Filmy 1938

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1938 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Gehenna 6.0

Ania, jako niepełnoletnia, znajduje się pod opieką stryja Kościeszy. Okazuje on dużą troskę o dziewczynę i nie pozwala jej na wiele. Podczas jednej z niewielu chwil swobody, w czasie spaceru w lesie, Ania spotyka Andrzeja i nie trzeba wiele, aby między nimi coś zaiskrzyło. Stryjowi nie podoba się ta miłość i używa wszelkich środków, aby ją zniszczyć.

Moi rodzice rozwodzą się 6.8

Małżeństwo Ady i Józefa Nałęczów chyli się ku upadkowi. On romansuje z sekretarką, ona wyjeżdża z kochankiem, sławnym aktorem. Nie byłoby wielkiego kłopotu, gdyby nie jeden "wyrzut sumienia" - szesnastoletnia córka Stasia. Nie może się ona pogodzić z rozstaniem rodziców i postanawia zrobić wszystko, co w jej mocy, aby temu zaradzić.

Ludzie Wisły

Aleksy, drobny złodziejaszek, został obdarzony uczuciem przez Annę. Aby ją zadowolić obiecuje jej małżeństwo i kupno berlinki. Apolonia Matyjas posiada starą, nie nadającą się do użytku barkę, którą chce wyremontować za pieniądze uzyskane od niewiernego męża w zamian za milczenie. Aleksy, aby zdobyć niezbędne środki potrzebne do dotrzymania obietnicy, kradnie coraz więcej i w końcu zostaje przyłapany, w ruch idą noże, ktoś musi zginąć...


Królowa przedmieścia 7.5

Mania cieszy się dużym powodzeniem u mężczyzn. O jej względy bardzo intensywnie zabiegają Antek, Kantek i były sekretarz gminy, pan Majcherek. Żadnemu z nich nie będzie dane doczekać nagrody, gdyż dziewczyna wybiera hrabiego Zygmunta, który para się malarstwem. Mężczyzna odwzajemnia jej uczucie, ale cóż z tego, skoro ten związek nie w smak jest mecenasowi hrabiego, Złotogórskiemu, a i adoratorzy Mani zamierzają wtrącić swoje trzy grosze.

Wynken, Blynken i Nod 5.0

Troje zaspanych maluchów żegluje w swojej łódce wykonanej z bucika, grzęzną na chmurze, a następnie mają rozmaite kłopoty ze swoimi żyłkami wędkarskimi (jedna ląduje na gwieździe przypominającej rybkę, która w końcu zaplątuje się w jego spodniach). Gwiazda zahacza o dwie linki sczepione ze sobą za pomocą landrynkowych lasek. Gwiazdy droczą się z malcem, podczas gdy on tkwi wywieszony za burtą. Obok przelatuje kometa, którą łapią w sieć, a ona ciągnie ich za sobą w dzikim pędzie, aż nareszcie lądują na innej chmurze, gdzie są miotani przez burzę, w końcu ich maszt ulega złamaniu, a burza unosi ich z powrotem na ziemię (do ich łóżeczek, gdzie jak się okazuje, śpi tylko jedno dziecko).

Drapieżne maleństwo 7.3

David Huxley (Cary Grant) jest startującym w karierę paleontologiem o mocno lewicowych poglądach. Ma miłą narzeczoną, z którą niebawem ma się ożenić i wielkie ambicje dokończenia uprzednio modelu brontozaura. Właśnie dowiedział się, że ostatnia kość - potrzebna, aby szkielet mógł wreszcie być kompletny - została odnalezionai stara się pozyskać ją dla swojego muzeum. Liczy też na duży datek od pewnej milionerki z Connecticut. I wtedy właśnie spotyka Susan Vance (Katherine Hepburn), odrobinę ekscentryczną, uroczą i potwornie gadatliwą kobietę, której doktor Huxley wyraźnie wpadł w oko. Uwagę paleontologa młoda dama usiłuje zwrócić na siebie przy pomocy Baby - swojego oswojonego lamparta, którego wychowuje w nowojorskim mieszkaniu. David wydaje się jednak nie zainteresowany, zwłaszcza, że każdemu spotkaniu z Susan towarzyszy seria niefortunnych zdarzeń. Jego stosunek do kobiety zmienia się jednak diametralnie, kiedy dowiaduje się, że jest ona siostrzenicą urabianej przez niego milionerki. W tym samym czasie ktoś kradnie i zakopuje w nieznanym miejscu bezcenną kość brontozaura. Wkrótce ucieka też Baby, a równocześnie z pobliskiego cyrku daje nogę inny lampart - już nieoswojony.

Florian 7.0

Na ziemiach polskich trwa wojna, nic nie jest pewne. Niemcy się wycofują, a w ich miejsce przychodzą wojska radzieckie. W tych burzliwych czasach rodzi się uczucie pomiędzy Alfredem Rupiejko a Bronką Wereszczyńską. Dziewczyna wraz z braćmi ukrywa dzwon Florian przed konfiskatą. Rodzeństwo zostaje wydane, ale postanawia nie poddawać się bez walki.

Profesor Wilczur 7.4

Dalsze losy prof. Wilczura, który po odzyskaniu pamięci powraca do swojej dawnej pracy. Nie wszyscy są jednak z tego zadowoleni - Dobraniecki, były zastępca profesora, doprowadza go do takiego stanu, że tylko wyjazd wydaje się rozsądnym wyjściem. Wilczur wraca na prowincję, ale i tam nie zaznaje spokoju. Odnajdują go kłopoty jego córki z natarczywym adoratorem.

Starsza pani znika 7.4

W trakcie podróży pociągiem, młoda dziewczyna Iris Henderson poznaje starszą kobietę, panią Froy. Pasażerki zaprzyjaźniają się. W pewnym momencie Iris zapada w śpiączkę. Gdy się budzi, okazuje się, że starsza pani zniknęła i nikt z pasażerów jej nie widział. Dziewczyna jest w pełni przekonana, że pani Froy istnieje naprawdę i postanawia odszukać ją na własną rękę.

Druga młodość 8.5

Irena Mohort poznaje kolegę swego dorosłego już syna. Będąc wciąż atrakcyjną kobietą, zostaje omyłkowo wzięta za jego siostrę. Jerzy jest zauroczony i z miejsca rozpoczyna zaloty. Irena, dla której dawno nikt się nie starał ( mąż już wiele lat wcześniej stracił zaangażowanie), stopniowo ulega czarowi młodego mężczyzny. Po pewnym czasie o wszystkim dowiaduje się mąż i daje możliwość wyboru: kochanek albo rodzina.

Słowa kluczowe