Filmy 1972

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1972 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ojciec chrzestny 8.8

Ojciec Chrzestny to szczery, brutalny i poruszający portret sycylijskiej rodziny, która desperacko stara się zachować swoje wpływy w pełnej korupcji, oszustw i zdrady powojennej Ameryce. Coppola rozpoczyna swą legendarną trylogię po mistrzowsku balansując, ukazując zarówno prywatne życie rodziny Corleone, jak i ciemne interesy, w jakie jest zaangażowana. Oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, znakomity film z wielkimi kreacjami Ala Pacino, Jamesa Caana i Roberta Duvalla.

Kiwaczek

Krokodyl Gena ma urodziny. Z tej okazji serdeczne życzenia składa mu Czeburaszka i obdarowuje go prezentem. Następnie przyjaciele próbują zbudować ogródek jordanowski i pomagają pionierom zbierać złom.

Dead of Night

Serial zrealizowany przez Brytyjską telewizje BBC. Składa się z siedmiu odcinków(The Exorcism, Return Flight, Bedtime, Death Cancels All Debts, Smith, Two in the Morcing, A Woman Lobbing), każdy po pięćdziesiąt minut. Wszystkie przedstawiają różnego typu historie o duchach, które czają się zarówno w nawiedzonych miejscach jak i domach, gdzie mieszkamy od lat.


Głębokie gardło 5.8

Linda ulega frustracji, ponieważ jej życie bujne erotyczne nie przynosi oczekiwanej satysfakcji. Szuka fachowej pomocy i kieruje swe kroki do lekarza. Doktor informuje ją, że jest pewien poważny problem. Otóż łechtaczka Lindy znajduje się... w gardle. Jednak pociesza ją, że temu przecież można jakoś zaradzić...

Tragedia Posejdona 6.9

Amerykański luksusowy statek "Posejdon" płynie z Nowego Jorku do Grecji. Na Morzu Śródziemnym, podczas zabawy sylwestrowej w statek uderza ogromna fala powstała na skutek trzęsienia ziemi, wywracając go do góry dnem. W sali balowej wybucha panika, przerażeni pasażerowie desperacko walczą o życie. Sytuację próbuje opanować pastor Frank Scott (Gene Hackman), który wraz z grupą uwięzionych pasażerów stara się wydostać ze śmiertelnej pułapki.

Wściekłe pięści 7.1

Akcja rozgrywa się w okupowanym przez Japończyków Szanghaju, w latach dwudziestych naszego stulecia. Mistrz szkoły walki zostaje otruty przez konkurencję. Jego najlepszy uczeń poprzysięga zemstę. Świadom grożącego niebezpieczeństwa samotnie wdziera się na teren kontrolowany przez znienawidzonego okupanta. Słynna scena, w której Lee wysokim kopnięciem rozbija tabliczkę z napisem "Psom i Chińczykom wstęp wzbroniony", - umieszczoną na bramie miejskiego parku, na stałe weszła do antologii filmów kung-fu, będąc wielokrotnie cytowana, parodiowana i wspominana. Niektóre rozwiązania realizacyjne mogą dziś nieco śmieszyć, ale rekompensuje to znakomita kreacja głównego bohatera.

Stan oblężenia

Oparta na faktach polityczna gra z Yves Montand w roli głównej. W Stanie oblężenia, jak w klasycznym kryminale, historia zaczyna się w Urugwaju, gdzie policja odnajduje zwłoki amerykańskiego obywatela. Wydaje się, że lewicowa grupa konspiracyjna „Tupamaros” uprowadziła go omyłkowo. Jednak szybko się okazuje, że mężczyzna nie był kimś przypadkowym, a jego wpływ na losy kraju miał być niewyobrażalny...

Uwolnienie 7.3

Czterej zwyczajni faceci postanawiają spłynąć kajakami w dół rzeki, którą znali dotąd tylko jako krętą, niebieską linię na mapie. Śmiałkowie chcą zmierzyć się z jej nieposkromioną siłą, ufni w swoje zrozumienie natury. Nie wiedzą jednak, że przyjdzie im stawić czoło również dzikiej naturze... ludzkiej.

Porwanie

Inspiracją do filmu było uprowadzenie i zamordowanie w październiku 1965 roku działacza opozycji marokańskiej Ben Barki, przy współpracy francuskiej policji i amerykańskiego wywiadu. Jest to afera, która najlepiej i najwyraziściej uwidacznia splot kompromisów między władzą oficjalną i władzą ukrytą.

Król, dama, walet

Po śmierci swoich rodziców, Frank (John Moulder-Brown), nastolatek o romantycznym usposobieniu, zamieszkuje ze swoim wujostwem - Charles'em (David Niven) i Marthą (Gina Lollobrigida). Wkrótce chłopak zakochuje się w swojej pięknej i wyrafinowanej ciotce i zaczyna fantazjować na jej temat. Jest rozdarty miedzy swoim młodzieńczym pragnieniem i oddaniem, którym darzy wujka...

Słowa kluczowe