Persona 1966

Opowieść o dwóch kobietach mieszkających w odosobnionym domku nad brzegiem morza. Znana aktorka Elizabeth Vogler uparcie milczy, by w ten sposób zdystansować się do świata i ludzi... Pielęgniarka, której zadaniem jest opieka nad Elizabeth, wręcz przeciwnie - wierząc w sympatie milczącej pacjentki opowiada jej o swoich… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,
Bibi Andersson
jako Alma, pielęgniarka
Liv Ullmann
jako Elisabeth Vogler, aktorka
Gunnar Björnstrand
jako Mąż Elisabeth
Margareta Krook
jako Lekarka
Jörgen Lindström
jako Chłopiec, syn Elisabeth

Opowieść o dwóch kobietach mieszkających w odosobnionym domku nad brzegiem morza. Znana aktorka Elizabeth Vogler uparcie milczy, by w ten sposób zdystansować się do świata i ludzi... Pielęgniarka, której zadaniem jest opieka nad Elizabeth, wręcz przeciwnie - wierząc w sympatie milczącej pacjentki opowiada jej o swoich najintymniejszych przeżyciach. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
sen, sztuka, przemoc, pielęgniarka zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1969 (kino), 1966-10-18 (świat), 2006-12-06 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
AB Svensk Filmindustri (producent)
Kraj produkcji
Szwecja
Inne tytuły
Kinematografi (Szwecja) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
85 minut
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 4
tfilippo 10

Chyba najtrudniejszy w dorobku szwedzkiego mistrza – Przebił nim samego siebie. Wystarczyło mieć dwie światowej klasy aktorki i wytrawnego operatora, by stworzyć wiekopomne dzieło przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.

dawidek98 10

Fenomen popkulturowy. Opowiada o naszych zmartwieniach, miłościach, rozwodach – o życiu jednym słowem. Bibi Andersson – jeszcze nigdy nie widziałem aktorki, która grała tak szczerze i prawdziwie co ona.

Lemiur 10

Zachwycające arcydzieło gdy idzie o kino psychologiczne! Miażdżące swoją glębią wyrazu.

bizarre 7

7/10 – O tym filmie wiele już zostało powiedziane, najczęściej spotyka się opinie "10/10 arcydzieło" lub "5/10 nudny". Mnie "Persona" nie znudziła, ale też nie zachwyciła.
Fabuła jest bardzo prosta, użyte metafory też nie są jakoś strasznie skomplikowane – może nie wychwyciłem wszystkiego i nie każdy symbol zrozumiałem, ale ogólnie obraz wydaje mi się przejrzysty.
To do czego doszedłem nie wywarło na mnie jakiegoś bardzo dużego wrażenia, jednak kilka rzeczy mi się podobało. Przede wszystkim to, że Bergmanowi przy ograniczonych środkach udało się stworzyć wciągający film, który w całości opiera się tylko na dialogu, a właściwie monologu. Urzekł mnie przy tym psychologiczny realizm postaci, co też było bardzo trudne do osiągnięcia, gdyż jedna z nich milczy, a druga wręcz nadmiernie okazuje swoje emocje. Świetne kreacje stworzyły Bibi Andersson i Liv Ullmann. Dzieła dopełniają minimalistyczna scenografia i bardzo stonowane, ale też mające swą moc zdjęcia.
"Persona" jest zaliczana do klasyki kina (pewnie nie bez powodu), dlatego każdy kinoman powinien się z nią zapoznać. Ja na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę i może wtedy docenię ją jeszcze bardziej.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Hsi_Nao
28 punktów
Trikster
26 punktów
Angel
25 punktów
piotrek681
18 punktów
Czejen71
14 punktów
jacks
13 punktów
nebada
12 punktów
CoRey
12 punktów
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…