Biograficzny 1990

Przedstawiamy listę 31 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1990 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Chłopcy z ferajny 8.0

Henry Hill jest świeżo upieczonym gangsterem. Jego partnerzy za wszelką cenę chcą zajść jak najwyżej w hierarchii i zabiją każdego, kto stanie im na drodze.

Anioł przy moim stole 6.8

Janet Frame dorasta w biednej rodzinie, w otoczeniu licznego rodzeństwa. Już od wczesnych lat odstaje od reszty dzieci. Zaczyna studia, które pozwolą jej w przyszłości uczyć, jednak dojmująca samotność doprowadza ją do próby samobójczej. Janet zostaje uznana za schizofreniczkę i zamknięta w szpitalu psychiatrycznym na osiem lat. Bohaterka zaczyna jednak pisać książki, które po latach przyniosą jej uznanie i sławę.

Przebudzenia 8.0

Przebudzenia to oparta na autentycznych wydarzeniach poruszająca opowieść o lekarzu, który na zawsze zmienił życie swych pacjentów. W rolach głównych wystąpili: Robert De Niro i Robin Williams. Williams gra rolę dr Malcolma Sayera, naukowca, który wykorzystuje eksperymentalny lek, by przywrócić do pełnej świadomości pogrążonych w katatonii pacjentów. De Niro wciela się w postać Leonarda, pierwszego pacjenta, który przechodzi kontrowersyjną terapię. Zachęcony powodzeniem eksperymentu dr Sayer decyduje się podać lek pozostałym chorym.


Korczak 7.4

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. [opis dystrybutora]

Vincent i Theo 6.9

W centrum akcji znajdują się handlarze dziełami sztuki, Theo van Gogh i jego brat Vincent, uparty malarz. Theo pomaga swemu bratu finansowo, jeszcze bardziej jednak dodawaniem otuchy, głęboko bowiem wierzy w talent Vincenta. Na geniuszu artysty jednak w jego czasach się nie poznano.

Henry i June 7.2

Młoda pisarka Anais Nin daje się uwieść Henry'emu Millerowi, amerykańskiemu autorowi osiadłemu w Paryżu, a szczegóły ich romansu skrupulatnie odnotowuje w swoim dzienniku. Do niezwykłej pary dołącza wkrótce prowokująca i zmysłowa żona Henry'ego, June. "Henry and June" to niezapomniana opowieść o trojgu ludzi, których połączył skandalizujący związek, oparta na zakazanych fragmentach słynnego dziennika Anais Nin.

Życie za życie. Maksymilian Kolbe 6.8

Oświęcim rok 1941. Więźniowie obozu katorżniczo pracuję w miejscowej żwirowni. Niebezpieczeństwo stwarzają osypujące się żwirowiska. Podczas zawału jeden z więźniów postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję do ucieczki. Znajduje schronienie w klasztorze, do którego docierają informacje o konsekwencjach jego ucieczki dla tych, którzy pozostali. Dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów zostaje skazanych na śmierć głodową w bunkrze. Ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie godzi się zastąpić jednego z nich, biorąc na siebie wyrok… Kilkanaście lat po wojnie Jan dowiaduje się o beatyfikacji zakonnika.

Chwała mojego ojca

Film opisuje młodzieńcze lata życia, Marcela, reżysera filmowego. Jego ojcem jest nauczyciel, razem tworzą szczęśliwą rodzinę. Pewnego lata razem z całą rodziną wybierają się na wakacje. Marcel poznaje tam chłopca o imieniu Lili, z którym się zaprzyjaźnia i przeżywa wiele miłych chwil.

Słowa kluczowe