Dokumentalny 2007

Przedstawiamy listę 523 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2007 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Chorować w USA 7.4

Film traktujący o problemach w systemie opieki zdrowotnej w USA. Prawie 50 milionów amerykanów jest bez ubezpieczenia zdrowotnego, muszą się leczyć za własne pieniądze. Codziennie modlą się, żeby nie chorować, rocznie umiera 18 tysięcy obywateli, bo nie byli ubezpieczeni. Ale i ubezpieczeni pacjenci nie mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ przy poważnych schorzeniach, muszą współfinansować bardzo drogie leczenie. Doprowadza to często rodziny do ruiny finansowej...


Punk's Not Dead 8.5

Dokument "Punk's Not Dead" został nakręcony z okazji trzydziestej rocznicy powstania punka. Jego twórcy zabierają nas w podróż przez całą jego historię i dzięki wywiadom z wykonawcami starają się odpowiedzieć na pytanie jaki wkład we współczesną muzykę i kulturę miał punk i jego odłamy.

Bunt. Sprawa Litwinienki 7.4

Kontrowersyjny dokument o byłym agencie FSB, Aleksandrze Litwinience, zmarłym w Londynie po otrzymaniu śmiertelnej dawki radioaktywnego polonu. Antyputinowski film, nad którym prace rozpoczęły się jeszcze przed śmiercią Litwinienki, obnaża politykę Kremla i metody działania FSB (dawnego KGB). Litwinienko krótko przed śmiercią oświadczył, że padł ofiarą zemsty prezydenta Putina, którego politykę ostro krytykował.

Jackass 2.5 5.5

Kolejna odsłona "przygód" ekipy Jackass`a. Chłopacy po raz kolejny udowadniają, że odbiegają od szeroko rozumianej normy robiąc na antenie maksymalnie głupie, śmieszne, czasem odrażające ale i w większości niebezpieczne numery, które przeciętnemu człowiekowi by przez myśl nie przeszły. "Jackass 2.5" jest darmowym uzupełnieniem drugiej, pełnometrażowej, kinowej części "Jackass: Świry w akcji 2"

Duch epoki 6.9

Film dokumentalny pokazujący i wyjaśniający jak jesteśmy manipulowani. Film przedstawia trzy tematy: 1.Religia chrześcijaństwa - pokazuje iż religia chrześcijańska jest jedynie wersją wcześniejszych mitów, głównie egipskich i opiera się na astrologii. 2. 11 Września - dotyczy największego zamachu terrorystycznego służb specjalnych USA, dokonanej we własnym kraju. 3. Banki i plan zniewolenia świata - czyli kto kontroluje światową gospodarkę i politykę i jakie ma z tego korzyści, oraz za stworzeniem Jednego Ogólnoświatowego Rządu.

Starzy "dobrzy" złodzieje 7.0

Do niedawna bycie złodziejem w Meksyku było zajęciem podlegającym ścisłemu kodeksowi honorowemu. Ranking w hierarchii złodziei zależał, podobnie jak w przypadku innych profesji, od talentu i ambicji. Film opowiada o pokoleniu złodziei, którzy największe „sukcesy” odnosili w latach 60. Przedstawia ich kodeksy postępowania, etyki, różne „kategorie” przestępstw, opowiada o współpracy z szefami policji, zdradach i cenie, jaką musieli za nie zapłacić. Montaż archiwalnych zdjęć, przeplatany opowieściami starzejących się już złodziei i ich przeciwników, przywołuje blask społecznego romantyzmu tamtych czasów, który bezpowrotnie zniknął. Reżyser podkreśla, że przyczyną rozwoju przestępczości nie była wyłącznie bieda czy brak perspektyw – „starzy złodzieje” wierzyli, że rabują tylko tych, którzy mają więcej niż potrzebują. To było pokolenie, które rzadko stosowało przemoc.

Rozbitkowie 7.3

Rozbitkowie to adaptacja filmowa katastrofy samolotu, który w 12 października 1972 roku rozbił się podczas burzy śnieżnej w Andach. Film opowiedziany jest w formie dokumentu ustami uczestników wypadku, z perspektywy 35 lat po nim. Nie jest to wierna rekonstrukcja zdarzeń, ale raczej rodzaj niezwykłego wywiadu - ubrana w artystyczne inscenizacje wydarzeń dokumentalna wiwisekcja ludzkiej psychiki i pamięci. Gonzago Arijon wnika w głąb sytuacji i zdarzeń, jakie miały miejsce w grupie ocalałych z katastrofy osób, aby za pomocą czarno-białych metaforycznych ujęć zestawić na ekranie ich przeszłość z teraźniejszością. Film pokazuje prawdziwy sens dramatu ludzi, którzy, aby przeżyć zmuszeni zostali stosować praktykę kanibalizmu. Instynktowna walka o życie i przetrwanie doprowadziła do konieczności zbudowania nowej, zminiaturyzowanej i pozbawionej cywilizacji, formy społeczeństwa. Czy było ono trwałe? Czy okazało się na tyle spójne, aby przetrwać? Wiele lat po katastrofie, jej uczestnicy, w towarzystwie bliskich osób, po raz pierwszy ujawnili tajemnicę przeżytej w młodości tragedii. Po raz pierwszy też wybrali się z rodzinami na miejsce katastrofy.

Słowa kluczowe