Filmy 1966

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1966 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Milion lat przed naszą erą 6.4

Bohaterem filmu jest jaskiniowiec o charakterystycznym imieniu - Tumak. Wchodzi on w nieustanne konflikty z osobnikami ze swego plemienia. Zostaje w końcu wygnany z ich otoczenia. Rusza na samotną pielgrzymkę, w poszukiwania nowego miejsca na osiedlenie. Po drodze spotyka Loanę, która staje się jego towarzyszką w podróży.

Dobry, zły i brzydki 8.3

Trzecia i ostatnia część westernowej trylogii Sergia Leone. Joe i Tuco, dwaj sprytni bandyci, poznają miejsce ukrycia wojskowego skarbu. Niestety jeden z nich wie tylko gdzie leży cmentarz, na którym ukryto złoto, a drugi zna tylko grób gdzie go zakopano. Zmusza ich to do wspólnej podróży i wymuszonego sojuszu. Jednak w czasie wędrówki okazuje się, że nie tylko oni chcą zakopanego złota, a wiedząc gdzie ono jest stają się celem bezwzględnego Sentenza.

Oko diabła 6.5

David Niven wraz z żoną i dwójką dzieci udaje się do rodzinnej winnicy, nieświadomy tego, że mieszkające tam rodzeństwo uprawia pogańskie obrzędy.


Obława 7.2

Szeryf Calder (Brando) nie jest jedyna osobą ścigającą zbiegłego więźnia Bubbera Reevesa (Redford). Lokalny potentat naftowy Val Rogers (E. G. Marshall) nie chce, by na jaw wyszedł romans jego syna Jasona z żoną Bubbera (Fonda). Na domiar złego w okolicy popełniono zbrodnię, a zbieg jest doskonała ofiarą dla rozsierdzonego tłumu nie zważającego na racjonalne przesłanki i dowody. Żona Caldera (Dickinson) także stara się przekonać męża, że nie musi on chronić życia Brubbera. Jednak szeryf Calder stoi na straży prawa i nie spocznie, dopóki nie powstrzyma fali przemocy, a winni nie staną przed obliczem sprawiedliwości.

Czterej pancerni i pies 7.6

Serial telewizyjny bijący wszelkie rekordy popularności wśród kilku pokoleń widzów. Przedstawia wojenne losy dzielnej załogi czołgu Rudy i psa Szarika. Sformowana daleko od okupowanej Polski załoga czterech pancernych przemierza szlak bojowy prowadzący aż do Berlina. Bohaterowie wiodą codzienne życie żołnierzy, pełne niebezpieczeństw, czasem humorystycznych sytuacji, co cementuje ich przyjaźń. Jako zwycięzcy wracają do Polski, uroczyście witani w stolicy Śląska - Katowicach. Wkrótce świętują zaręczyny trzech par. Wojenna historia czterech przyjaciół, harmonijnie godząc odwieczny kontrast między romantyzmem a codziennością, nadaje zwyczajności żołnierskiego trudu walor niezwykłości - dlatego stała się bestsellerem pięćdziesięciolecia.

Django 6.4

W opanowanej przez bandytów przygranicznej okolicy Meksyku pojawia się dziwny mężczyzna. Podróżuje pieszo i ciągnie za sobą trumnę, w której, jak mówi "trzyma swego przyjaciela". To Django, weteran wojny secesyjnej, który ratując z rąk oprychów młodą kobietę naraża się bezwzględnym i żądnym zemsty miejscowym bandytom. Django ma również porachunki z okrutną bandą majora Jacksona, znęcającą się nad mieszkańcami pobliskich wiosek.

Fantastyczna podróż 7.1

Na jednego z Rosyjskich uczony dokonano napadu i pobicia. Jedynym sposobem na jego ratunek, okazuje się nowatorska metoda zmniejszania obiektów. W tym celu kilkuosobowa ekipa naukowców, zostaje umieszczona w specjalnej łodzi podwodnej i zmniejszona do mikroskopijnych rozmiarów. Kolejnym krokiem jest wstrzyknięcie łodzi do arterii krwionośnej chorego, by wraz z krwią przenieśli się do mózgu i zlikwidowali skrzep. Jednak misja okazuje się znacznie trudniejsza, a czasu jest niewiele.

Kto się boi Virginii Woolf? 8.0

Film przedstawia spotkanie dwóch par, które przy dyskusji i drinkach ukazują najgłębsze otchłanie swych osobowości, swych związków i życiowych kłopotów. Jedno małżeństwo to Martha i George (Elizabeth Tylor i Richard Burton) - doświadczony profesor historii szukający w alkoholu ucieczki od swej dominującej, zgorzkniałej żony. Natomiast Nick i Honey (George Segal i Sandy Dennis) to młodzi ludzie, którzy choć z początku wydają się zupełnym przeciwieństwem starszych znajomych, po pewnym czasie, przerażeni, zaczynają się do nich upodabniać, dając dojść do głosu swym tłumionym obawom i rozczarowaniom.

Persona 7.8

Opowieść o dwóch kobietach mieszkających w odosobnionym domku nad brzegiem morza. Znana aktorka Elizabeth Vogler uparcie milczy, by w ten sposób zdystansować się do świata i ludzi... Pielęgniarka, której zadaniem jest opieka nad Elizabeth, wręcz przeciwnie - wierząc w sympatie milczącej pacjentki opowiada jej o swoich najintymniejszych przeżyciach.

Daimajin 7.0

Lord Hanabusa zostaje zdradzonych przez swego szambelana i wiernych mu spiskowców. Z masakry udaje się uciec jedynie dzieciom lorda, które ochrania samuraj Kogenta. Dziesięć lat później, dorosły już Tadafumi próbuje zabić okrutnego tyrana, ale zostaje złapany i skazany na śmierć. Gdy wszelka nadzieja na ratunek znika, twierdzę Samanosuke atakuje bóg uciskanych wieśniaków Majin.

Słowa kluczowe