Filmy 1929

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1929 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Mocny człowiek 7.4

"Mocny człowiek" to psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Główny bohater - Henryk Bielecki - jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza i wydaje jego rękopisy pod własnym nazwiskiem.

Kobieta na księżycu 6.5

Przed laty profesor Manfeldt zaprezentował teorię, że na Księżycu znajdują się pokłady złota. Wyśmiany przez swoich kolegów popadł w biedę i zapomnienie. Po latach Wolf Helius postanawia zbudować rakietę, by wyruszyć na Księżyc i wydobyć cenny kruszec.

Szantaż 7.1

Młoda dziewczyna zabija człowieka, który chciał ją zgwałcić i ucieka. Jej chłopak, detektyw, stara się zatuszować sprawę, jednak pojawia się świadek.


Juno i Paw 5.0

Boyle i Juno, wraz z dójką dzieci żyją bardzo skromnie. Kiedy żona pracuje, mąż trwoni pieniądze w barach. Wszystko się zmienia kiedy mają otrzymać spadek.

Wild Waves 5.0

Na nadmorskiej plaży Minnie spacerująca w butach na wysokich obcasach zostaje zmyta przez falę do morza. Miki wiosłuje w jej kierunku łodzią, walcząc z falami, aż w końcu porzuca łódź i wpław płynie jej na ratunek. Po dotarciu na brzeg Minnie jest wyczerpana i niezadowolona, więc Miki oraz inne zwierzęta śpiewają i tańczą, próbując ją rozweselić.

That's My Wife 5.5

Oliver ma odziedziczyć duży spadek po swoim wuju Bernaldzie. Jednak podstawowym warunkiem tej transakcji jest to, że bratanek będzie miał żonę. Namawia więc swojego przyjaciela Stanleya, aby odegrał rolę kochającej żony przed jego wujem.

Puszka Pandory 7.2

Luksusowa prostytutka Lulu (Louise Brooks) wychodzi za mąż za doktora Ludwiga Schöna (Fritz Kortner), ale ten przyłapuje ją w łóżku z jego własnym synem.

Człowiek z kamerą filmową 7.6

Poetycki obraz Moskwy lat 20., obserwowanej wszechobecnym okiem kamery od wczesnych godzin rannych do momentów komunikacyjnego szczytu. Setki perspektyw, rytmiczny montaż i wielki żywioł filmowania. Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość, ale tworzy ją na nowo. Zestawienia ujęć prowokują skojarzenia, obrazy codzienności zderzają się z autotematycznymi zdjęciami ukazującymi proces tworzenia dzieła filmowego. To rodzaj hołdu złożonego sztuce filmowej, a zarazem wyraz podziwu dla wielkiej metropolii – Moskwy.

The Skeleton Dance 6.9

O północy w mrocznej, cmentarnej scenerii, zilustrowanej preludium w wykonaniu przelatujących nietoperzy, wycia psów do księżyca i odgłosów walki dwóch kocurów, odbywa się makabryczno - groteskowy taniec kwartetu złożonego z czterech szkieletów, w którym okazują się zręcznymi i umiejętnymi tancerzami. Pląsy trwają aż do świtu zapowiedzianego przez pianie koguta, które zmusza tancerzy do powrotu do swych grobów.

Lucky Star 7.0

Tim (Charles Farrell) zaciąga się do wojska, gdzie zostaje ranny i traci czucie w nogach. Kiedy wraca w domu, odwiedza go Mary (Janet Gaynor), w której od dawna się kocha.

Słowa kluczowe