Dokumentalny 2011

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 645 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2011 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Rozbite i porzucone ciężarówki na niebezpiecznych autostradach przecinających centrum Kanady to dla pomocy drogowej często mordercze wyzwanie, lecz i źródło satysfakcji.
Serial ukazuje obiekty i miejsca uznane za kwintesencję obrazu Polski.
Trzy kraje, trzy języki, trzy religie świata i jedna, najstarsza, profesja – prostytucja. W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc kto je ogląda. Mizdrzą się, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku prostytutki modlą się do Świętej Pani Śmierci, aby ta uchroniła ich od nieszczęść i zguby.


Film Anci Damian to wyjątkowe połączenie animacji, dokumentu i fikcji. Droga na drugą stronę nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. 11 lipca 2007 roku pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel. Policja, żeby zadowolić sędziego, aresztowała niejakiego Claudiu Crulica: trzydziestotrzyletniego obywatela Rumunii, mieszkającego od dłuższego czasu w Polsce. Mężczyzna twierdził, że w tym czasie przebywał w Mediolanie i starał się kilkakrotnie interweniować u władz Rumunii. Natomiast w areszcie, na znaku protestu wobec niesprawiedliwego zatrzymania, rozpoczął strajk głodowy, który zakończyła po czterech miesiącach jego śmierć. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani rumuńscy dyplomaci nie sprawdzili zeznań Crulica. Damian przedstawia te dramatyczne wypadki w oryginalnej formie, a widzów przez przedstawiony świat prowadzi głos Macieja Stuhra, który przemawia jako Claudio.
Dokument poświęcony grupie "Pearl Jam", którego reżyserem jest Cameron Crowe twórca Vanilla Sky i Jerry'ego Maguire'a. Okazją do powstania filmu jest dwudziesta rocznica wydania "Ten", debiutanckiego albumu zespołu z Seattle.
900 minut najprawdziwszej filmowej magii - to efekt wieloletniej pracy Marka Cousinsa, reżysera, krytyka filmowego i człowieka, którego serce najmocniej bije w kinie. The Story of Film - Odyseja filmowa to, jak nazwa wskazuje, projekt przyglądający się rozwojowi kinematografii. Jego niezwykłość polega na tym, że stworzył go ktoś, kto język kina ma w małym palcu i doskonale go rozumie, a właściwie - mówi nim. Opowiadając o pełnej przypadków, intrygujących faktów i wiekopomnych epizodów historii filmu, reżyser nie stoi na pozycji patrzącego chłodnym okiem dokumentalisty, ale inkorporuje kinowe style i chwyty. Dlatego film Cousinsa nie jest przezroczystym, estetycznie "szkolnym" referatem, ale najprawdziwszą przygodą, podróżą przez czas i przestrzeń. Ten projekt to efekt ogromnej pracy. Podzielony na 15 części materiał prowadzi przez 120 lat pogmatwanych dziejów taśmy filmowej (a potem - karty pamięci). Kompetencja i rozmach tego projektu zachwyca, ale zaczarowanym kluczem do serc widzów nie jest tu szkiełko i oko, a wrażliwość twórcy. Podczas seansu łatwo zrozumieć, że dla Cousinsa kino jest wszystkim. A jego pasja i miłość są zaraźliwe.
Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych i pokoi, w których odbywają się specjalistyczne konsultacje medyczne? Na oddziale chirurgicznym popatrujemy codzienną pracę lekarzy: panującą między nimi hierarchię, konieczność podejmowania ważnych decyzji, borykanie się z ekonomicznymi problemami. Choć zwykle posługują się niezrozumiałym dla zwykłego śmiertelnika językiem, jest też miejsce na drobne żarciki czy środowiskowe anegdoty. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i doświadczenia, również zdarzają się momenty zaskakujące...
Arirang opowiada o Kim Ki-Duku, który gra trzy role w jednym filmie. Poprzez ten film rozumie kolejne przeciwności pojawiające się w jego życiu, dzięki niemu rozumie ludzi, składa podziękowanie przyrodzie i akceptuje swoje życie jakim jest obecnie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…