Filmy 1969

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1969 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Do przerwy 0:1 7.4

Autorem powieści młodzieżowej, według której powstał scenariusz jest Adam Bahdaj. W paczce podwórkowych rówieśników wyróżnia się Maniuś, którego wszyscy nazywają Paragonem. To chłopak bardzo obrotny, który nie pozwala sobie „dmuchać w kaszę”. To on mobilizuje chłopaków z podwórka do wzięcia udziału w zawodach piłkarskich drużyn podwórkowych. Czy drużynie Paragona uda się osiągnąć zwycięstwo?

Przygody Pana Michała 7.6

Trzynastoodcinkowy serial telewizyjny, którego scenariusz opiera się na trzeciej części Trylogii Henryka Sienkiewicza. Wyreżyserowany przez Pawła Komorowskiego serial różni się nieco obsadą niektórych ról w stosunku do powstałej w tym samym roku produkcji Jerzego Hoffmana pt. Pan Wołodyjowski. I tak w roli stolnikowej Makowieckiej zobaczymy Barbarę Krafftównę (zamiast Hanki Bielickiej), Ludwika Benoit w roli Luśni (miast Gustawa Lutkiewicza) i przede wszystkim Andrzeja Łapickiego grającego Hasslinga-Ketlinga of Elgin (u Hoffmana rolę tę powierzono Janowi Nowickiemu). Pułkownika Michała Wołodyjowskiego poznajemy w chwili, gdy po śmierci ukochanej zaszywa się on w klasztorze, gdzie planuje na medytacjach spędzić resztę życia. Ale Rzeczypospolita potrzebuje swojej "pierwszej szabli", wierni przyjaciele, Ketling i Zagłoba postanawiają go stamtąd wydostać. Jak twierdzi sam hetman Sobieski "bardziej Ojczyźnie jego szabla, niż jego modły potrzebne". Po przekonaniu "małego rycerza" do swoich racji hetman wysyła go do stanicy na kresach Rzeczypospolitej, zbliża się bowiem od strony dzikich pól turecka nawałnica...

Jak rozpętałem drugą wojnę światową 8.1

Sierpień 1939. Franek Dolas przybywa ze swoim plutonem na granicę niemiecką. Przypadkowo oddaje strzał. Jest przekonany, że tym samym rozpoczął wojnę...


Włoska robota 7.0

Charlie Croker (Michael Caine) wychodzi z więzienia z gotowym, genialnym w swej prostocie planem na skok stulecia. Przy wsparciu i pomocy wybitnego włamywacza Mr Bridgera (Noel Coward), Charlie wyrusza z grupą speców od kradzieży i trzema wyjątkowymi samochodami, aby sprzątnąć sprzed nosa turyńskich policjantów 4 milionów dolarów. Sama kradzież okazuje się dziecinnie prosta, ale ucieczka z łupem oraz mafią i policją na karku przysparza im nie lada problemów...

Anna tysiąca dni 7.5

Historia związku Henryka VIII z Anną Boleyn. Miłość ta miała wpływ na losy całej historii. Henryk do tego stopnia kochał swą wybrankę, że aby ją pojąć za żonę, zerwał całkowicie kontakty z Papieżem oraz całym Kościołem, co w tamtych czasach było rzeczą nie do pomyślenia. Wydawał wyroki śmierci na tysiące niewinnych ludzi, aby tylko jej zaimponować. Z tego związku narodziła się córka o imieniu Elżbieta.

Prawdziwe męstwo 7.1

Grany przez Wayne'a Rooster zostaje wynajęty przez dziewczynę, aby pojmać zabójcę jej ojca, który zbiegł z rodzinnymi oszczędnościami. Gdy do pościgu dołącza niedoświadczony, ale pełen zapału teksański ranger, kłopoty nie każą na siebie długo czekać.

Moja noc u Maud 9.0

Inżynier marzy o poślubieniu blondynki, której kark przyciągnął jego wzrok w czasie niedzielnego nabożeństwa. Los zesłał mu jednak pokusę. Spotkany przypadkowo przyjaciel zaciągnął go do mieszkania pięknej rozwódki Maud. Obaj mężczyźni spędzili wieczór na dyskusji o Pascalu, a potem była ta noc.

Jeśli dziś wtorek - Jesteśmy w Belgii 8.7

Grupa amerykańskich turystów przemierza kilka krajów w 18 dni. Do grupy należą między innymi Suzanne Pleshette w roli młodej dziewczyny, która romansuje z przystojnym Brytyjczykiem Ianem McShane. Mildred Natwick jako energiczna starsza pani, Norman Fell i Riva Rose jako para małżeńska w trakcie separacji oraz Sandy Baron w roli Amerykanki włoskiego pochodzenia, która jest bliska wyjścia za mąż podczas wizyty u krewnych w Wenecji.

Kapitan Nemo i podwodne miasto 6.0

Kapitan Nemo podczas jednego ze swoich rejsów ratuje piątkę rozbitków. W zamian za ratunek i możliwość podziwiania cudów podwodnego świata, muszą spędzić resztę życia w cudownym, podwodnym mieście. Nie wszystkim się to podoba i gdy tylko nadarza się okazja dwójka z nich ucieka. Niestety ich ucieczka naraża miasto, na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Słowa kluczowe