Dokumentalny 1959

Przedstawiamy listę 33 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1959 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Serengeti nie może umrzeć

W 1957 Profesor Bernhard Grzimek wraz z synem Michaelem przybyli do tanzańskiego Parku Narodowego, by rozpocząć badania nad migracjami antylop gnu i zrealizować film. Zaangażowali oni jednego z najlepszych niemieckich operatów dokumentalnych, ale filmowanie dzikiej fauny i flory okazało się jednak dla niego zbyt wielkim wyzwaniem i po kilku tygodniach zrezygnował. Jego miejsce zastąpił Alan Root, człowiek z niewielkim wówczas doświadczeniem filmowym, lecz gruntownie znający Serengeti. Niemal rok później, kiedy to nakręcono już blisko połowę filmu, Michael zginął w katastrofie lotniczej. Jego ojciec wraz z Rootem pozostali na miejscu, aby dokończyć pracę.


Narodziny miasta 7.0

Krótki dokument propagandowy ukazujący budowę miasta na gruntach wsi Mogiła pod Krakowem. W krótkim czasie powstaje, budowana od podstaw Nowa Huta oraz chluba wielu inwestycji Planu Sześcioletniego: kombinat hutniczy, o czym opowiada Tadeusz Łomnicki, jako lektor.

Kryptonim Oktan 7.0

Film propagujący ciężką i odpowiedzialną pracę Milicji Obywatelskiej podczas nocnego dyżuru w Warszawie. Miasto idzie spać, ale ich praca dopiero się zaczyna. Spokojny wieczór, nagle ktoś z okna wzywa do pomocy milicję. Dzielni milicjanci z radiowozu o kryptonimie Oktan szybko przybywają z pomocą.

Słowa kluczowe