Filmy 1937

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1937 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

"Dawno, dawno temu ..." tak rozpoczyna się baśń o ślicznej Królewnie Śnieżce, której beztroskie życie zmieniło się za sprawą złej macochy, czarownicy. Zazdrosna o urodę dziewczynki - magiczne zwierciadełko uznało Śnieżkę za najpiękniejszą na świecie - postanawia się jej pozbyć raz na zawsze. Porzucona w dzikim lesie, Śnieżka trafia do chatki siedmiu krasnoludków: Mędrka, Gapcia, Śpioszka, Wesołka, Nieśmiałka, Gburka i Apsika, którzy bawią się, śpiewają, śmieją się i gwiżdżą nawet w czasie ciężkiej pracy w kopalni. Wszyscy razem wiodą szczęśliwy żywot do czasu, gdy tajemnicza starucha podstępnie częstuje Śnieżkę zatrutym jabłkiem...
Czterech przyjaciół postanawia po zdaniu matury, kierując się patriotycznym obowiązkiem, odbyć służbę wojskową jeszcze przed studiami. Ich przyjaźń kwitnie, aż do momentu gdy Wanda – obopólny obiekt westchnień Stasia i Jurka – wybiera tego pierwszego. Prowadzi to do konfliktów. Dopiero pożar i śmierć powodują zmianę ich postaw.
Bracia Marx. Jeden z nich to tym razem lekarz weterynarii. Szczególnie interesują go konie i wyłącznie na nich się zna. Swoim zachowaniem przekonuje jednak pewną panią, że jest świetnym medykiem. Pani ta chce sfinansować budowę sanatorium. Gdy już będzie gotowe, nasz doktor ma je poprowadzić. Nieco zdenerwowany oszust ucieka do swoich koni. Idzie na wyścigi.


Historia przedstawiona w filmie dzieje się w przed rewolucyjnej Francji. Pani Bovary zakochuje się w przystojnych studencie, ale los kieruję nią tak, że w pewnym momencie zostaje metresą króla i żoną hrabiego Dubarry. Miłość nie daje jednak za wygraną...
Film Jeana Renoira z Erichem von Stroheimem i Jeanem Gabinem, nakręcony w przeddzień II wojny światowej, pokazuje codzienne życie francuskich jeńców wojennych w niemieckim obozie podczas I wojny światowej. Jest to kanwą do rozważań nad tym, skąd biorą się wielkie iluzje związane z wojną postrzeganą z perspektywy bohaterstwa i rycerskości. Renoir ukazuje też postawy starej arystokracji (komendant obozu Stroheim i więzień Fresnay) wobec podziałów narodowych. Zakończenie, w którym Gabin grający mechanika i Dalio jako Żyd są jednymi z nielicznych pozostałych przy życiu, odzwierciedla poglądy Renoira, że arystokracja skazana jest na przegraną.
Angielski dżentelmen Rudolf Rassendyll spędza wakacje w małym środkowoeuropejskim kraju. Tam irytuje go dziwne zachowanie miejscowej ludności. Wkrótce dowiaduje się dlaczego - Rudolf V który wkrótce ma być koronowany na króla wygląda dokładnie jak on. Rassendyll podczas wędkowania poznaje nieodpowiedzialnego Rudolfa i jego oddanego podwładnego pułkownika Zapta i kapitana Fritz von Tarlenheima. Świętują swoje spotkanie pijąc do późna w nocy. Następnego poranka okazuję się, że Rudolf został odurzony i jest nieprzytomny z rozkazu swojego przyrodniego brata Duke Michaela. Jeżeli Rudolf nie pojawi się na koronacji Michael może próbować rościć sobie prawo do tronu. Zapt przekonuje Rassendylla aby ten zastąpił Rudolfa i zamiast niego przystąpił do ceremonii koronacji.
Mężczyzna pracujący w paryskiej kanalizacji ratuje piękną dziewczynę która zaczyna mieszkać razem z nim.
Terry Randall (Katharine Hepburn), piękna kobieta z bogatego towarzystwa, postanowiła sprawdzić, czy uda jej się wejść na scenę teatralną na Broadwayu nie korzystając z powiązań rodzinnych. Zamieszkuje w teatralnym pensjonacie i odkrywa, że ​​jej życie jest wielką pustką. Jej współlokatorka Jean (Ginger Rogers) jest proszona przez producenta o coś więcej niż tylko rolę. A ojciec Terry postanowił dać impuls jej karierze, wspierając produkcję, w której ma zagrać główną rolę i która z pewnością odniesie klapę.
Por. Andrzej Zadora darzy, z wzajemnością, wielkim uczuciem Kasię. Podczas jego nieobecności w oberży zjawia się, nie ujawniając swojej tożsamości, książę Józef Poniatowski, który zauroczony dziewczyną, próbuje zdobyć jej względy. Ona bez skrupułów odrzuca jego zaloty. W jakiś czas później w gospodzie dochodzi do szamotaniny i Kasia zostaje lekko poturbowana. Do porucznika docierają przesadzone informacje o jej tragicznym stanie, więc samowolnie opuszcza oddział. Czyn ten zostaje odebrany jako dezercja i sąd skazuje go na karę śmierci. Od śmierci może go uratować tylko ktoś wpływowy...
Zanim jeszcze ich rozwód zostaje sfinalizowany, Jerry i Lucy Warriner oboje starają się jak tylko mogą zrujnować sobie nawzajem plany na powtórne małżeństwo, Jerry z wyniosłą dziedziczką Molly Lamont, ona z bogatym nudziarzem Danielem Leesonem.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…