Biograficzny 1981

Przedstawiamy listę 32 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1981 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Miłość ci wszystko wybaczy 7.5

Obraz przedstawiający życie Hanki Ordonówny, jednej z najsłynniejszej piosenkarek polskich przedwojennych kabaretów. Jej kariera zaczęła się w 1918 roku w Warszawie by potem występować we Lwowie i Lublinie i ponownie powrócić do stolicy gdzie odniosła szereg największych sukcesów i stać się prawdziwą gwiazdą. Pasmo sukcesów przerwała wojna, podczas której opiekowała się tysiącem polskich sierot.

Ukochana mamusia 6.8

W 1939 roku Joan Crawford jest jedną z największych hollywoodzkich gwiazd. Jednak nie czuje się szczęśliwa. Mówi swojemu partnerowi, prawnikowi Gregowi Savittowi, że czuje się samotnie mieszkając w wielkiej posiadłości w Brentwood jedynie ze swoją sekretarką i gosposią. Ten aranżuje dla niej adopcję małej dziewczynki, której aktorka nadaje imię Christina. Film powstał na podstawie biografii hollywoodzkiej aktorki, którą napisała jej adoptowana córka.

My, dzieci z dworca Zoo 7.7

Historia czternastoletniej Christiane. Młoda i niewinna dziewczyna wpada w złe towarzystwo. Poznaje grupę innych dzieciaków, które biorą narkotyki i uprawiają prostytucję na dworcu Zoo. Sama, chociaż długo z tym walczy, też postanawia spróbować. Powoli zaczyna popadać w coraz większe uzależnienie.


Piotr i Paweł 6.5

Piotr i Paweł są przywódcami wczesnego Kościoła, walcząc przeciw zaciekłej opozycji przeciwników nauki Chrystusa, oraz rozwiązując osobiste konflikty.

Z dalekiego kraju 6.4

Film biograficzny o życiu Karola Wojtyły, studenta, robotnika, kapłana, intelektualisty, księcia kościoła. Historia życia Jana Pawła II ukazana jest na tle dziejów Krakowa i całego kraju. Próba ukazania zwyczajnych losów człowieka wyniesionego do najważniejszych godności kapłańskich, a także przedstawienia kontekstu tego, co zwykło się określać "polskością Papieża".

Czerwoni 7.0

Radykalny dziennikarz John Reed prowadzi kronikę wydarzeń Rewolucji w Rosji. Pisze: "10 dni, które wstrząsnęły światem". Film ten przedstawia także gwałtowną miłość pomiędzy Reedem i pisarką, Luisą Bryant, oraz radykalne kręgi polityczne.

Bill

Film oparty na autentycznych przeżyciach Billa Sacktera. Człowiek ten zmuszony został do opuszczenia instytutu psychiatrycznego, będącego jego domem przez ostatnie czterdzieści pięć lat. Nowe środowisko jest dla niego całkowicie obce. Nie potrafi znaleźć w nim miejsca dla siebie.

26 dni z życia Dostojewskiego 7.0

Film biograficzny, a zarazem historia powstania jednej z powieści Dostojewskiego - "Gracz". Chcąc spłacić długi zmarłego brata i uchronić rodzinę od bankructwa, pisarz zawiera przedziwny kontrakt z wydawcą, Stiełłowskim. Zobowiązuje się do napisania w ciągu 26 dni powieści o minimalnej objętości 10 arkuszy drukarskich (ponad 300 stron!) W razie niedotrzymania warunków umowy wydawca miał przejąć prawo do bezpłatnego wydawania przez 9 lat wszystkich dzieł pisarza. Dostojewski przerywa pracę nad "Zbrodnią i karą" i zaczyna realizować zobowiązanie. Czy w tak krótkim terminie mu się to uda?

The Patricia Neal Story

Film ukazuje życie aktorki Patricii Neal, która z pomocą męża, pisarza Roalda Dahla, przechodzi rehabilitację po 3 tygodniowej śpiączce. W 1966 roku na planie filmu Seven Women ciężarna Patricia została sparaliżowana. Po udanej rekonwalescencji otrzymała rolę w The Subject Was Roses i została za tą kreację nominowana do Oscara.

Bunkier 8.3

Słowa kluczowe