak tak to lipa. Ale jak ktoś dostaje bana to pewnie nie za kulturalne i uprzejme w stosunku do innych użytkowników wypowiedzi. Ja bym miał to głęboko w poważaniu dlaczego ktoś wpadł na czarną listę. Może to i jest nie fair, że nie może się bronić, ale nic nie jest fair. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Pewnie ten ktoś sobie na to uczciwie zapracował.

ZSGifMan Akira_Kurosawa 4

@Akira_Kurosawa Ja z nim sobie kiedyś gadałem i choć był specyficzny, to było całkiem okej. Potem zamilkł i nawet się nie interesowałem dlaczego, bo tu się działo dużo innego, ale skoro już ten temat wyszedł ponownie, to zwyczajnie chciałem wiedzieć.                     
Faktycznie masz rację, że za uprzejmą rozmowę nie dają bananów, ale boję się, iż jak to napisałeś 'czasowe' tu jednak nie istnieją i raczej już rolnika nie usłyszymy :(                     

Akira_Kurosawa ZSGifMan 9

@ZSGifMan No właśnie, zdziwiony jestem że ban nie jest tymczasowy. Ale w sumie może i dobrze. Wieść się rozniesie i niektórzy zastanowią się dwa razy zanim urządzą śmietnik na forum. Wiadomo typowy troll będzie miał gdzieś. Jak nie tu, to gdzie indziej. Tak czy inaczej gościa nie znam. Albo może i znam, ale nie pamiętam. Więc trzeba pytać się kogoś kto bywa tu częściej i ogarnia tutejsze towarzystwo.

ZSGifMan Akira_Kurosawa 4

@Akira_Kurosawa To był gość 'stamtąd', ale tam go nie znałem w sumie tu też nie, po prostu trochę pogadaliśmy. Osoby, które tam go znały były tu przez chwilę i albo się zwinęły, albo je też skasowano.
To chyba o czymś świadczy…                                    
Dobrze, że wieść się niesie, część trolli po kilku próbach zdestabilizowania tu forum odpuściła sobie widzę na dobre. I dobrze ;)                     

KRCK ZSGifMan

@ZSGifMan To nie jest tajemnica, ale po pierwsze występuje tu swego rodzaju konflikt interesów i niezręcznie mi się wypowiadać na ten temat, a po drugie to nauczony doświadczeniem narzuciłem sobie wyższe standardy. ;) Zresztą sam sobie odpowiedziałeś. :)

KRCK Elizabeth_Linton

@Elizabeth_Linton Widzisz, jesteś lepiej poinformowana od papieża Franciszka, bo on na pewno miał czas, żeby śledzić co i o czym się w Polsce pisze i mówi. ;) Kpię sobie delikatnie. :)

Elizabeth_Linton KRCK 7

@KRCK A nawet mi się nie chciało wyjaśniać i odpisywać, nie zrozumieli tego komentarza.

ZSGifMan KRCK 4

@KRCK Zręcznie czy niezręcznie, wypada czy nie wypada oraz masz ochotę mi powiedzieć czy nie… już w sumie nie ważne, bo w między czasie, a minęły ponad trzy tygodnie, skontaktował się ze mną sam zainteresowany (jakoś mu się jednak udało:) i wszystko mi wyjaśnił, wiec mam to z pierwszej ręki, także dzięki za ogólniki.                                              

KRCK ZSGifMan

@ZSGifMan Im więcej myślisz, tym rzadziej jesteś zdziwiony. ;)
@Elizabeth_Linton Internet…

Współtworzą