Filmy górny śląsk

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje górny śląsk. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Diagnoza

6,3
Annę Nowak, główną bohaterkę serialu, poznamy na katowickim lotnisku. Pewna siebie i zdeterminowana kobieta przyleci na Śląsk w niezwykle ważnej dla siebie sprawie. Niestety, na skutek nieprzewidzianych wydarzeń, Anna trafi do rybnickiego szpitala. Tam usłyszy druzgocącą diagnozę – amnezja. Lekarze, którzy na co dzień ratują życie wielu pacjentów, nie będą w stanie ocalić czegoś niezwykle cennego – pamięci. W miejscu, gdzie ludzie mierzą się ze skrajnymi emocjami, a lekarze z determinacją walczą o ich zdrowie, bohaterka będzie musiała zacząć życie na nowo i spróbować odkryć tajemnice swojej przeszłości. W tej trudnej walce wesprą ją charyzmatyczni lekarze ze Specjalistycznego Szpitala Nr 4 w Rybniku. Jan Artman oraz Michał Wolski, dwaj znakomici chirurdzy, profesjonalnie zajmą się Anną. Bohaterka trafi również pod skrzydła ciepłej i empatycznej neuropsycholog Marty, która będzie starała się pomóc jej odzyskać pamięć. Kolorytu ekipie medyków dodadzą Wanda Jureczko, pielęgniarka oddziałowa i charakterna Ślązaczka, a także Piotr Sadzik, twardy szef Oddziału Ratunkowego oraz potulny mąż i ojciec czterech córek. Nad wszystkim będzie czuwać surowa i wymagająca ordynator Maria Kaleta. Młodzieńczą energię i entuzjazm do zespołu lekarzy wniosą niesforni stażyści. Rybnicki szpital stanie się dla Anny domem, a jego załoga grupą przyjaciół. To z nimi przyjdzie jej dzielić chwile radości i smutków.
II część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Akcja rozgrywa się w połowie lat trzydziestych. Film opowiada o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, splecionej z historią zwycięskiej walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni przeznaczonej do likwidacji.
W zrujnowanej willi, pozostałej z dawnej świetności, odbywa się rodzinne spotkanie - dramatyczna konfrontacja postaw nieszczęśliwych ludzi. Młody inżynier Wit zostaje wezwany telegramem do chorego ojca, który przed wojną był właścicielem huty szkła. Mieszka on teraz z siostrą żony i ekstrawagancką córką Bellą. Wit jedzie ze swoim kolegą, Markiem. Okazuje się, że ojciec nie jest chory, lecz chce, by syn wrócił, przejął mały warsztat produkujący bombki na choinkę i zajął się rodziną.


"Moje miasto", to poetycka opowieść o mieszkańcach pewnego bloku, stojącego samotnie na obrzeżach górnośląskiego miasta. Bezrobocie, brak perspektyw, bezsilność tworzą szczególną aurę, w której rozgrywają się wydarzenia. Główny bohater, Goździk, mieszka tu od urodzenia. Nie ma pracy, nie uczy się. Gra w hokeja w drużynie okręgowej; tutaj to jedyne zajęcie. Poznajemy też jego rodzinę oraz innych mieszkańców bloku - galerię barwnych, śmiesznych i smutnych zarazem postaci, próbujących żyć w tym zapomnianym miejscu.
Katowice, rondo przy pomniku Powstańców Śląskich w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ulicą jedzie sznur wojskowych ciężarówek. Oddział ZOMO, bijąc związkową ochronę, brutalnie wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni "Wujek".
Akcja filmu rozgrywa się w latach 1936–1942. Paweł Lasoń zostaje skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Jest przekonany, że zdradził go Stefan. Po wybuchu wojny w 1939 roku ucieka z aresztu, rozpoczyna działalność konspiracyjną na Śląsku. Wkrótce Niemcy aresztują jego żonę. Paweł jest przekonany, że to ponownie sprawa Stefana. Dopiero śmierć przyjaciela pokazuje, że to nie on był zdrajcą.
Wrzesień 1939 roku na Górnym Śląsku. Bracia Ewald i Antoni mieszkają z ojcem i żoną Ewalda - Marią. Ewald w polskim mundurze wyrusza na front. Antoś, jako Ślązak, zostaje wzięty do Wehrmachtu, dostaje się do radzieckiej niewoli. 1945 rok na Śląsku. Żołnierze sowieccy rabują i gwałcą. Napadają również na rodzinny dom braci, ale zjawia się Antoni w mundurze enkawudzisty i zabija napastników. Maria okazuje względy szwagrowi, jednak wraca Ewald w mundurze Armii Polskiej...
Mieszkańcy jednej z dzielnic Bytomia, wiodą spokojne życie. Ich spokój zostaje zakłócony, przez tajemniczego ekshibicjonistę, który chodzi w różowym szlafroku. Mężczyzna wywołuje serie zdarzeń, które doprowadzą do połączenia się kilku nieszczęśliwych osób...
Jeden z serii czterech filmów etnograficznych poświęconych regionalnym tańcom ludowym. Prezentacja zaczyna się od mapy Polski z wyznaczonym regionem. Następnie kamera robi najazd na wyznaczony obszar, po czym następuje przejście do prezentacji ujęć z danego regionu – pól, wsi, bawiących się dzieci, itp - które są przedstawiane przemiennie ze zdjęciami tańczących par.

Hanik

0,0
Dokument ten jest swoistą relacją z procesu beatyfikacyjnego, urodzonego w Starym Chorzowie, księdza Jana Machy, nazywanym Hanikiem. Został on skazany przez Niemców na śmierć a działalność konspiracyjną. 3 grudnia 1942 roku trafił pod gilotynę i został ścięty. Film pokazuje całą życiową drogę kapłana aż do śmierci w wieku 28 lat.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…