Filmy 1948

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1948 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Skarb 7.2

Pierwsza powojenna komedia filmowa przedstawiająca perypetie młodego małżeństwa. On, Witek, jest kierowcą warszawskiego autobusu, ona, Krysia, warszawską ekspedientką. Pobrali się, lecz na samodzielne mieszkanie będą musieli jeszcze poczekać. Trafiają więc do lokum pani Malikowej, w którym przebywają już kelnerka Basia, zakochany w niej Fredek Ziółko, imitator dźwięków w radio, oraz przedwojenny pan radca. Zjawiają się tu też dwaj kombinatorzy szukający skarbu. Do akcji tej włączają się najpierw pan Fredek, a następnie i inni lokatorzy zagęszczonego mieszkania.

Anna Karenina

Piękna Anna (Vivien Leigh) jest nieszczęśliwą małżonką Aleksieja Karenina (Ralph Richardson), człowieka wyrachowanego i zimnego. Jej monotonne życie odmienia się po wizycie u rodziny w Moskwie, gdzie poznaje przystojnego hrabiego (Kieron Moore). Niespełniona kobieta rzuca się w wir namiętnego romansu nie zaważając na konsekwencje...

Skarb Sierra Madre 7.9

Film opowiada historię trzech amerykańskich awanturników, spotykających się w Meksyku i wyruszających w góry na poszukiwanie złota. Znajdują złotą żyłę, zakładają obóz, rozpoczynają żmudną pracę. Przeżywają przy tym niebezpieczne przygody, ale - pomagając sobie nawzajem - wychodzą z nich cało. Gubi ich dopiero chciwość: w miarę, jak rośnie ilość wydobytego złota - wzrasta wzajemna nieufność. W końcu wystarczy niepomyślny zbieg okoliczności, by nastąpiła katastrofa.


Esther Waters

Esther zatrudnia się jako służąca w wiktoriańskiej Anglii. Zostaje uwiedziona przez młodego Williama, który później zostawia ją dla córki swojego pracodawcy. Nasz bohaterka sama wychowuje ich wspólne dziecko. Gdy po 7 latach Esther znów ma szansę na szczęście. William ponownie pojawia się w jej życiu...

Dziewczęta z chóru

May (Adele Jergens), była gwiazda burleski tańczy w chórze. Kiedy wdaje się w walkę z Bubbles, inną tancerką, ta opuszcza przedstawienie. Na jej miejsce zatrudniona zostaje córka May, Peggy (Marilyn Monroe). Kiedy Peggy zakochuje się w bogatym Randy'm, jej matka boi się, że różnica klas może doprowadzić do nieszczęść...

Pijany anioł 7.4

Matsunaga jest drobnym gangsterem, poczucie beznadziejności usiłuje pokryć straceńczym fasonem. Wychował się w nędznej dzielnicy, żyje z dnia na dzień - dumnie, rozpaczliwie i niebezpiecznie. Ale gdy odkrywa, że zachorował na gruźlicę, próbuje zmienić swoje życie. Pomaga mu w tym lekarz-alkoholik, dobry człowiek, który już niemal zwątpił w dobro.

Koralowa wyspa 7.1

Huragan sieje zniszczenie w miasteczku Key Largo, ale jest niczym w porównaniu z burzą szalejącą wewnątrz miejscowego hotelu. Okrutny gangster (Edward G. Robinson) trzyma na muszce właścicielkę przybytku (Lauren Bacall), jej niepełnosprawnego teścia (Lionel Barrymore) oraz byłego żołnierza, Granka McClouda (Humphrey Bogart). Czasu jest coraz mniej, bandyta zabił już dwóch Indian. Tylko McCloud może powstrzymać bezwzględnego Rocco.

Uczennica pierwszej klasy

Marusia ma zaczać naukę w szkole podstawowej. Jest tak przejęta, że w nocy przed rozpoczęciem roku szkolnego nie może spać. W szkole ma nowe koleżanki i kolegów. Dziewczynka stara się dobrze uczyć i sprawować, choć nie od razu wszystko jej wychodzi dobrze.

Masakra Fortu Apache 6.3

Kapitan Kirby York (John Wayne) odbywa służbę w zapomnianym przez Boga forcie. Zasłynął z uwagi na swoje bogate doświadczenie w walce z Indianami. Tymczasem do fortu przybywa podpułkownik Owen Thursday (Henry Fonda), znany ze swojej surowości. Stanąwszy na czele fortu, doprowadza wojsko do świetnej formy bojowej i przygotowuje się do odparcia ataku Apaczów, którzy wstąpili na ścieżkę wojenną.

Pirat

Manuela (Judy Garland) właśnie ma poślubić bogatego, starszego i nudnego burmistrza, Don Pedro Vargasa (Walter Slezak), lecz spotyka podróżnego aktora Serafina (Gene Kelly). Odkrywa on, że uwielbia ona pirata Macoco. Serafin aby zdobyć serce Manueli, przebiera się za pirata i przerywa ślub. Dopiero po pewnym czasie dochodzi do niego, że wszyscy uważają go teraz, za najbardziej poszukiwanego pirata na Karaibach...

Słowa kluczowe