Filmy 1988

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1988 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

DEKALOG VI: "Nie cudzołóż". Naiwna i niewinna miłość nastolatka do dojrzałej kobiety. To także lekcja dorastania i poznawania świata własnych uczuć. Dla pogrążonej w emocjonalnej pustce kobiety to moment na weryfikację własnego życia.
Były mąż Sue Charlton ginie z rąk handlarzy narkotyków. Mafia wydaje również wyrok na Sue. Dziennikarce grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Aby uchronić damę swojego serca, nieustraszony Michael Dundee wywozi ją do australijskiego buszu. Kobieta musi nauczyć się żyć wśród dzikiej przyrody. Po pewnym czasie przyzwyczaja się do obecności krokodyli, węży czy pająków. Niestety, śladem Michaela i Sue podążają gangsterzy.
W odległej galaktyce, trzy miliony lat świetlnych stąd, wchodzimy na pokład statku wydobywczego Czerwonego Karła. Jego załoga to Dave Lister, ostatni żyjący człowiek; Arnold Rimmer hologram jego kumpla, stworzenie, które powstało w kilka eonów w efekcie ewolucji z puchatego pupilka Listera; oraz Holly komputer pokładowy. Wszyscy oni próbują wrócić na Ziemię żeby wreszcie się wykąpać. W trakcie podróży w czasie i przestrzeni natykają się na Krytona paranoicznego robota. Gdyby nie alternatywne światy i pomysły Listera, mogłoby im się udać wrócić do domu jeszcze przed śniadaniem.


Nakatomi Plaza, Los Angeles. Trwa gwiazdkowe przyjęcie dla pracowników Nakatomi Corporation. Radosny nastrój zmienia się w paraliżujący strach, kiedy w ciągu kilku minut budynek zostaje opanowany przez grupę terrorystów. W "Szklanej Pułapce" tylko jedna osoba umknęła uwadze przestępców. John McClane - wspaniała, niezapomniana kreacja Bruce'a Willisa - nowojorski detektyw, znalazł się tam właściwie przypadkowo. Jest zmęczony. Ma przy sobie tylko mały pistolet. Ale jest jedyną nadzieją na wyzwolenie dla sterroryzowanych zakładników, wśród których jest jego żona. Podejmuje samotną, nierówną i brawurową walkę.

Nico

6,4
Nico Toscani (Steven Seagal) mistrz sztuk walki i były komandos obecnie jest policjantem który nie przebiera w środkach działania. Mieszka w Chicago ze swoją rodziną. Podczas udanej obławy na handlarzy narkotykami Nico znajduje dużą działkę materiałów wybuchowych C4. Bandyci jednak zostali wypuszczeni na wolność a C4 znika z policyjnego depozytu. Niedługo potem dochodzi do zamachu w jego rodzinnym kościele gdzie ginie miejscowy kapłan. Nico wbrew przepisom postanawia dorwać i zabić przestępców na własną rękę.
W dzisiejszych czasach, możemy już śmiało powiedzieć, że fabuła filmu została z życia wzięta. Bohaterów filmu tworzy zamknięty światek działaczy, sędziów i piłkarzy. Panowie niemal w otwarty sposób „ustawiają” wyniki meczy. Tutaj już niemal nie ma żadnego znaczenia sportowa rywalizacja, forma i skład zespołu, liczy się kto, kogo przechytrzy, kto da więcej, żeby przekupić sędziego bądź piłkarza – rządzi pieniądz i szerzy się korupcja. Nikt nikomu już nie wierzy, nawet trzej przyjaciele z boiska, nie ufają sobie, tym bardziej, że dwóch z nich aktywnie uczestniczy w tym procederze, a trzeci udaje kalekę. A co na to kibice?... płacą i naiwnie oczekują na końcowy gwizdek.

Dekalog I

7,7
Krzysztof jest naukowcem bardzo racjonalnie postrzegającym świat i ludzi. Potrafi wszystko udowodnić, wszystko wyliczyć. Jego syn Paweł dostał właśnie nowe łyżwy i chciałby jak najprędzej je wypróbować. Ojciec bardzo dokładnie wylicza, jak długo będzie musiał poczekać, aby poślizgać się na pobliskim jeziorku, żeby lód był odpowiednio gruby i mocny. Nadszedł upragniony dzień. Paweł idzie pojeździć na łyżwach… Czy precyzyjne wyliczenia ojca wystarczą, aby bezpiecznie się ślizgać? Czy można bezkrytycznie zaufać „mędrca szkiełku i oku”? Kiedy zaniepokojony długą nieobecnością syna Krzysztof idzie nad jeziorko, widzi skupionych wokół wielu mieszkańców osiedla, którzy rozmawiają o wypadku na lodowisku.
Śmiertelnie ranny bandyta Charles Lee Ray, wykonuje tajemniczy rytuał i przenosi swoją dusze w ciało lalki. Kilka dni później otrzymuje ją, mały chłopiec Andy. Dziecko szybko odkrywa, że Chucky jest na prawdę żywy i co gorsza zły. Niestety gdy mówi o tym dorosłym, ci nie wierzą. Co bardzo odpowiada lalce, która chce ciała dziecka i zabije każdego, kto stanie na jej drodze.
Film jest ekranizacją opowiadania Michaiła Bułhakowa o tym samym tytule. Profesor Preobrażeński (Evgeni Evstigneev) postanawia przeprowadzić niezwykle śmiały eksperyment naukowy - przemianę psa w człowieka. W tym celu przyprowadza do domu bezdomnego i wygłodzonego kundla Szarika. Wspólnie ze swym asystentem doktorem Bormenthalem (Boris Plotnikov) wszczepia Szarikowi ludzką przysadkę mózgową. Operacja udaje się i psie ciało stopniowo przeistacza się w ludzkie. W ten sposób "narodził się" obywatel Szarikow (Vladimir Tolokonnikov), ale już niebawem profesor będzie żałował swego dzieła...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…