Filmy historia polski

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje historia polski. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Miłość, wojna, zdrada, opowieść o ludzkich namiętnościach i wielkiej dynastii. Jest rok 1399. Niedawno owdowiały król Władysław (Sebastian Skoczeń) rozważa powrót na Litwę. Możni krakowscy, by zatrzymać władcę na tronie aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego Anną Cylejską (Milena Staszuk). Narzeczona nie przypada królowi do gustu, Jagiełło wysyła ją na kilka miesięcy do klasztoru, by tam uczyła się polskiego. Pół roku później Anna zostaje żoną Jagiełły, a potem królową Polski i choć małżeństwo nie należy do łatwych, temperamentna Cylejka powoli zdobywa serce męża.
Warszawa, maj 1905 roku. Młoda, uwikłana w relacje z działaczami niepodległościowymi dziewczyna, wychodzi z więzienia i zostaje sprzedana do ekskluzywnego burdelu Franciszki Szlimakowskiej. Przyjmuje imię Yvette i pracując jako prostytutka postanawia zarobić tam na wyjazd do swojego ukochanego na Syberię. Chce wziąć życie w swoje ręce, licząc na odmianę losu. Nie przeczuwa nadchodzącej burzy, którą wywoła spisek polityczny zrodzony w głowie szefa carskiej Ochrany, generała Margrafskiego, realizowany z jednym z najbardziej niebezpiecznych ludzi warszawskiego półświatka, zarazem skorumpowanym policjantem, Wiktorem Grunem. Dotychczasowe represje działają na dumnych Polaków jak płachta na byka, przybliżając zagrożenie zrywu niepodległościowego, z którym stacjonujące w Warszawie wojsko może sobie nie poradzić. Nastroje są zbyt silne, dlatego Margrafski postanawia przekierować energię w innym kierunku i sprowokować zamieszki na tle obyczajowym. Celem mają być warszawskie domy publiczne. Scenariusz jest adaptacją powieści Wacława Holewińskiego Pogrom 1905.

Krzyżacy

7,1
„Krzyżacy” to ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści H. Sienkiewicza. Młody rycerz – Zbyszko z Bogdańca – zostaje wybawiony od śmierci przez Danusię, córkę Juranda ze Spychowa. Wkrótce dziewczyna zostaje porwana przez Krzyżaków, którzy w ten sposób chcą się zemścić za szkody wyrządzone przez jej ojca zakonowi. Rozpoczynają się obfitujące w wydarzenia poszukiwania, dla których tło stanowią przygotowania Polaków do wielkiej bitwy z Krzyżakami w 1410 roku.


Adaptacja powieści H. Sienkiewicza. XVII wiek, po wielu latach pokoju żyjący w granicach Rzeczpospolitej kozacy zaczynają się buntować przeciw uciskającej ich szlachcie. Wracając z Krymu Jan Skrzetuski, ratuje przed zbójcami Chmielnickiego, przywódcę kozaków. W dalszej drodze Jan poznaje piękną Helenę, w której się zakochuje. Niestety jest ona obiecana Bohunowi, który dowiedziawszy się o zmianie przyrzeczenia przez jej rodzinę, atakuje ich dworek i porywa ją. Skrzetuski postanawia ruszyć jej na ratunek, ale jego plany krzyżuje wojna z kozakami.
Krótkometrażówka Tomka Bagińskiego ukazuje burzliwą historię państwa polskiego.
Animowany film krótkometrażowy opowiadający historię Polski w latach 1939-1989.
Czy Mieszko I ochrzcił się na pewno w 966 r.? Gdzie odbył się ten wiekopomny obrzęd i czy rzeczywiście zakończył na naszych ziemiach okres pogaństwa? Jak wyglądała droga chrystianizacji państwa państwa pierwszych Piastów, od świata wierzeń pogańskich do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich?
Rok 1986. Noc z 25 na 26 kwietnia. W elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie, kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa, dochodzi do eksplozji reaktora atomowego. Świat dowiaduje się o tym nie z radzieckich oficjalnych komunikatów, lecz dzięki urządzeniom pomiarowym, zainstalowanym w różnych częściach Europy, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. Akcja spektaklu obejmuje pierwsze cztery dni po katastrofie. W Polsce władze komunistyczne stają przed dylematem: co zrobić? Jak się zachować w sytuacji kryzysowej, aby – z jednej strony – zapobiec możliwym, tragicznym skutkom skażenia promieniotwórczego, a z drugiej – nie narazić się Moskwie. Podjęta zostaje ważna decyzja, aby wszystkim dzieciom, jako najbardziej zagrożonym, podać preparat „płyn Lugola”, ale jednocześnie władze nie mają dość odwagi, aby odwołać pochód 1 Maja czy też zrezygnować z udziału polskiej ekipy w prologu Wyścigu Pokoju, który w tym roku miał się rozpocząć w Kijowie. Na wszelki wypadek próbuje się więc manipulować informacją.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…