Biograficzny 1990

Przedstawiamy listę 35 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1990 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Przebudzenia 8.1

Przebudzenia to oparta na autentycznych wydarzeniach poruszająca opowieść o lekarzu, który na zawsze zmienił życie swych pacjentów. W rolach głównych wystąpili: Robert De Niro i Robin Williams. Williams gra rolę dr Malcolma Sayera, naukowca, który wykorzystuje eksperymentalny lek, by przywrócić do pełnej świadomości pogrążonych w katatonii pacjentów. De Niro wciela się w postać Leonarda, pierwszego pacjenta, który przechodzi kontrowersyjną terapię. Zachęcony powodzeniem eksperymentu dr Sayer decyduje się podać lek pozostałym chorym.

Chłopcy z ferajny 8.3

Film opowiadający historię Henryego Hilla (Ray Liotta), który już jako dzieciak chciał zostać gangsterem. Chłopak rozpoczyna swą karierę u boku Tommiego DeVito (Joe Pesci). Z czasem pnie się coraz wyżej co pozwala mu poznać Jimmyego Conwaya (Robert De Niro). Zapragnie być taki jak on. Mieć pieniądze, przyjaciół, wpływy i popularność.

Henry i June 7.1

Młoda pisarka Anais Nin daje się uwieść Henry'emu Millerowi, amerykańskiemu autorowi osiadłemu w Paryżu, a szczegóły ich romansu skrupulatnie odnotowuje w swoim dzienniku. Do niezwykłej pary dołącza wkrótce prowokująca i zmysłowa żona Henry'ego, June. "Henry and June" to niezapomniana opowieść o trojgu ludzi, których połączył skandalizujący związek, oparta na zakazanych fragmentach słynnego dziennika Anais Nin.


Anioł przy moim stole 6.9

Anioł przy moim stole to historia dziewczynki o imponującej rudej czuprynie, która musiała znosić doświadczenia, które większość ludzi zaprowadziłyby prosto do szpitala psychiatrycznego, a wyrosła na najwybitniejszą nowozelandzką pisarkę. Bohaterka trafiła zresztą do zakładu zamkniętego, gdzie jej wrodzoną nieśmiałość i skłonności do depresji błędnie zdiagnozowano jako schizofrenię i gdzie poddano ją ponad 200 zabiegom elektrowstrząsów. Jane Campion opowiada jej losy w sposób, który wywołuje u widzów niezwykłe zaangażowanie od początku aż do samego końca. Można by z tej historii zrobić przesadnie nadętą filmową biografię lub po prostu operę mydlaną. Tymczasem mamy do czynienia z zapisem autentycznie przeżywanej życiowej ścieżki, od dzieciństwa, które mała utalentowana marzycielka spędziła wśród prostych, ale kochających się ludzi, aż po dorosłość, kiedy społeczne odrzucenie prawie doprowadziło ją do śmierci.

Życie za życie. Maksymilian Kolbe 6.8

Oświęcim rok 1941. Więźniowie obozu katorżniczo pracuję w miejscowej żwirowni. Niebezpieczeństwo stwarzają osypujące się żwirowiska. Podczas zawału jeden z więźniów postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję do ucieczki. Znajduje schronienie w klasztorze, do którego docierają informacje o konsekwencjach jego ucieczki dla tych, którzy pozostali. Dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów zostaje skazanych na śmierć głodową w bunkrze. Ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie godzi się zastąpić jednego z nich, biorąc na siebie wyrok… Kilkanaście lat po wojnie Jan dowiaduje się o beatyfikacji zakonnika.

Korczak 7.4

Wrzesień 1939. Korczak, w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia. Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren. W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany.

Vincent i Theo 6.8

W centrum akcji znajdują się handlarze dziełami sztuki, Theo van Gogh i jego brat Vincent, uparty malarz. Theo pomaga swemu bratu finansowo, jeszcze bardziej jednak dodawaniem otuchy, głęboko bowiem wierzy w talent Vincenta. Na geniuszu artysty jednak w jego czasach się nie poznano.

Chwała mojego ojca

Film opisuje młodzieńcze lata życia, Marcela, reżysera filmowego. Jego ojcem jest nauczyciel, razem tworzą szczęśliwą rodzinę. Pewnego lata razem z całą rodziną wybierają się na wakacje. Marcel poznaje tam chłopca o imieniu Lili, z którym się zaprzyjaźnia i przeżywa wiele miłych chwil.

Słowa kluczowe