Polowanie na "Piranię" 2006

Okhota na Piranyu

Oficer służb specjalnych Kirill Mazur i jego towarzyszka Olga otrzymują zadanie zniszczenia magazynu broni biologicznej w samym sercu syberyjskiej tajgi. Wkrótce jednak wpadają w ręce handlarzy z tym śmiercionośnym arsenałem. Opanowany przez przestępców teren to miejsce absolutnie bezprawia. Aby ocalić siebie i swoją ukochaną,… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vladimir Mashkov
jako Kirył Mazur
Svetlana Antonova
jako Olga Chmielnicka
Yevgeni Mironov
jako Prochor
Sergey Garmash
jako Zima
Aleksandr Golubyov
jako Biełobrysy
Aleksei Gorbunov
jako Kuzmicz
Vika Isakova
jako Sinilga
Andrei Merzlikin
jako Sztabs
Mikhail Yefremov
jako Dorochow
Anna Banshchikova
jako Wiktoria

Fabuła

Oficer służb specjalnych Kirill Mazur i jego towarzyszka Olga otrzymują zadanie zniszczenia magazynu broni biologicznej w samym sercu syberyjskiej tajgi. Wkrótce jednak wpadają w ręce handlarzy z tym śmiercionośnym arsenałem. Opanowany przez przestępców teren to miejsce absolutnie bezprawia. Aby ocalić siebie i swoją ukochaną, Kirill będzie musiał podjąć śmiertelną grę z przywódcą gangu, nieobliczalnym bandytą Prohorem. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Akcja
Słowa kluczowe
polowanie, komandos, ofiara, broń biologiczna zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-04-06 (świat)
Kraj produkcji
Rosja
Inne tytuły
Ochota na piranju (tytuł niezdefiniowany)
Охота на Пиранью (Rosja) (tytuł oryginalny)
Piranha (Francja) (Niemcy)
Czas trwania
125 minut

Recenzje

John Rambo, Max Payne zza wschodniej granicy 6

Większość z nas wychowana jest na amerykańskim kinie akcji. Dla wielu jest ono wyznacznikiem tego, co nazywamy potocznie "dobrą akcją", czy "kinem sensacyjnym z prawdziwego zdarzenia". Jakże mylne to stwierdzenia.

Dzięki DVD oraz stacjom TV coraz częściej mamy okazję obejrzeć filmy akcji produkowane w innych niż USA krajach. "Polowanie na piranie" jest właśnie takim obrazem.

Zrealizowany przez Rosjan w 2006 roku film ma wszystko co powinien mieć obraz tego gatunku. Jest wartka akcja, są efekty specjalne (może czasami nieudolne), są piękne kobiety i bohaterscy mężczyźni, jest w końcu i czarny charakter.

Scenariusz filmu nie jest nowatorski. Podobne historie opowiedziano już wiele razy. Nie mniej film ogląda się z przyjemnością i mimo ponad dwóch godzin emisji nie czuje się znużenia. "Polowanie na piranie" scenariuszowo czerpie pomysły z wielu angielskojęzycznych hitów lat 80-tych. Możemy tu znaleźć nawiązania między innymi do: "Polowania na indyka", "Rambo - Pierwsza krew", "Terminatora". Nie jest to zabieg ambitny, ale też w tym przypadku nie psuje efektu końcowego.

Gra aktorska jest na średnim poziomie, ale tego typu kino nie wymaga scenicznych popisów. Umięśniony, na swój sposób przystojny twardziel - główny bohater, skutecznie pokazuje swą odwagę, heroizm, a momentami ironię. W jednej ze scen przypomina bardzo niejakiego Max'a Payne'a ukazanego z ironią i nutką humoru. Do tego melorecytacja piosenki podczas "rozwałki" przeciwników to wg mnie jest creme de la creme tego filmu. Pozostali aktorzy również z zaangażowaniem wcielają się w swoje postaci.

Co w filmie zaskakuje i sprawia, że ogląda się go z innej perspektywy niż kino amerykańskie? Po pierwsze, muzyka. W tle akcji słyszymy Xöömej, czyli tuwiński śpiew gardłowy, który dopełnia obrazu Tajgi. Po drugie, przemycane od niechcenia smaczki Rosji (korupcja, bieda).

Co natomiast irytuje? Wprawne oko widza nie raz dostrzeże w scenach efekty specjalne, których akurat tu nie powinien być dostrzec i odebrać jako efekt specjalny. Przykładem może być nieudolne nałożenie obrazu rwącej rzeki podczas wrzucania do niej ciała jednej z bohaterek. Poza tym, jak w większości tego typu filmów, "opryszki" zawsze idą tymi ścieżkami, na których bohater zastawił pułapki i zawsze giną od pierwsze strzału. Ale w końcu to ma być kino akcji, kino dla zabawy.

"Polowanie na piranie" to dość sprawnie zrealizowane kino akcji. Nie ma tu scen zrealizowanych z wielkim rozmachem, nie ma fajerwerków efektów specjalnych. Mimo tego, film ogląda się z przyjemnością. Dla odsapnięcia od anglosaskich superbohaterów, myślę że warto poświęcić dwie godziny, aby zagłębić się w odstępach Tajgi i przekonać się, kto poluje na piranie, czy na kogo polują piranie.

1 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Maciek_Przybyszewski 2009-07-14 6

Rambo + Commando + Polowanie na indyki = Polowanie na piranie – Rosyjskie kino akcji. Włączyłem TVP1 co rzadko czynię w celu obejrzenia filmu akcji i się mile zdziwiłem. Mimo wielu nawiązań do anglojęzycznych produkcji film oceniam jako średnio dobry. Nie jest to rewelacja, ale jest w nim to co powino być w obrazach tego gatunku.
Z ciekawości i dla rozrywaki można obejrzeć.

Współtworzą