Biograficzny 2008

Przedstawiamy listę 90 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2008 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Oszukana 7.8

Historia na podstawie prawdziwych wydarzeń z 1928 roku w Los Angeles. Opowiada o kobiecie z przedmieścia, Christie Collins, która postanowiła stawić czoło skorumpowanemu systemowi policji w Los Angeles. Pewnego dnia Christie wychodzi do pracy, zostawiając syna Waltera w domu. Po jej powrocie okazuje się, że chłopiec zniknął. Rozpoczynają się poszukiwania. Po pewnym czasie synek odnajduje się, ale nie jest to dziecko Christie Collins. Okazuje się, że policja podstawiła innego chłopca, a matka próbująca dowieść prawdy zostaje potraktowana jak umysłowo chora. Policja zabrania jej zajmowania się śledztwem na własną rękę. Z pomocą Christie przychodzi życzliwy, miejscowy pastor, który wierzy kobiecie i deklaruje swą pomoc w poszukiwaniu prawdy.

Długie podanie 6.5

Curtis Plummer, marzący o wyjeździe z małego miasteczka w USA do Miami, odnajduje talent do footballu amerykańskiego w swojej bratanicy, Jasmine. Jako ekspert w tej dyscyplinie (w latach młodości był gwiazdą reprezentacją szkoły średniej) uczy dziewczynę podstaw i pomaga jej dostać się do lokalnej drużyny Minden Browns, jako pierwszej w historii rozgrywek dziewczynie.

Mei Lanfang 5.0

"Mei Lanfang" Chena Keiga. To biografia najsłynniejszego mistrza opery pekińskiej, który zreformował i przywrócił do życia zasady tradycyjnego aktorstwa chińskiego. Chińska Opera Pekińska jest nazywana wschodni oper” i jest prawdziwym bogactwem państwowym Chin. Opera ta pochodzi z Pekinu, dlatego nosi nazw Opery Pekińskiej. Opera Pekińska ma ponad 200 lat historii.


John Adams 7.2

Mini serial skupiający się na postaci Johna Adamsa, 2. prezydenta USA. Serial ukazuje życie tytułowego bohatera od 1770 roku, aż do jego śmierci, czyli 1826 roku. To nie tylko biograficzna opowieść, ale również historia powstania Stanów Zjednoczonych i ich początków, w których swój znaczny udział miał Johna Adams.

Obywatel Milk 7.0

W 1977 roku Harvey Milk został wybrany na radnego w San Francisco i stał się pierwszym w historii przyznającym się otwarcie do homoseksualizmu mężczyzną wybranym do znaczącej instytucji publicznej w Ameryce. Jego zwycięstwo było nie tylko sukcesem w walce o prawa gejów, wpłynął na zmianę wielu aspektów życia politycznego. Docierając do wszystkich - od starszych obywateli po działaczy związkowych - Harvey Milk zmienił sposób pojmowania walki o prawa człowieka i przed przedwczesną śmiercią w 1978 roku stał się bohaterem dla wszystkich Amerykanów.

Człowiek na linie - Man on Wire 7.2

Człowiek na linie - Man on Wire, czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma.

Boski 6.6

Giulio Andreotti przedstawiony w filmie to postać nietuzinkowa: trzykrotny premier Włoch, na różnych stanowiskach pozostawał u sterów władzy przez blisko cztery dekady, zawsze pewny siebie i nieczuły na różne koleje losu. Mówiono o nim, że gdy cały Rzym śpi on jeden pracuje...

Serafina 6.2

W roku 1914, Wilhelm Uhde, słynny, niemiecki kolekcjoner sztuki, wynajmuje apartament w Senlis, położonym 40 kilometrów od Paryża. W miejscu tym pisze i odpoczywa od hałaśliwego życia w stolicy. Pewnego dnia zauważa mały obraz leżący w salonie i ze zdumieniem odkrywa, że autorką jest nie kto inny, a jego sprzątaczka Serafina.

Bronson 6.4

W 1974 roku dziewiętnastoletni narwaniec, Michael Peterson (Tom Hardy), postanowił uwiecznić swoje nazwisko i wraz z domowej roboty obrzymem oraz głową pełną marzeń napadł na urząd pocztowy. Pierwotnie skazany na 7 lat Peterson spędził w różnorakich placówkach penitencjarnych przeszło 34 lata, z czego 30 w samych izolatkach. W tym czasie psychika początkowo cichego chłopaka została zastąpiona przez jego alter ego, Charlesa Bronsona.

Dom Saddama 7.1

Czteroodcinkowy Mini-serial produkcji HBO o życiu Saddama Husseina. Serial przedstawia nieznane dotąd oblicze dyktatora, widziane oczami jego rodziny oraz najbliższych współpracowników. Akcja serialu rozpoczyna się w 1979 roku, kiedy Hussein przejmuje władzę w Iraku.

Słowa kluczowe