Filmy 1930

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1930 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Szanowany profesor Immanuel Rath (Emil Jannings) żeni się z artystką kabaretową o imieniu Lola (Marlene Dietrich), przez co traci posadę. Nie mając innego zajęcia, rusza z żoną i jej zespołem w trasę, odgrywając rolę klowna.
Niemiecki młodzieniec chętnie wstępuje do wojska i jedzie na I wojnę światową, ale jego entuzjazm szybko słabnie, gdy widzi ten horror na własne oczy.
Kolejny, po "Psie andaluzyjskim", surrealistyczny obraz Buñuela. Tym razem, również we współpracy z Salvadorem Dali, reżyser stworzył oniryczny i oderwany od rzeczywistości film, w którym jawa miesza się ze snem. Obraz składa się z luźno powiązanych scen i wątków, które mają na celu krytykę mieszczaństwa i kościoła, który ogranicza ludzką wolność.


Tytułowa postać filmu to córka marynarza Chrisa Christoffersona. Dorastała w Minnesocie na farmie u krewnych, lecz dręczona i poniżana przez nich uznała, że wybawieniem będzie dla niej nawet... dom publiczny. Przychodzi moment, kiedy po latach Anna powraca do ojca mieszkającego na barce zacumowanej przy nabrzeżu.
Bracia Monte i Ray opuszczają Oksford i dołączają do Królewskiego Korpusu Lotniczego.
Podstępna matka pragnie aby jej córka wyszła za mąż za księcia, ale pojawia się inny mężczyzna.
Breck Coleman prowadzi setki osadników w krytych wozach znad rzeki Mississippi do miejsca przeznaczenia na Zachodzie.
Pani Rittenhouse urządza w swoim domu wielkie przyjęcie. Wśród licznie zaproszonych gości, znajdują się znany podróżnik kapitan Jeffrey T. Spaulding, jego kanclerz Horatio Jamison, muzyk Emanuel Ravelli oraz tajemniczy profesor. Wszyscy przyjechali tutaj na odsłonięcie wspaniałego obrazu, który należy do Roscoe W. Chandlera. Niestety, w wyniku dziwnych zbiegów okoliczności, obraz ginie.
Dick Courtney (Richard Barthelmess) wyśmiewa przywództwo swojego przełożonego, jednak nie wiem, że wkrótce sam stanie się dowódcą.
Rodzina Cavendishów to trzy pokolenia broadwayowskich aktorów. Poznajemy więc Fanny, która jest już bardzo uznaną gwiazdą, pochłoniętą bezgranicznie dbaniem przede wszystkim o własną karierę. Jej syn, Tony robi z kolei karierę filmową w Hollywood, a wnuczka Gwen, stawia dopiero pierwsze kroki jako aktorka. Film jednak najbardziej koncentruje się na losach córki Fanny, Julie Cavendish, będącej u szczytu sławy, bardzo popularnej aktorki, adorowanej przez magnata z Ameryki Południowej, który kusi małżeństwem i dostatnim życiem, ale ceną za to miałoby być porzucenie sceny. Czy Julie jest jednak już gotowa na sceniczną emeryturę?
Słowa kluczowe

Proszę czekać…