Dokumentalny 1976

Przedstawiamy listę 82 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1976 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Elementarz 7.5

Film, pomyślany pierwotnie jako dokument o twórcy polskiego Elementarza, Marianie Falskim, przyniósł zupełnie odmienny rezultat: zdumiewający zapis stanu ducha Polaków lat siedemdziesiątych, przekraczający wszelkie bariery i konwencje gatunkowe ówczesnego kina. W miejsce dawnego, wyidealizowanego Elementarza, ukazanego w pierwszej części filmu, w drugiej autor zaproponował jego współczesny wariant: posępny, bliższy rzeczywistemu klimatowi epoki, zaś w trzeciej stworzył osobliwą wariację na jego temat. Film nagrodzony – już po śmierci autora – Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Pieśń pozostaje ta sama 6.1

The Song Remains the Same to zapis jednego z najważniejszych koncertów w historii rocka. Wydanie przedstawia słynny koncert w Madison Square Garden w Nowym Yorku z 1973 roku. Materiał zawiera także krótkie fabularyzowane sceny mafijnych porachunków z udziałem muzyków oraz przejazd zespołu do słynnej hali koncertowej.

Umarła klasa. Seans T. Kantora 8.0

Sfilmowana w 1976 roku przez Andrzeja Wajdę inscenizacja najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora "Umarła klasa". Przedstawienie miało formę collage'u obrazów o wyrazistej plastyce i precyzyjnej orkiestracji ruchu aktorów i dźwięku (leitmotivem spektaklu był "Walc Francois"). Inspirowane tekstami Witkacego, Gombrowicza i Schulza było bardzo osobistą wypowiedzią Kantora. Konstanty Puzyna pisał: "Jaki świat przywołuje właściwie Kantor? (...) Jest to świat naszej wspólnej młodości, nie pokoleniowo jednak pojętej, lecz socjokulturowo. Tam nasz początek: w aptece Wiśniewskiego i w Jamie Michalikowej, w Wyspiańskim i w żydowskich miasteczkach, w pierwszej wojnie światowej i wybuchu niepodległości, w latach dwudziestych i w "Tumorze Mózgowiczu", w awangardzie, w Brunonie Schulzu i w starym Cricocie na Łobzowskiej. Zaś koniec tego świata to okupacja: kołysanka żydowska nad pustą kołyską. Tak, bo druga wojna światowa zlikwidowała całą tę rzeczywistość, nie tylko społeczność żydowską małych miasteczek. Zatrzasnęła wieko trumny nad tamtym kręgiem kultury. Nie ma już doń powrotu".


That's Entertainment, Part II

Jeszcze jedna okazja do spotkania się z gwiazdami klasycznych musicali amerykańskich. Przewodnikami po historii tego gatunku są dwaj słynni tancerze i piosenkarze: Fred Astaire i Genne Kelly, którzy prezentują sceny z ponad siedemdziesięciu filmów z udziałem stu czołowych wykonawców. Gratka dla miłośników beztroskiej lecz perfekcyjnie podanej rozrywki.

Słowa kluczowe