Filmy 1949

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1949 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja filmu toczy się tuż po wojnie, w Wiedniu podzielonym na kilka stref okupacyjnych. Na zaproszenie przyjaciela Harry'ego Lime'a przyjeżdża do miasta młody kanadyjski pisarz Holly Martins, autor kiepskich powieści kryminalnych. Na miejscu dowiaduje się, że Lime zginął potrącony przez samochód. Sprzeczne relacje świadków skłaniają Martinsa do podjęcia prywatnego śledztwa.
François jest gamoniowatym listonoszem. Mieszkańcy miasteczka narzekają na jego usługi już od dłuższego czasu. Tymczasem w Sainte-Severe odbywa się jarmark. Znajomi prowadzą tam François, upijają go i pokazują film o pracy amerykańskich listonoszy, którzy są bardzo zmechanizowani i zautomatyzowani. Nasz listonosz bierze to sobie do serca i postanawia brać przykład z kolegów z USA. Chociaż nie ma takiego sprzętu, stara się jak może.
Scenariusz filmu jest oparty na powieści Kennetha Grahame’a, klasycznej pozycji angielskiej literatury. Akcja filmu koncentruje się na rozdziale dotyczącym ekscentrycznego arystokraty Tadeusza Ropucha, właściciela Toad Hall będącego dumą całej okolicy, które chyli się ku upadkowi, ponieważ Ropuch wyruszył w świat cyrkowym wozem, w towarzystwie konia Cyryla. Posiadłości grozi zlicytowanie za długi, więc przyjaciele Ropucha, panowie Szczur i Kret udają się na jego poszukiwanie. Przedsięwzięcie pokrzyżował fakt, że Ropuch na widok przejeżdżającego obok samochodu zapada na motor-manię, i w stanie niepoczytalności kradnie pojazd należący do gangu przebiegłych łasic. Ropuch zostaje schwytany i osadzony na długie lata w więzieniu, skąd w przebraniu niewieścim wydostaje się dzięki pomocy nieustraszonego Cyryla, doświadczywszy uprzednio głębokiej skruchy i całkowitej przemiany charakteru. Wraca do dworu zlicytowanego i zajętego podstępnie przez łasice. Postanawia go odzyskać za wszelką cenę, co udaje mu się z pomocą przyjaciół.


Sam Grunion jest prywatnym detektywem, który od lat poszukuje brylantów carskiej rodziny Romanowów. Trop prowadzi do teatru Mike'a Johnsona, przygotowującego musical "Szczęśliwa miłość". Artyści zaopatrują się w jedzenie w sklepie Herbert and Herbert, którego ubocznym zajęciem jest handel kradzionymi brylantami. Pewnego dnia w sklepie pojawia się elegancka pani Egelichi...
Jasiek Gazdoń jest przekonany o zdradzie swej Hanusi, dlatego idzie do wojska bez pożegnania z nią. W górach ratuje życie czeskiemu pogracznikowi. Potem trafia do więzienia oskarżony o współpracę z przemytnikami. W celu oczyszczenia swego dobrego imienia ucieka z więzienia.
Odtrącona przez rodzinę młoda arystokratka wychowuje swojego syna w poczuciu przynależności do utytułowanego rodu. Kiedy Louis dorasta jego pragnienie osiągnięcia tytułu księcia sprowadza go na drogę przestępstwa. Aby osiągnąć swój cel musi bowiem uśmiercić swoich krewniaków...
W radio ogłoszony jest dzień dobroci dla zwierząt, więc Tom przynosi Jerry'emu kwiaty, czekoladki i ciasto, lecz Jerry'ego nie ma w domu. Podczas, gdy kocur dopada jego pamiętnik i czytając zaczyna się coraz bardziej irytować, niszczy kwiaty i czekoladki, a tortem częstuje powracającego Jerry'ego... prosto w twarz.
Tom spędza dzień na plaży, gdzie próbuje odpoczywać leżąc na piasku, ale przeszkadza mu przechodzący obok Jerry, który wybiera się na ryby. W pogoni za myszą, Tom spada z molo i ląduje pod wodą, gdzie spotyka syrenę przypominającą do złudzenia Jerry'ego. Puszcza się za nią w podwodną pogoń. Mysz-syrena spotyka miecznika i ten ściga Toma, jako sojusznik Jerry'ego, póki nie dobija do słupa telefonicznego. Do pościgu przyłącza się ośmiornica, która chwyta mackami Toma, Jerry próbuje go uwolnić, gdy okazuje się, że to majaki Toma pod wpływem udaru słonecznego, a Jerry reanimuje go metodą usta w usta.
Tom postanawia rozegrać mecz tenisa z dużo lepszym od siebie przeciwnikiem. W grę angażuje Jerry’ego, którego zadaniem jest pomóc mu w osiągnięciu zwycięstwa. Szybko jednak okazuje się, że nieuczciwa i niesportowa gra toczy się na trzy fronty…
Musical o trzech marynarzach, którzy w nowojorskim porcie wychodzą na dwudziestoczterogodzinną przepustkę i postanawiają poznać wszystkie uroki tego wspaniałego miasta. Najbardziej nieśmiały z przyjaciół Chip zamierza po prostu zwiedzać Nowy Jork, ale jego koledzy - Gabey i Ozzie, myślą raczej o przygodach z dziewczętami. [opis dystrybutora]
Słowa kluczowe

Proszę czekać…