Filmy 1938

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1938 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W trakcie podróży pociągiem, młoda dziewczyna Iris Henderson poznaje starszą kobietę, panią Froy. Pasażerki zaprzyjaźniają się. W pewnym momencie Iris zapada w śpiączkę. Gdy się budzi, okazuje się, że starsza pani zniknęła i nikt z pasażerów jej nie widział. Dziewczyna jest w pełni przekonana, że pani Froy istnieje naprawdę i postanawia odszukać ją na własną rękę.
Paweł i Gaweł są przyjaciółmi. Mają swoje sklepy w jednej kamienicy, często sobie przeszkadzają, ale nigdy nie dochodzi do większych awantur. Poznają dziewiętnastoletnią Violettę, która ma kłopoty, gdyż musi udawać... dziecko. Młoda dziewczyna zakochała się w Pawle od pierwszego wejrzenia, ale on nie zwracał na nią uwagi... do czasu aż nie zobaczył jej w dorosłej okazałości...
Film opowiada o tym, jak duże konsekwencje mogą mieć na życie dzieci uczynki rodziców. Inż. Jan Leszczyc obdarzył uczuciem Amelię Holską i uzyskał wzajemność. Niestety, przeszłość ojca dziewczyny bardzo mocno utrudniają wspólne plany. Czas pokaże, że rodzic wciąż jest aktywny, a jego postępki ściągną tylko kłopoty na córkę i jej ukochanego.


Dwóch przypadkowych znajomych – Robert i Bertrand – w wyniku fatalnego zbiegu okoliczności trafia do więzienia. W ich celi przez przypadek zostaje ulokowana młoda powieściopisarka, która szukając tematów do swej pracy, odwiedziła więzienie. Obie strony podejmują próby wpłynięcia na adwersarza w celu uświadomienia zła płynącego z kryminalnych występków. Z 80 minut filmu zachowało się jedynie 54.
Troje zaspanych maluchów żegluje w swojej łódce wykonanej z bucika, grzęzną na chmurze, a następnie mają rozmaite kłopoty ze swoimi żyłkami wędkarskimi (jedna ląduje na gwieździe przypominającej rybkę, która w końcu zaplątuje się w jego spodniach). Gwiazda zahacza o dwie linki sczepione ze sobą za pomocą landrynkowych lasek. Gwiazdy droczą się z malcem, podczas gdy on tkwi wywieszony za burtą. Obok przelatuje kometa, którą łapią w sieć, a ona ciągnie ich za sobą w dzikim pędzie, aż nareszcie lądują na innej chmurze, gdzie są miotani przez burzę, w końcu ich maszt ulega złamaniu, a burza unosi ich z powrotem na ziemię (do ich łóżeczek, gdzie jak się okazuje, śpi tylko jedno dziecko).
Powikłane losy dwóch kobiet, które muszą walczyć przeciwnościami rzucanymi im przez los. Teresa i Linka występują razem w kabarecie, gdy ten upada, muszą szukać pracy w prowincjonalnym miasteczku. Tam nie zagrzewają długo miejsca, ponieważ teatrzyk nie wytrzymuje próby czasu, a Linka nie występuje z powodu ciąży. Zastanawia się nad jej przerwaniem, jednocześnie planując powrót do Warszawy, gdzie pozostał ojciec dziecka.
Na ziemiach polskich trwa wojna, nic nie jest pewne. Niemcy się wycofują, a w ich miejsce przychodzą wojska radzieckie. W tych burzliwych czasach rodzi się uczucie pomiędzy Alfredem Rupiejko a Bronką Wereszczyńską. Dziewczyna wraz z braćmi ukrywa dzwon Florian przed konfiskatą. Rodzeństwo zostaje wydane, ale postanawia nie poddawać się bez walki.
Drobny złodziejaszek Aleksy (Jerzy Pichelski) chce kupić barkę, aby zaimponować swojej narzeczonej Annie (Ina Benita).

Jezebel

7,3
Zła na swojego narzeczonego Presa, Julie Marsten zamierza zawstydzić go na balu Olympus - głównym wydarzeniu towarzyskim w Nowym Orleanie, na którym ich zaręczyny mają zostać ogłoszone; zgodnie z przyjętym zwyczajem niezamężne kobiety ubierają się na biało; Julie postanawia założyć czerwoną suknię. Niespodzianka doprowadza do zerwania zaręczyn. Trzy lata później Pres odwiedza Julie na jej plantacji ze swoją żoną Amy. W trakcie epidemii żółtej febry, Pres choruje, a Julie postanawia się nim zaopiekować.
Bystry, przedsiębiorczy urwis, Tomek, mieszka w małym miasteczku nad Missisipi i robi wszystko, żeby się nie nudzić - przez co niejednokrotnie wpada w kłopoty, ale także trafia na ślad pewnej tajemnicy, z którą związana jest ponura zbrodnia i ... wielki skarb.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…