Filmy 1939

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1939 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Scarlett O'Hara jest kapryśną córką właściciela posiadłości w Georgii i zakochuje się w Ashleyu Wilkes. On jednak zaręcza się z inną kobietą.
Klasyczna ekranizacja książki Franka L. Bauma. Mała dziewczynka porwana przez szalejący huragan przybywa do tajemniczej, baśniowej krainy. Zaprzyjaźnia się ze Strachem Na Wróble, Blaszanym Drwalem i Tchórzliwym Lwem i wraz z nimi wędruje do siedziby Czarnoksiężnika przeżywając po drodze wiele przygód. Film zrealizowany w trzy kolorowej technice Technicolor.
Jest to historia karier trzech byłych żołnierzy z I wojny światowej, którzy poznali się w okopach podczas walk we Francji. Powojenna Ameryka nękana kłopotami gospodarczymi, które doprowadziły wkrótce do wielkiego bezrobocia nie okazała im wdzięczności. Największe możliwości w epoce prohibicji zaoferował im podziemny świat produkcji i handlu alkoholem.


Dyliżans

7,0
Adaptacja opowiadania Ernesta Haycoxa "Dyliżans do Lordsburga". Wspólna podróż grupki ludzi. Jest wśród nich prawdziwy symbol nieokiełznanego Zachodu, odważny i niezależny kowboj, dziewczyna z saloonu, szuler, dystyngowana dama - nieomylny znak nadchodzącej cywilizacji i miejscowy pijaczyna. Niespodziewany napad Indian ujawnia prawdziwe cechy charakteru poszczególnych osób.
Film przedstawia historię domniemanego romansu królowej Elżbiety I z dynastii Tudorów z zawadiackim lordem Essex. Niestety, rosnąca popularność mężczyzny nie podoba się władczyni, która - po nieudanej próbie przejęcia przez niego tronu - wtrąca go do więzienia w Tower.
Tam, gdzie kończy się spęd bydła zaczynają się kłopoty. Spragnieni i łatwo sięgający po rewolwery kowboje są częstymi gośćmi Dodge City, gdzie prawem najczęściej jest siła. Dopiero, kiedy Wade Hatton (Flynn) przypina do swojej piersi odznakę szeryfa w mieście zaczyna być spokojnie. Pierwszy z ośmiu westernów nakręconych przez Errola Flynna, w którym gwiazdor udowadnia, że z rewolwerem radzi sobie równie łatwo, co wcześniej z pirackim rapierem czy szpadą. Na kartach historii kina "Dodge City" zapisało się dzięki scenie bójki w barze, w którą zaangażowani zostali praktycznie wszyscy kaskaderzy dostępni w owym czasie w Hollywood. Wiele lat później western ten zainspirował Mela Brooksa do nakręcenia jednej z najgłośniejszych komedii w jego karierze - Płonących siodeł.
Pluto, który zupełnie nie pasuje do eleganckiej wystawy psów, flirtuje z Fifi, wybredną suczką rasy pekińczyk. Juror każe Mikiemu i psu Pluto opuścić wystawę, ale gdy wybucha pożar, to Pluto ratuje Fifi i zostaje bohaterem.
W Londynie dochodzi do serii dziwnych zgonów. Choć ofiary wydają się przypadkowe, wszyscy to mężczyźni bez rodzin. Okazuje się także, że wszyscy z nich związani są w jakiś sposób z firmą ubezpieczeniową, której właścicielem jest tajemniczy dr Orloff...
Prof. Turwid prowadzi badania nad szczepionką zwalczającą zapalenie mózgu. Środowisko lekarskie podchodzi do tego sceptycznie. Podejrzewając swoją żonę o romans z młodszym kolegą, hr. Łańskim, pozoruje własną śmierć. Jedyną osobą, która poznała jego sekret, jest jego sługa Feliks. Przez kolejnych kilka lat przekazuje on informacje o sytuacji żony i córki. Profesor wie, że podejrzenia były całkowicie niesłuszne, a żona poświęciła się wyłącznie wychowaniu dziecka. Po wielu latach powraca do Warszawy, gdzie rozpoczyna pracę w w klinice i razem z Jerzym, przyszłym narzeczonym córki, kończy prace nad surowicą. Pojawia się szansa na powrót na łono rodziny, lecz może być już na to za późno.

Brzask

7,2
François (Jean Gabin), sympatyczny pracownik fabryki, zabija Valentina (Jules Berry) z pistoletu. Zamknął się w swoim pokoju i zaczyna przypominać sobie, jak doszło do ​​morderstwa. Pewnego razu spotyka młodą kwiaciarkę Françoise (Jacqueline Laurent) i zakochuje się w niej. W tym samym czasie rywalizuje z treserem psów Valentinem i zostaje uwikłany niejasną sytuację z jego asystentką Clarą (Arletty).
Słowa kluczowe

Proszę czekać…