Biograficzny 1962

Przedstawiamy listę 12 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1962 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Lawrence z Arabii 9.0

Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk).

Cudotwórczyni 6.5

Helen Keller, niewidoma i głuchoniema dziewczynka, ma w domu specjalne przywileje. Dziecko na wszystko, co nie jest po jego myśli, reaguje histerią. Rodzice jej pobłażają z powodu ułomności. Właściwą drogę do świata pokazuje Helenie nauczycielka, Annie Sullivan, która uczy ją jak porozumiewać się z innymi.

Doktor Freud 7.0

Freud, doktor neurologii, rozpoczyna praktykę lekarską. Interesuje go badanie przypadków histerii. W tym celu wyjeżdża na studia do Paryża. Po powrocie zaczyna stosować poznaną, we Francji hipnozę. Jego pacjentka Cecily Koertner, wykazuje wiele typowych objawów histerii.


Cyganka 6.0

Rose Hovick (Rosalind Russell) ma dwie córki. Chciałaby, aby młodsza z nich June (Morgan Brittany) stała się słynną postacią i występowała na scenie, jednak w tym samym czasie ignoruje starszą. Wydaje się, że jest ona mniej obdarowana talentem przez los. Jednak June nie wytrzymuje presji matki, a ta wtedy przelewa swoje ambicje na osobę Louise. Dziewczyna zaczyna odnosić sukcesy jako Gypsy, ale to nadal nie zadowala niezaspokojonej matki.

Święty mimo woli 7.0

Giuseppe jest prostym, ale opóźnionym w nauce chłopcem. Jego zmartwiona matka wysyła go do brata w klasztorze, gdzie w końcu zostaje stajennym. Jego dobroć i skruchę zauważa wizytujący klasztor biskup i nakazuje wysłać go na studia, aby przygotować go do przyjęcia święceń kapłańskich.

Akademik iz Askanii

1920 rok. Głodny i ubogi kraj. Lenin podpisuje dekret o ochronie rasowej hodowli zwierząt. Niemniej jednak, eksperymenty zootechnika Iwanowa stają się własnością nie tylko kraju Rad, lecz również wrogów, pracujących na rzecz amerykańskich farmerów. Do badań akademika angażują się czekiści...

Ptasznik z Alcatraz 6.9

Słowa kluczowe