Siódma pieczęć 1957

Det sjunde inseglet

Rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns powracają z wyprawy krzyżowej. Podróżują przez ziemie zniszczone szalejącą zarazą, obserwują okrutne gwałty i pochody biczowników, spotykają przerażoną dziewczynę skazaną na śmierć za czary i rodzinę kuglarzy, która stanowi jedyną oazę szczęścia w tym straszliwym świecie. Block traktuje… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Gunnar Björnstrand
jako Jöns, dziedzic
Max von Sydow
jako Antonius Block
Bibi Andersson
jako Mia, żona Jofa
Nils Poppe
jako Jof
Bengt Ekerot
jako Śmierć
Inga Gill
jako Lisa
Maud Hansson
jako Wiedźma Tyan
Inga Landgré
jako Karin, żona Blocka
Erik Strandmark
jako Jonas Skat
Gunnel Lindblom
jako Dziewczyna
Gunnar Olsson
jako Albertus Pictor, malarz kościelny
Bertil Anderberg
jako Raval

Fabuła

Rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns powracają z wyprawy krzyżowej. Podróżują przez ziemie zniszczone szalejącą zarazą, obserwują okrutne gwałty i pochody biczowników, spotykają przerażoną dziewczynę skazaną na śmierć za czary i rodzinę kuglarzy, która stanowi jedyną oazę szczęścia w tym straszliwym świecie. Block traktuje podróż jako drogę do poznania prawd ostatecznych. Ponieważ życie naokoło wydaje się pozbawione sensu, a Bóg milczy, rycerz gotów jest zapytać Śmierci. Ta decyduje się podjąć jego wyzwanie i zagrać z nim w szachy, na jednej szali kładąc tajemnicę wszechrzeczy, na drugiej - jego życie. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Fantasy
Słowa kluczowe
gwałt, nóż, modlitwa, zwłoki zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1959 (kino), 1957-02-16 (świat)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Svensk Filmindustri (SF)
Kraj produkcji
Szwecja
Inne tytuły
The Seventh Seal (Wielka Brytania) (USA)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
96 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 7

Avatar square 200x200

bizarre 2015-07-02 6

6/10 – Zupełnie nie wiem, czemu świat zachwycił się filmami Bergmana. Dotychczas widziałem „Personę” (7/10) i „Tam, gdzie rosną poziomki” (słabo pamiętam, ale też mnie nie zachwycił). Nie znalazłem w nich nic odkrywczego, czy też zaskakująco mądrego. Lubię kino, które wywołuje przemyślenia, ale ani „Siódma pieczęć” ani pozostałe dwa obrazy nie były dla mnie w żaden sposób szczególne.
W dalszym ciągu „Siódma pieczęć” to niezły film z ciekawą wizją średniowiecza i śmierci.

m13czu 2006-11-24 8

Grubszy film: – inaczej – pelne symboliki dzielo.

Jak ktos szuka sensu zycia to polecam;)

piwo_war m13czu 2011-05-05 8

Wątpię, by osoba poszukująca sensu życia, znalazła go w tym filmie. Wręcz przeciwnie. Przecież film pokazuje, że śmierć jest nieuchronna i nie ma szans się przed nią schować. Nie oszukasz przeznaczenia 'grając z nią w szachy', co najwyżej można grać na zwłokę. Film ukazuje bojaźń ludzką przed śmiercią, tym co nieuchronne. A czy Bóg istnieje – nie dostajemy gwarancji. Nie możemy o tym wiedzieć, pozostaje wiara. Jak powiedziałeś, film jest pełen symboliki i metafor, zatem każdy może go interpretować na swój sposób. I możliwe, że o to chodziło Bergmanowi tworząc to dzieło (albo nie miał żadnych zamysłów :)). Myślę, że ten film pogłębi wiarę osobie wierzącej, natomiast ateistę utwierdzi we własnym przekonaniu. O muzułmanach nie wspomnę.

Ronaldinho 2006-08-14 9

8/10 – Oglądałem go w szkole na lekcji języka polskiego, pewnie tak jak wszyscy uczniowe w liceum. Film jest puszczany, gdy omawia się epokę średniowiecza, którą film pięknie przedstawia.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Darth_Artur Ronaldinho 2009-07-14 10

Hmm u nas nie był pokazywany na lekcjach, ale fakt że dowiedziałem się o tym filmie przez szkołę. Każdy musiał jakiś temat na maturę ustną z polskiego wybrać, a że sporo znajomych wybrało dość ciekawe tematy, m.in. 3 osoby (w tym ja) wybrały temat o apokalipsie, ktoś wybrał temat o śmierci. I właśnie kumpel w swoim temacie o śmierci wykorzystał ten film.

Trochę się zbierałem żeby go obejrzeć, ale jak go w końcu obejrzałem to mi się podobał. Pewnie nie zrozumiałem wszystkiego, bo skoro mówisz ze to puszczają na polskim to pewnie tam jest sporo rzeczy które wymagają jakiejś wiedzy do zrozumienia. Ale ogólny temat jest raczej dość łatwy do odebrana, wystarczy dobrze przysłuchiwać się rozmowom śmierci i głównego bohatera. W każdym razie film można obejrzeć sobie jak zwykły film, bo dobrze się go ogląda.
Dla mnie 10/10

Ronaldinho Ronaldinho 2009-07-14 9

30 osób w klasie, telewizor postawiony na wysokości głów, do tego 15", więc trochę utrudniony był komfort oglądania, zwłaszcza, że nauczyciel straszył dokładną analizą dialogów, więc zamiast skupić się na świetnym filmie, oglądało się tak po trochu z przymusu z myślą, że 'i tak wszystkiego nie zapamiętam', co zniechęciło trochę. Jednakże pamiętam arcyświetne sceny z grą w szachy. Kiedyś tam z pewnością obejrzę ponownie.

Asmodeusz Ronaldinho 2013-01-25 6

faktycznie kiedyś mordowano tym w szkole, ale o dziwo film pomimo biegnących lat pozostał w pamięci (zwłaszcza sceny gry w szachy ze śmiercią)

Współtworzą