Biograficzny 1989

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 32 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1989 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jędrek i Grześ mieszkają z rodzicami i licznym rodzeństwem żyją w bardzo ciężkich warunkach. Chłopcy postanawiają spełnić swoje marzenia o lepszym życiu i uciec na Zachód. Ukryci pod podwoziem ciężarówki przedostają się do Szwecji
Film oparty na autobiograficznej książce Rona Kovica. Główny bohater, patriota, zostaje wysłany na wojnę do Wietnamu. Tam zostaje ranny. Diagnoza jest dla niego straszna - kalectwo do końca życia. Od tego czasu Ron (Tom Cruise), który uważa, że został zdradzony przez państwo, staje się aktywistą praw człowieka.
Emmett Foley ma dość. Pewnej niedzieli po powrocie z kościoła zaczyna strzelać do przechodniów. Potem strzela do siebie, ale rana nie jest śmiertelna. Zostaje skierowany na obserwację do tytułowego zakładu psychiatrycznego dla więźniów na Florydzie. Chattahoochee to piekło na ziemi. Brutalni, okrutni strażnicy pastwią się nad więźniami.


Historia rozgrywa się w połowie XV wieku we Francji i opowiada o losach Franciszka Villon, najwybitniejszego poety francuskiego średniowiecza. Oprócz pisania genialnych wierszy, Villon był… rabusiem. Wraz z podobnymi do siebie kamratami wiedzie hulaszcze życie. Rabuje kościoły, kupców, arystokratów. Burzliwe życie na wolności jest dla niego ważniejsze od proponowanej posady dworskiego poety.
Film oparty faktach (sprawa seryjnego mordercy Dennisa Nielsona). Policja zatrzymuje człowieka, w którego mieszkaniu odnajduje ciała kilku mężczyzn. Podczas przesłuchania morderca zdradza szczegóły swoich zbrodni i tego, co zrobił, by ukryć ciała.
Historia rozgrywa się podczas II wojny światowej. Główny bohater to grecki Żyd Salamo Aroucha, który jest świetnym bokserem wagi średniej. Wojna wybucha w chwili, gdy przygotowuje się do walki o tytuł mistrzowski. Trafia, jak wielu innych greckich żydów i cyganów, wraz z całą rodziną do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Męska część rodu zostaje skierowana do pracy, natomiast matka i siostra giną w komorze gazowej. O naszym bohaterze dowiaduje się komendant obozu, który postanawia zabawić kadrę oficerską, organizując walki bokserskie z udziałem Salamo. Kto przegra czeka go śmierć w komorze gazowej...
Po klęsce pod Waterloo mocarstwa sprzymierzone postanawiają internować Napoleona, który abdykuje i dobrowolnie oddaje się w ręce Anglików. Miejscem odosobnienia staje wyspa św. Heleny niewielki skrawek ziemi po środku oceanu przeszło 1000 mil od najbliższego stałego lądu. Longwood, posiadłość przydzielona cesarzowi do osiedlenia, dzień i noc strzegą straże. Napoleon obawiając się otrucia, każe sprawdzać podawanie posiłki. Dolegliwości zdrowotne się nasilają…
Historia o Jerrym Lee Lewisie, który był jednym z najlepszych i na pewno najdzikszych muzyków lat pięćdziesiątych XX wieku. Jego arogancja, wybitny talent i niekonwencjonalny styl życia często prowadził do konfliktów z ludźmi z branży, a także przyniósł mu pogardę i potępienie ze strony opinii publicznej.
Christy Brown urodził się w licznej i biednej irlandzkiej rodzinie. Matka od dziecka wyczuwała w tym upośledzonym fizycznie chłopcu pokłady talentu. Po latach Christy dał się poznać jako artysta malarz i pisarz tworzący swe dzieła lewą stopą.
Niekonwencjonalny film o życiu świętego Franciszka z Asyżu. Przedstawia z jednej strony portret jednego z najbardziej heroicznych świętych jako świeckiego człowieka z modelem ziemskich cnót, a z drugiej strony również duchową i religijną stronę franciszkanizmu. Franciszek, pochodzący z pracowitego i zacnego rodu, włącza się do walki pomiędzy najbogatszymi rodzinami w mieście. Zostaje zatrzymany i uwięziony. To doświadczenie wpływa na przemyślenia dotyczące życiowego powołania.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…