Filmy 1930

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1930 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Na Zachodzie bez zmian 7.4

Fabuła ukazuje grupę młodych niemieckich rekrutów podczas I Wojny Światowej i przemianę ich postawy od idealizmu do rozczarowania. Centralna postać filmu, Paul Baumer deklaruje: "Żyjemy w okopach i walczymy. Staramy się nie dać się zabić - to wszystko". "Na Zachodzie" to antologia sławnych już dziś scen: Ayres uwięziony w leju po bombie z człowiekiem, którego zabił; pierwsze spotkanie rekrutów i weteranów; żołnierze piechoty masowo ginący w rytm strzelających karabinów maszynowych; nocne pływanie przy świetle księżyca z francuskimi dziewczętami; pacyfistyczna przemowa Ayresa do zaskoczonych kolegów czy wreszcie ujęcie dłoni żołnierza sięgającego po zgubnego motyla.

Złoty wiek 6.5

Kolejny, po "Psie andaluzyjskim", surrealistyczny obraz Buñuela. Tym razem, również we współpracy z Salvadorem Dali, reżyser stworzył oniryczny i oderwany od rzeczywistości film, w którym jawa miesza się ze snem. Obraz składa się z luźno powiązanych scen i wątków, które mają na celu krytykę mieszczaństwa i kościoła, który ogranicza ludzką wolność.

Błękitny Anioł 7.2

Szanowany profesor Immanuel Rath (Emil Jannings) żeni się z artystką kabaretową o imieniu Lola (Marlene Dietrich), przez co traci posadę. Nie mając innego zajęcia, rusza z żoną i jej zespołem w trasę, odgrywając rolę klowna.


Morderstwo

Policja znajduje Dianę (Norah Baring) przy zwłokach swojej koleżanki. Dziewczyna zostaje oskarżona i skazana na śmierć. Czy aby na pewno jest winna tej zbrodni?

Sucharki w kształcie zwierząt 6.4

Pani Rittenhouse urządza w swoim domu wielkie przyjęcie. Wśród licznie zaproszonych gości, znajdują się znany podróżnik kapitan Jeffrey T. Spaulding, jego kanclerz Horatio Jamison, muzyk Emanuel Ravelli oraz tajemniczy profesor. Wszyscy przyjechali tutaj na odsłonięcie wspaniałego obrazu, który należy do Roscoe W. Chandlera. Niestety, w wyniku dziwnych zbiegów okoliczności, obraz ginie.

Anna Christie

Tytułowa postać filmu to córka marynarza Chrisa Christoffersona. Dorastała w Minnesocie na farmie u krewnych, lecz dręczona i poniżana przez nich uznała, że wybawieniem będzie dla niej nawet... dom publiczny. Przychodzi moment, kiedy po latach Anna powraca do ojca mieszkającego na barce zacumowanej przy nabrzeżu.

Ziemia

Film o walce ukraińskiego chłopstwa przeciw kułakom w okresie organizacji pierwszych kołchozów. Obserwujemy dramatyczną historię chłopskiej rodziny w epoce kolektywizacji. Wali się zwykły życiowy system, który wydawał się niezachwiany. Dawni sąsiedzi stają się z dnia na dzień wrogami. Powstaje kołchoz, w którym dochodzi do morderstwa...

Janko Muzykant

Wiejski pastuszek po kradzieży skrzypek dostaje się do domu poprawczego. Towarzysze organizują mu ucieczkę, gdyż widzą w nim ogromny talent, nie chcą by zmarnował się w zamknięciu. Trafia do Warszawy gdzie wraz z Florkiem i Lopkiem tworzą orkiestrę uliczną. Bardzo szybka zwracają na siebie uwagą profesora Horskiego.

Maroko 6.8

Piosenkarka kabaretowa (Marlena Dietrich) występująca gościnnie w Maroku zakochuje się w żołnierzu Legii Cudzoziemskiej (Gary Cooper).

Ludzie w niedzielę

W niedziele Berlin pustoszeje. Zmęczeni tygodniem ciężkiej pracy ludzie odjeżdżają z miasta, by odpocząć. Jadą nad jezioro, grają w piłkę nożną, spacerują. Bohaterowie filmu, dwie dziewczyny i dwóch mężczyzn, również razem będą spędzać dzień nad jeziorem...

Słowa kluczowe