Persona 1966

Opowieść o dwóch kobietach mieszkających w odosobnionym domku nad brzegiem morza. Znana aktorka Elizabeth Vogler uparcie milczy, by w ten sposób zdystansować się do świata i ludzi... Pielęgniarka, której zadaniem jest opieka nad Elizabeth, wręcz przeciwnie - wierząc w sympatie milczącej pacjentki opowiada jej o swoich… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 35 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bibi Andersson
jako Alma, pielęgniarka
Liv Ullmann
jako Elisabeth Vogler, aktorka
Gunnar Björnstrand
jako Mąż Elisabeth
Margareta Krook
jako Lekarka
Jörgen Lindström
jako Chłopiec, syn Elisabeth

Fabuła

Opowieść o dwóch kobietach mieszkających w odosobnionym domku nad brzegiem morza. Znana aktorka Elizabeth Vogler uparcie milczy, by w ten sposób zdystansować się do świata i ludzi... Pielęgniarka, której zadaniem jest opieka nad Elizabeth, wręcz przeciwnie - wierząc w sympatie milczącej pacjentki opowiada jej o swoich najintymniejszych przeżyciach. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
sen, sztuka, przemoc, pielęgniarka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1969 (kino), 1966-10-18 (świat), 2006-12-06 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
AB Svensk Filmindustri (producent)
Kraj produkcji
Szwecja
Inne tytuły
Kinematografi (Szwecja) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
85 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 2

Avatar square 200x200

bizarre 2015-03-03 7

7/10 – O tym filmie wiele już zostało powiedziane, najczęściej spotyka się opinie "10/10 arcydzieło" lub "5/10 nudny". Mnie "Persona" nie znudziła, ale też nie zachwyciła.
Fabuła jest bardzo prosta, użyte metafory też nie są jakoś strasznie skomplikowane – może nie wychwyciłem wszystkiego i nie każdy symbol zrozumiałem, ale ogólnie obraz wydaje mi się przejrzysty.
To do czego doszedłem nie wywarło na mnie jakiegoś bardzo dużego wrażenia, jednak kilka rzeczy mi się podobało. Przede wszystkim to, że Bergmanowi przy ograniczonych środkach udało się stworzyć wciągający film, który w całości opiera się tylko na dialogu, a właściwie monologu. Urzekł mnie przy tym psychologiczny realizm postaci, co też było bardzo trudne do osiągnięcia, gdyż jedna z nich milczy, a druga wręcz nadmiernie okazuje swoje emocje. Świetne kreacje stworzyły Bibi Andersson i Liv Ullmann. Dzieła dopełniają minimalistyczna scenografia i bardzo stonowane, ale też mające swą moc zdjęcia.
"Persona" jest zaliczana do klasyki kina (pewnie nie bez powodu), dlatego każdy kinoman powinien się z nią zapoznać. Ja na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę i może wtedy docenię ją jeszcze bardziej.

tfilippo 2010-12-28 10

Chyba najtrudniejszy w dorobku szwedzkiego mistrza – Przebił nim samego siebie. Wystarczyło mieć dwie światowej klasy aktorki i wytrawnego operatora, by stworzyć wiekopomne dzieło przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.

Współtworzą