Biograficzny 1993

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 57 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1993 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Bezrobotna rozwódka wraz synem przybywa do nowego miasta. Tutaj poznaje mechanika samochodowego, za którego wychodzi za mąż. Nastoletni syn Toby zaczyna wchodzić w wiek dojrzewania i nie może porozumieć się z nowym ojcem, który okazuje się sadystycznym tyranem.
Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady...
Oglądając niebieski ekran, słyszymy muzykę i głosy Johna Quentina, Nigela Terry'ego, Tildy Swinton i samego Dereka Jarmana. Opowiadają oni o chorobie tego ostatniego. Jarman umiera na AIDS, a ten film jest jego spowiedzią i rozrachunkiem z życiem i światem, który go otacza.


Film ukazuje życie ekscentrycznego, kanadyjskiego pianisty, Glenna Goulda. Podzielono go na trzydzieści dwa filmy krótkometrażowe. Każdy z nich daje nam inne spojrzenie na niektóre aspekty życia i kariery artysty...
Film jest biografią jednego z najsłynniejszych przedstawicieli kina akcji Brucea Lee. Pokazuje życie słynnego aktora, od jego pierwszych kroków w przemyśle filmowych, aż do jego niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci.
Zbiór obserwacji Nanniego Morettiego dotyczących rzeczywistości. Dzieło włoskiego mistrza zostało podzielone na trzy rozdziały, z których każdy stanowił pierwotnie materiał na osobny film. W impresyjnym "Na mojej vespie" Moretti przemierza rzadko uczęszczane uliczki Rzymu i tworzy list miłosny adresowany do ulubionego miasta. "Wyspy" stanowią zapis podróży reżysera, który w towarzystwie przyjaciela pływa promem po okolicy i prowadzi pełne swady rozmowy zarówno o "Ulissesie", jak i o "Modzie na sukces". Wieńcząca część, przejmujący "Lekarze", opisuje z kolei autentyczne zmagania Morettiego z ciężką chorobą i absurdami włoskiej służby zdrowia. Każda z nowel, mimo dzielących je różnic, balansuje na granicy fikcji i dokumentu, intelektualizmu i zmysłowości. Choć film nie stroni od poważnych tematów, reżysera ani na chwilę nie opuszcza witalność, która udziela się także widzowi. Dzięki niej "Dziennik intymny" zapisuje się w pamięci jako urokliwy hymn na cześć codzienności.
C.S. Lewis to postać autentyczna, autor książek dla dzieci o tajemniczej krainie Narnii. Lewis wykłada, pisze książki, spotyka się z kolegami w miejscowym pubie i nie żąda od życia niczego więcej. Kiedy wyraża zgodę na spotkanie z wielbicielką swojej prozy, amerykańską poetką Joy Gresham, nie domyśla się, jak wielką niespodziankę szykuje dla niego los...

Tina

7,2
Anna Mae Bullock (Angela Bassett) dorasta w miasteczku Nutbush w stanie Tennessee. Pod koniec lat 50. wyjeżdża do St. Louis, gdzie poznaje Ike'a Turnera. Popularny muzyk dostrzega jej talent i angażuje dziewczynę do swojego zespołu. Wkrótce Anna wychodzi za mąż za Ike'a. Przyjmuje pseudonim artystyczny Tina Turner i rozpoczyna wielką karierę.
W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec.
Ostatni rozdział trylogii wietnamskiej, którą zapoczątkowały Pluton i Urodzony 4 lipca. Opowieść o burzliwych losach kobiety z Wietnamu, która w czasie wojny poślubiła amerykańskiego żołnierza i wyjeżdża z nim do Stanów Zjednoczonych.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…