Pięć nieczystych zagrań 2003

De Fem benspænd

Reżyseria
,
Scenariusz

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada

Uzupełnij obsadę dla tego filmu

Fabuła

Dodaj pierwszy opis

Gatunek
Dokumentalny

Szczegóły

Premiera
2004-11-12 (kino), 2003-11-07 (świat)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
Dania, Szwajcaria, Belgia, Francja
Inne tytuły
The Five Obstructions
Czas trwania
90 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 1

Avatar square 200x200

mee_ae 2009-08-15 9

Lars von Trier i jego 5 nieczystych zagrań… – Lars von Trier słynie z swojego ciekawego podejścia do tworzenia filmów. Tym razem, wraz z swoim przyjacielem, dawnym nauczycielem z szkoły filmowej, Jørgenem Lethem, postanowił nakręcić, dokument. Jest to pewnego rodzaju eksperymentem, w trakcie którego, Lars chce pokazać, że pomimo wyznaczonych ograniczeń, wielki twórca jest w stanie przedstawić dzieło, które i tak wzbudzi w widzu zainteresowanie. Jednocześnie, prowadzi terapię, mającą uświadomić Jørgenowi, jego słabości, lęki, i pomóc mu je przełamać. Polega ona na wyznaczeniu konkretnych założeń w tworzeniu remak’ów z '67 do filmu "The perfect human", które stają się wyzwaniami dla Letha (który uważa je za nieczyste zagrania,np stworzenie filmu jakiegoś gatunku, animacji, której on osobiście nielubi).
Każde "wyzwanie", ukazuje twórczą wyobraźnię, Jørgena, starającego się sprostać odgórnym założeniom, oraz przedstawia swojego rodzaju dzieło.
Film stworzony na kubie przy użyciu 12 klatkowych ujęć, czy stworzona animacja, jest według mnie ukazaniem warsztatu twórczego Letha, który jest według mojej skromnej osoby niesamowity. Dotyczy się to również nakręceniu remak'u w najuboższym zakątku świata, przy nakrytym bogato stole. Obraz wzbudza w widzu niesmak. Uświadamia jak świat jest brutalny i czego my jako widzowie czasami nie widzimy oglądając go, a z czym czasem reżyser sam musi się zmierzyć.
Film nie trafi do gustu wielu osób, ale budzi on uczucia, wstrząsa oraz zachwyca .Dla osób, samych kręcących filmy, może stać się natchnieniem. Mi osobiście film bardzo się podobał. 8.3/10.

Współtworzą