Dokumentalny 2010

Przedstawiamy listę 558 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2010 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Świat z góry 7.3

Najładniejsze zakątki świata widziane z lotu ptaka.


Świteź 7.1

Film jest adaptacją słynnej ballady Adama Mickiewicza "Świteź". W malowniczy ukazuje ostatnie chwile z życia pradawnego grodu Świteź. Szukając ocalenia od haniebnej śmierci, jego mieszkańcy ofiarowują swój los Bogu, który zmieniając ich w nenufary - symbol niewinności - unieśmiertelnia pamięć o tamtych wydarzeniach.

Wyjście przez sklep z pamiątkami 6.9

Thierry od najmłodszych lat na okrągło kręci filmy swoją kamerą. Z czasem przechodzi to w jego pasję, a używanie kamery jest nieodłącznym elementem jego życia. Wkrótce odkrywa świat, który pochłonie go bez reszty. Zacznie podróżować, działać na granicy z prawem, obserwować poszerzająca się kulturę "Street Art'u". Wkrótce Thierry przyjmuje swój własny pseudonim i zaczyna tworzyć swoje dzieła.

Teleskop Hubble'a 7.1

Podróż po odległych galaktykach w celu odkrycia wielkości i tajemnic otaczającego nas nieba w towarzystwie spacerujących w kosmosie astronautów, którym powierzono najtrudniejsze i najważniejsze zadania w historii NASA.

Jackass 6.5

3 razy śmieszniej, 3 razy głupiej, 3 razy boleśniej. Chłopaki z "jackass" wracają z najdzikszą dawką wariactw w historii! Pękniesz ze śmiechu patrząc jak Johnny Knoxville próbuje jeździć na rolkach w zagrodzie dla byków, Bam Margera przechodzi tor przeszkód wypełniony paralizatorami, a Steve-O dotyka nieba w wypełnionej po brzegi przenośnej toalecie.

Senna 7.7

Film dokumentalny o brazylijskim kierowcy formuły pierwszej, Ayrtonie Sennie da Silvie, który trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata F1. Zginał na torze wyścigowym Imola, podczas Grand Prix San Marino w wieku 34 lat.

Śmietnisko 7.3

Vik Muniz w Rio de Janerio chce zrealizować swój kolejny projekt. Przekona szperających w śmieciach zbieraczy plastiku, szkła czy gumy, żeby mu zaufali, dali mu się poznać, sfotografować i pomogli stworzyć z odpadów obrazy. Razem z kamerą Lucy Walker (reżyserka) zaglądamy do ich domów, poznajemy rodziny. Umorusani "śmieciarze" nie kryją, że ich domy są w rozsypce, często mają na wychowaniu gromadę dzieci, zdarza się, że mąż ma skłonności do agresji. A jednak wydają się szczęśliwi. - Godnie pracuję, nie kradnę, nie sprzedaję ciała, nie biorę narkotyków - pada z ich ust nie raz. Tych kilkoro ludzi łamie stereotypy. Długonoga blondwłosa Isis zakłada do przebierania śmieci długie kolczyki i ubrania, jak Madonna w latach 80. Sebastiano na wysypisku znajduje książki, zaczytuje się w Machiavellim i mówi, że Nietzsche miał fajną koncepcję życia. Dystyngowana babcia Irma od 26 lat gotuje dla wszystkich obiady z tego, co przywiozą z supermarketów. Oni nie chcą litości. Chcą, żebyśmy docenili ich pracę i zobaczyli, jak ich życie na chwilę zmienia się dzięki Vikowi. On na białej podłodze na stu metrach kwadratowych robi zarys ich twarzy. Oni uzupełniają kontury przedmiotami, które znaleźli na śmietnisku. A wszystko sfotografowane z góry jest naprawdę piękne. Koneserzy sztuki płacą za to po 50 tys. dolarów. Vik cały zarobek oddaje swoim modelom. W przerwach między historiami Brazylijczyków ze śmietnika poznajemy jego historię.

Słowa kluczowe