Filmy 1915

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1915 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Był sobie głupiec 6.0

Pierwszy obraz, w którym przedstawiono kobietę-wampa. Wampirzyca, jak została określona w filmie, poluje na "nowego" mężczyznę, gdy jej się znudzi "stary" i wysysa z nich życie. Na statku poznaje prawnika, którego zniszczy bez mrugnięcia okiem.

Narodziny narodu 6.2

Bohaterami filmu są dwie zaprzyjaźnione amerykańskie rodziny pochodzące z różnych stron kraju. Cameronowie pochodzą z południa, a Stonemanowie z północy. Gdy wybucha wojna secesyjna stają do walki, ale po przeciwnych stronach. Podczas wojennej zawieruchy nie wszystkim członkom rodziny dane jest powrócić do domu. Również po zakończeniu wojny Cameronowie doświadczają upokorzeń od przybyłych w te strony dorobkiewiczów i uwolnionych Murzynów. W odpowiedzi na te szykany powstaje Ku-Klux-Klan.

Wampiry 6.0

Tajne stowarzyszenie, organizacja przestępcza o nazwie "Wampiry" terroryzuje Paryż. Mnożą się porwania, rozboje i zabójstwa. Metody działania policji są przestarzałe. Dziennikarz Philippe Guerande (Édouard Mathé) pracuje w gazecie światowej i właśnie jego przełożeni wysłali do zbadania zbrodni.


Włóczęga 7.1

Charlie jako włóczęga ratuje z opresji piekną córkę farmera. Otrzymuje pracę w gospodarstwie, gdzie spotykają go kolejne perypetie. Charlie Chaplin jak zwykle w za dużych butach, meloniku i z laseczką. [opis dystrybutora]

Golem 9.0

W tej wersji legendy - golem, gliniana postać powołana do życia przez rabina Jehudę Low ben Bezalela żyjącego w 16-wiecznej Pradze w celu obrony Żydów przez prześladowaniami miejskich władz. Przypadkowo znaleziony w starej synagodze w XX wieku i przywrócony do życia przez handlarza antyków golem używany jest jako służący do prostszych posług. Zakochuje się w żonie swego pana, wpada w szał i zaczyna mordować ludzi, gdy jego miłość nie zostaje odwzajemniona.

Filibus 7.0

Elegancka baronowa Troixmond w rzeczywistości jest Filibusem – tajemniczym powietrznym piratem, nieuchwytnym włamywaczem. Na wieść o wysokiej nagrodzie za ujawnienie tożsamości Filibusa jedzie do wskazanego urzędu i przedstawia się jako detektywka amatorka. Gdy zjawia się tam ścigający ją słynny detektyw Kutt-Hendy, baronowa wpada na szatański pomysł: oznajmia mężczyźnie, że to on jest Filibusem, a ona to udowodni. W jej planie istotną rolę odegra piękna siostra detektywa, starożytny posąg i liczne gadżety, na czele z powietrznym sterowcem.

Charlie marynarzem

Armator pragnie zatopić swój statek podczas ostatniego rejsu, aby wyłudzić odszkodowanie. Charlie jest zakochany w córce własciciela jednostki. Kapitan zabiera go na statek i prosi o pomoc w uśpieniu kilku członków załogi. [opis dystrybutora]

The Ventures of Marguerite

Jako dziedziczka dużej fortuny, Marguerite (Marguerite Courtot) jest w stanie zaspokoić swoją miłość do pięknych ubrań i zamiłowanie do przygód, podczas gdy wielu intrygantów i gangsterów chce zagarnąć jej majątek i doprowadzić ją do ubóstwa.

Zaza

Zaza (Pauline Frederick) jest bardzo popularną piosenkarką występującą w Music Hall w Paryżu. Jest adorowana przez wielu mężczyzn, jednak jest nieczuła na mężczyzn, dopóki nie spotyka przystojnego Bernard Dufrene (Julian L'Estrange). Ich łagodny flirt szybko przeradza się w intensywny romans. Bernard wynajmuje mieszkanie, gdzie przez pewien czas, żyją długo i szczęśliwie. Sielanka zostaje zniszczona, kiedy Zaza dowiaduje się, że Bernard ma żonę i dziecko.

Young Romance

Nellie Nolan (Edith Taliaferro) pracuje jako sprzedawczyni w dużym supermarkecie. Spagnoli (Al Ernest Garcia) również jest sprzedawcą w tym samy sklepie, jednak pracuje w innym dziale na innym piętrze. Pomimo zupełnie innych marzeń na przyszłość, niespodziewanie ich losy zaczynają się splatać.

Słowa kluczowe