Biograficzny 2006

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 72 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2006 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

San Francisco, początek lat 80. minionego wieku. Twardy kurs gospodarczy wytyczony przez rząd doprowadza do likwidacji wielu miejsc pracy. Nowi bezrobotni tracą swoje domy i nadzieję. Nieszczęście też spotyka Chrisa Gardnera, sprzedawcę przenośnych skanerów rentgenowskich. Zaczynając biznes, w pełni sądził, że będzie interes życia. Niestety, skończyło się zupełnie na odwrót – utonął w długach. Jego żona Linda ugina się pod ciężarem finansowych trudności i – mimo że kocha pięcioletniego syna – opuszcza rodzinę, aby szukać dla siebie lepszego życia. Wraz z odejściem żony na Chrisa spada wręcz lawina nieszczęść i niepowodzeń. Samotnie wychowujący syna tuła się z nim z jednego miejsca na inne, aby zdobyć jakąkolwiek pracę i dach nad głową. Nocują w schroniskach, na dworcach, wszędzie tam, gdzie znajdzie się dla nich miejsce. mimo problemów, Chris pozostaje kochającym i troskliwych ojcem, który stara się nie zawieść zaufania, jakie pokłada w nim jego syn. Stara się zachować godność. W końcu trafia mu się okazja na zmianę życia – otrzymuje propozycję odbycia stażu w firmie brokerskiej. Po jego zakończeniu z 20-osobowej ekipy tylko jedna osoba zostanie zatrudniona w znanej i poważnej firmie Dean Witter.

Królowa

6,7
Latem 1997 roku wiadomość o śmierci księżnej Diany wstrząsnęła brytyjską opinią publiczną. Kiedy prasa zaczęła atakować rodzinę królewską, a tłumy składające hołd zmarłej coraz głośniej domagały się reakcji ze strony milczącego dworu, nowo wybrany premier Tony Blair stanął przed ciężką próbą. Musiał nie tylko załagodzić narastające napięcie społeczne, lecz przede wszystkim przekonać królową, Elżbietę II, ostoję konserwatyzmu do złamania nienaruszalnych zasad monarchii.
Historia Marii Antoniny - francuskiej królowej, żony Ludwika XVI, która w okresie dyktatury jakobińskiej wraz z mężem została osadzona w więzieniu i ścięta.


Duchy Goi

7,2
Film przedstawia historię malarza Goya, który zostaje uwikłany w sprawę hiszpańskiej Inkwizycji. Aby ratować dziewczynę przed ciężkim więzieniem, Goya wstawia się za nią u zaprzyjaźnionego mnicha. Mimo to, Ines zostaje ukarana a artysta traci dotychczasową pozycję. Po trzech latach, następuje zniesienie Inkwizycji a bohaterowie spotykają się ponownie.
Bogata, młoda, pełna życia dziewczyna z Kalifornii udaje się do Nowego Jorku. Tam spotyka młodego artystę, Andy'ego Warhola, który obiecuje jej to, o czym zawsze marzyła: zrobi z niej gwiazdę! Film jest biografią aktorki Edie Sedgwick, której kariera na chwilę zabłysła dzięki udziałowi w krótkometrażowych filmach Warhola. Edie wkrótce jednak traci kontakt z rzeczywistością uzależniając się od alkoholu i lekarstw. Umiera mając zaledwie 28 lat.
Dokument opowiada historię życia niezwykłego muzyka – Scotta Walkera – poety, tekściarza, amatora nowych dźwięków. Zmontowany z wywiadów z samym bohaterem oraz z wypowiedzi ludzi, z którymi współpracował w ciągu swojej kilkudziesięcioletniej kariery (wśród nich m.in. David Bowie, który jest zresztą producentem wykonawczym filmu), film próbuje zgłębić fenomen rewelacyjnej muzyki Walkera. On sam prezentuje się jako nieśmiały, wyciszony facet w czapce z daszkiem na głowie. Bohater jednak rozkwita na oczach widzów, kiedy zaczyna opowiadać historie i anegdoty ze „starych, dobrych czasów”. Dodatkowo, jesteśmy świadkami sesji nagraniowej ostatniej płyty Walkera, czyli „The Drift”.
Film opowiada historię Mirco Mencacciego, znanego realizatora dźwięku. W wieku 10 lat stracił wzrok w wypadku, co całkowicie zmieniło jego życie. Po wypadku Mirco został umieszczony w szkole dla niewidomych, tak bowiem nakazywało prawo. Mimo to chłopiec nadal fascynuje się kinem i tworzy własne muzyczne historie. Swoje zainteresowania przekazuje także kolegom, co jednak prowadzi do konfliktów z dyrektorem szkoły...

Klimt

5,9
Film odzwierciedlający losy i potyczki życiowe Gustava Klimta, artysty, malarza. Dzieło Raoula Ruiza pokazuje w jaki sposób doszedł on do sławy, a jednocześnie jak jego obrazy stały się bardzo charakterystyczne na przełomie XIX i XX wieku. W tym samym czasie odrodził się niedoceniony styl Art Nouveau, jednocześnie zyskując światową renomę poprzez prace Klimta.
W XIX-wiecznej wiktoriańskiej Anglii pani Isabella Beeton pisze książki dla gospodyń domowych, które stają się bestsellerami. W stosunkowo młodym wieku Isabella została żoną Sama Beetona, wydawcy książek i czasopism. Zamiast siedzieć w domu, jak tradycyjna gospodyni, pani Beeton rozpoczyna pracę w firmie męża, początkowo jako korektor, później miała własne kolumny w czasopismach. To właśnie wtedy opracowała pomysł na książkę kucharską i narodziła się księga "Mrs. Beeton's Book of Household Management" ("Zarządzanie gospodarstwem domowym pani Beeton"). Życie Isabelli nie było jednak łatwe. Biznes wydawniczy jej męża upadł, straciła dwójkę dzieci i miała kilka poronień. Zmarła w wieku 28 lat.
Słynny amerykański pisarz, a jednocześnie największy ekscentryk nowojorskich salonów literackich, Truman Capote, szczyt swojej kariery osiągnął po napisaniu książki „Z zimną krwią”. Był to stylizowany na powieść zapis brutalnej zbrodni dokonanej w małym amerykańskim miasteczku, zapis, któremu pisarz poświęcił cztery lata życia i który uwikłał go w niebezpieczną znajomość z odsiadującym wyrok mordercą. Znajomość, która niespodziewanie przerodziła się w intymny związek...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…