Biograficzny 2001

Przedstawiamy listę 70 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2001 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ali 7.1

Pełna rozmachu opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego sportu. Przez jednych kochany, przez innych obrzucany obelgami, Cassius Clay to człowiek, którego siła sięgała daleko po za bokserski ring. Kiedy przechodząc na Islam przybrał nazwisko Muhammed Ali, stał się celem nieustannych ataków. Jednak nie ugiął się nawet pod naciskami władz, którym nie podobała się jego postawa wobec wojny w Wietnamie oraz radykalne poglądy w sprawach społecznych.

Ptaszek w klatce 6.8

Katie jest drugim dzieckiem Wesleya i Louise Standonów. Kiedy pod kołami samochodu ginie matka Wesleya, cała rodzina popada w ogromny żal. Od tamtego czasu, wszystko już staje się zupełnie inne. Chłopak po utracie ukochanej osoby, zapada na chorobę psychiczną, co odbija się na całej jego rodzinie.

Z piekła rodem 7.3

Londyn, jesień 1888. W mieście szaleje maniakalny morderca zwany "Kubą Rozpruwaczem", który w bestialski sposób zabija bezbronne kobiety. Policja jest bezradna wobec jego coraz bardziej okrutnych wyczynów, w mieście szerzą się plotki i panika. Po kolejnej zbrodni śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza powierzone zostaje inspektorowi Fredowi Abberline (Johnny Depp), który po śmierci żony i dziecka posiadł dar jasnowidzenia - w swoich narkotycznych wizjach "widzi" przyszłe ofiary mordercy. Nie mija wiele czasu, a Abberline nabiera podejrzeń, że w sprawę zamieszany musi być ktoś z najwyższych kręgów władzy, a kto wie - może nawet któryś z członków rodziny królewskiej?


Piękny umysł 8.0

Biografia Johna Forbesa Nasha Jr. - amerykańskiego geniusza matematycznego, który przez całe życie zmagał się ze schizofrenią. Uznanie zdobył zajmując się m.in. teorią gier niezespołowych. W latach 50. jego wiedzę i umiejętności chciał wykorzystać wywiad wojskowy. W latach 90. udało mu się wreszcie pokonać chorobę. W 1994 roku otrzymał za swoje osiągnięcia naukowe Nagrodę Nobla.

Blondynka 6.0

Film przedstawia biografię Marilyn Monroe. Urodziła się jako Norma Jeane Baker w 1962 roku. Żyła krótko, ale bardzo intensywnie, stała się w niedługim czasie jedną z największych i najseksowniejszych gwiazd Hollywoodu. Ukazane są dobre oraz mroczne sekrety jej życia.

Iris 7.4

Prawdziwa historia znanej dobrze w Polsce pisarki i filozofki Iris Murdoch oraz jej męża Johna Bayley'a pisarza i historyka literatury. Film oparty jest na wspomnieniowych książkach Bayley'a "Iris: A Memoir" i "Elegy for Iris". Poznali się jako nauczyciele na Oxfordzie. Ona wykładała filozofię, on literaturę angielską. Przeżyli wspólnie ponad 40 lat. Kiedy Iris zachorowała na Alzheimera John Bayley zaczął pisać wspomnienia o ostatnich latach ich wspólnego życia. Początkowo ukazywały się w odcinkach w „Timesie", potem w formie książek. Film jest z obrazem ich pierwszych i ostatnich wspólnych lat. Odgrywająca rolę dojrzałej Iris Murdoch - Judi Dench powiedziała o ich małżeństwie, że byli jak dwie połówki tego samego jabłka. On gotował, robił zakupy. Ona pisała. Oboje świetnie tańczyli i grali w pokera. Uwielbiali podróżować.

Historia Judy Garland 7.0

Fabularyzowana biografia Judy Garland, aktorki obdarzonej pięknym głosem, pamiętanej m.in. z "Zwariowanej dziewczyny", "Parady wielkanocnej" i "Narodzin gwiazdy". Mając 17 lat otrzymała specjalnego Oscara za słynną rolę Dorotki w "Czarnoksiężniku z Krainy Oz". Naprawdę nazywała się Frances Ethel Gumm i od dzieciństwa występowała na scenie. Film rozpoczyna się, gdy 14-letnia Judy bierze udział w przesłuchaniu do roli Dorotki u Louisa B. Mayera w studio MGM. Nie ma urody spełniającej hollywoodzkie kanony piękna, ale jej głos elektryzuje. Szybko staje się nastoletnią gwiazdą. Kariera wymaga siły i ciągłej dyspozycyjności, aktorka uzależnia się od leków i narkotyków. [opis dystrybutora]

Druidzi 5.7

Armia rzymska dowodzona przez Juliusza Cezara najeżdża terytoria Gallów i szybko je zajmuje. Rozbici i pogodzeni z losem Gallowie zaprzestają już niemal oporu i postanawiają dołączyć do imperium. I w tedy pojawia się Wercyngetorysk, znany i szanowany bohater pod którego sztandar ciągnie coraz więcej niepokornych galijczyków, chcących odzyskać swoje ziemie.

Puratonikku sekusu 5.0

Podczas siedemnastych urodzin Aoi (Saki Kagami) zostaje zgwałcona przez swoich przyjaciół. Będąc w szoku zwraca się o pomoc do swojej rodziny, jednak ta odwraca się od niej. Dziewczyna postanawia skończyć ze sobą, będąc o krok od skoku ze szkolnego dachu otrzymuje smsa. Nie jest to sms kierowany do niej, jednak sprawia, że Aoi nie popełnia samobójstwa. Plącząc się po ulicach napotyka Kanai'ego (Taishu Kase), który zajmuje się werbowaniem dziewczyn do seks biznesu. Aoi zaczyna pracę hostessy w barze, a ponadto sprzedaje się za pieniądze. Film na podstawie prawdziwej historii.

James Dean - Buntownik? 6.8

Telewizyjny film biograficzny przedstawiający krótkie życie legendy Hollywood - aktora Jamesa Deana, uwielbianego przez nastolatków gwiazdy Buntownika bez powodu, którego karierę przerwał tragiczny wypadek samochodowy w wyniku którego zginął mając zaledwie 24 lata. Film Marka Rydella przedstawia historię jego życia - od smutnego dzieciństwa aż po tragiczny wypadek samochodowy, nie pominięto również dokładnego przedstawienia trudnych relacji Deana z jego ojcem. W rolę główną wcielił się James Franco.

Słowa kluczowe