Dokumentalny 2010

Przedstawiamy listę 581 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2010 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Świat z góry 7.2

Najładniejsze zakątki świata widziane z lotu ptaka.

Jak działa wszechświat? 7.5

Galaktyki, gwiazdy, planety i ich księżyce, mgławice, obłoki gazowe, czarne dziury, gwiazdy neutronowe, kwazary i magnetary, asteroidy i komety... między innymi z nich zbudowany jest Wszechświat, ale jak naprawdę działa i dlaczego, tego dowiemy się właśnie w tym niezwykłym programie.


Świteź 7.4

Rozegrany w dwóch planach czasowych, epicki spektakl oparty na romantycznej balladzie Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Inspirowany ikonami, łączący technikę malarską z animacją 3D, film Kamila Polaka zabiera widzów w zrealizowaną z ogromnym rozmachem podróż do skrytego pod taflą jeziora, średniowiecznego miasta. Mistyczny wymiar przedstawionej w Świtezi odwiecznej walki dobra ze złem podkreśla muzyka Iriny Bogdanovich, nawiązująca do chóralnych śpiewów cerkiewnych.

Tęsknota za światłem

Pustynia Atacama, w Chile leży na wysokości 3000 metrów. Bezkresny, płaskowyż rozciąga się w nieskończoność, przypominając krajobraz raczej marsjański niż ziemski. Pustynia trwa w bezruchu, na jej powierzchni nie utrzymują się żadne formy życia, za to jej wnętrze kryje tajemnicze ślady przeszłości: szczątki wiosek sprzed kilku tysięcy lat, ale też wraki XIX wiecznych pociągów. Gdzieniegdzie wyrasta kopuła futurystycznym kształtem przypominająca kosmiczny statek. To astronomiczne stacje badawcze, ponieważ ze względu na krystaliczną przejrzystość powietrza Atakama jest jednym z ulubionych miejsc badawczych astronomów z całego świata. Równocześnie spalona słońcem Atacama to miejsce, gdzie suchy, pustynny piasek "mumifikuje" ciała tych, którzy stracili tam życie. W przeciwieństwie do innych pustyń, w których ginęli głównie podróżnicy i awanturnicy, piaski Atakamy skrywają setki ciał więźniów politycznych chilijskiego reżimu. Podczas gdy astronomowie sięgają tam, gdzie wzrok nie sięga, szukając śladów życia pozaziemskiego w odległych częściach kosmosu, miejscowe kobiety przekopują piaski pustyni, szukając ciał zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach krewnych.

Teleskop Hubble'a 7.1

Podróż po odległych galaktykach w celu odkrycia wielkości i tajemnic otaczającego nas nieba w towarzystwie spacerujących w kosmosie astronautów, którym powierzono najtrudniejsze i najważniejsze zadania w historii NASA.

Waiting for Superman

Naród, który z dumą oświadczył, że nie pozostawia dziecka samemu sobie - Amerykanie - nadal ma wiele do zrobienia z alarmującymi wskaźnikami. Pomimo wzrostu wydatków i obietnic polityków, publiczne pieniądze Stanów Zjednoczonych (jedne z największych na świecie) wciąż nie trafiają do milionów dzieci. Twórcy filmu przypominają, że "statystyki" mają imiona: Anthony, Francisco, Bianca, Daisy i Emily, których los połączyła fundacja WAITING FOR SUPERMAN. Jak uczą się dzieci których system nie zachęca, lecz wręcz hamuje, jakie rozwiązania systemowe proponują "mądre głowy" i czy faktycznie istnieją w edukacji nierozwiązywalne problemy - to główne pytania stawiane przez Davisa Guggenheima.

Kraj gazem płynący 6.8

Całkowicie niespodziewanie w całych Stanach Zjednoczonych właściciele ziemscy zaczęli dostawać lukratywne oferty sprzedaży ziemi. Powód? Odkryto ogromne pokłady gazu ziemnego, które określono "Arabią Saudyjską gazu". Josh Fox (II) również otrzymał takie pismo i aby przekonać się jakie efekty może przynieść wydobycie tego "naturalnego" surowca dla mieszkańców, wyruszył w podróż przez 32 kraje. Nie wszystko co zobaczył uznał za przeliczalne na pieniądze...

Słowa kluczowe