Filmy 1981

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1981 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Afryka Zachodnia, francuska kolonia tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Małomiasteczkowy szef policji, człowiek prostolinijny, postanawia ukrócić rozpasanie na terytorium mu podległym. Choć sam chętnie bierze łapówki, lubi dobrze zjeść i wypić tym razem występuje przeciwko wszelkim przejawom korupcji. Opowieść przedstawia również warunki, w jakich rodzi się rasizm i faszyzm.

Vabank

7,9
Komedia kryminalna w stylu retro. Akcja toczy się w Warszawie lat 30. Po opuszczeniu więzienia, dokąd trafił przez nieuczciwego wspólnika, znany kasiarz Kwinto obmyśla zemstę. Jego były wspólnik – Kramer – jest obecnie szanowanym bankierem. Kwinto postanawia okraść bank i jednocześnie rzucić podejrzenie na jego właściciela.

Znachor

7,6
Rafał Wilczur jest bardzo dobrym chirurgiem. Pewnego dnia opuszcza go żona, zabierając ze sobą ich jedyną córkę. Wilczur upija się, zostaje uderzony w głowę i traci pamięć. Od tego czasu przez kilkanaście lat tułając się po świecie, stara się przypomnieć sobie kim jest.


Perseusz, potomek Zeusa, pragnie dotrzeć do ukochanej Andromedy. Zazdrośni o względy jego kochanki bogowie szykują mu jednak wiele prób. Dzielnemu Perseuszowi pomagają skrzydlaty koń Pegaz i mądra sowa. Jednym z jego rywali jest sam Zeus.
Kosmici przybywają na ziemię i rozsmakowują się w kapuśniaczku, który zostaje im podany. W różny sposób starają się odwdzięczyć za wspaniałą zupę.
Historia rozgrywa się w Egipcie. Główna bohaterka, Erica Baron, jest amerykańską badaczką, specjalizującą się w egiptologii. Erika postanawia spędzić urlop właśnie w Egipcie. Przybywszy na miejsce odwiedza kairski antykwariat, którego właściciel, Abdu-Hamdi, pokazuje jej złoty posąg faraona Setiego I. W tym samym czasie na sklep napadają terroryści arabscy, mordują Abdu a następnie kradną posąg. Erika, wspólnie z francuskim dziennikarzem i koneserem sztuki Yvon de Margeau oraz członkiem rządu egipskiego, znawcą sztuki egipskiej Akmedem Khazzanem, podejrzewa, że skradziony posąg to tylko część skarbu...
Szeryf William T. O' Niel zostaje przeniesiony do koloni górniczej, na jednym z księżyców Jupitera, gdzie ostatnio doszło do kilku niewyjaśnionych zgonów. W trakcie śledztwa O' Niel odkrywa, że cześć górników zażywa narkotyki, umożliwiające zwiększenie wydobycia. Znając prawdę szeryf staje się niewygodny dla handlarzy, którzy postanawiają go zabić.

Miś

8,2
Tytułowy Miś to Ryszard Ochódzki, prezes klubu sportowego Tęcza. Jadąc z drużyną na mecz za granicę, zostaje zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa żonę Irenę, z którą się rozstał. Uświadamia sobie, że mogła to zrobić w celu wyczyszczenia ich wspólnego konta w londyńskim banku. Forsę zagarnie ten, kto pierwszy dotrze do banku. Prezes nie poddaje się jednak łatwo i usiłuje wszelkimi sposobami, z pomocą aktorki Aleksandry Kozeł i reżysera Hochwandera, udaremnić plan małżonki, a jednocześnie zdobyć dla siebie inny paszport.

Igła

7,0
1944 rok, Wielka Brytania. Henry Faber (Donald Sutherland) to z pozoru zwyczajny pracownik angielskich kolei. W rzeczywistości ten nierzucający się w oczy mężczyzna jest przebiegłym niemieckim szpiegiem o pseudonimie "Igła". W czasie jednej z misji Faber odkrywa, że dane o planowanym ataku aliantów to dezinformacja. Gdy próbuje zawiadomić o tym Niemców, zostaje namierzony przez agentów brytyjskiego wywiadu. Zmuszony do ucieczki, trafia w dramatycznych okolicznościach na małą wyspę u wybrzeży Szkocji. Miejsce jest prawie bezludne - mieszkają tam tylko cztery osoby. Czekając na przybycie niemieckiej łodzi podwodnej, "Igła" nawiązuje romans z jedyną kobietą na wyspie, mężatką Lucy (Kate Nelligan). Ta jednak odkrywa, że kochanek nie jest tym, za kogo się podaje…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…