Filmy 1929

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1929 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dziennik upadłej dziewczyny

Thymiane Henning (Louise Brooks), córka aptekarza, zostaje uwiedziona przez wspólnika swojego ojca, za co trafia do zakładu wychowawczego.

Szantaż 7.2

Młoda dziewczyna zabija człowieka, który chciał ją zgwałcić i ucieka. Jej chłopak, detektyw, stara się zatuszować sprawę, jednak pojawia się świadek.

Kokietka 5.0

Norma ma duże powodzenie wśród mężczyzn. Jednak odrzuca wszystkie zaloty, a swoje uczucie kieruje w stronę Michela, co bardzo denerwuje jej ojca, który jest szanowanym lekarzem i uważa, że taki partner nie jest odpowiedni dla jej córki. Jednak zabiegi ojca dają skutek tylko na moment i gdy ukochany powraca do miasta od razu kieruje się do Normy. To jeszcze bardziej denerwuje rodzica, który wpada w furię doprowadzając do tragedii...


Człowiek z kamerą filmową 7.6

Poetycki obraz Moskwy lat 20., obserwowanej wszechobecnym okiem kamery od wczesnych godzin rannych do momentów komunikacyjnego szczytu. Setki perspektyw, rytmiczny montaż i wielki żywioł filmowania. Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość, ale tworzy ją na nowo. Zestawienia ujęć prowokują skojarzenia, obrazy codzienności zderzają się z autotematycznymi zdjęciami ukazującymi proces tworzenia dzieła filmowego. To rodzaj hołdu złożonego sztuce filmowej, a zarazem wyraz podziwu dla wielkiej metropolii – Moskwy.

Melodie Broadwayu 3.0

Hank (Bessie Love) i Queenie (Anita Page) Mahoney są siostrami i jednocześnie aktorkami. Ich przyjaciel Eddie Kerns (Charles King) zaprasza je do Nowego Jorku aby wystąpiły na Broadwayu. Mają zagrać główne role w jednym z przedstawień Francisa Zanfielda. Eddie w tych zaprosinach ma też ukryty prywatny cel, od dawna darzy uczuciem Harriet i chce się z nią umówić. Kiedy jednak poznaje jej siostrę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia.

Lucky Star 7.0

Tim (Charles Farrell) zaciąga się do wojska, gdzie zostaje ranny i traci czucie w nogach. Kiedy wraca w domu, odwiedza go Mary (Janet Gaynor), w której od dawna się kocha.

Kobieta na księżycu 7.7

Sześciu badaczy wyrusza na księżyc z misją odnalezienia złóż złota. Poszukiwania szybko przynoszą efekt, ale ogromna ilość kruszcu budzi ukryte żądze wśród uczestników ekspedycji. Wybucha sprzeczka, która zamienia się w śmiertelną strzelaninę. Ocalali naukowcy nie mogą w komplecie wrócić na Ziemię, gdyż jedna z kul uszkodziła zbiornik z tlenem. Decyzję o pozostaniu podejmuje badacz Wolf Helius, a wraz z nim zostaje zakochana w nim studentka astronomii, Freda.

The Skeleton Dance 7.1

O północy w mrocznej, cmentarnej scenerii, zilustrowanej preludium w wykonaniu przelatujących nietoperzy, wycia psów do księżyca i odgłosów walki dwóch kocurów, odbywa się makabryczno-groteskowy taniec kwartetu złożonego z czterech szkieletów, w którym okazują się zręcznymi i umiejętnymi tancerzami. Pląsy trwają aż do świtu zapowiedzianego przez pianie koguta, które zmusza tancerzy do powrotu do swych grobów.

That's My Wife 5.5

Oliver ma odziedziczyć duży spadek po swoim wuju Bernaldzie. Jednak podstawowym warunkiem tej transakcji jest to, że bratanek będzie miał żonę. Namawia więc swojego przyjaciela Stanleya, aby odegrał rolę kochającej żony przed jego wujem.

Człowiek z wyspy 7.5

Biedny rybak zakochuje się w bogatej dziewczynie. Wyrusza w rejs, aby zarobić na ich ślub. Kobieta zostaje pod opieka przyjaciela, który też ją kocha.

Słowa kluczowe