Dokumentalny 2011

Przedstawiamy listę 479 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2011 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Opuszczone miejsca 8.0

Podróż do miejsc zapomnianych przez czas. Kiedyś tętniły życiem, dzisiaj niszczeją opustoszałe.

Wietnam: Zaginione filmy

Sześciogodzinny serial poświęcony jest okresowi od zakrojonych na ogromną skalę przygotowań wojennych w 1965 r. do upadku Sajgonu w 1975 r. Kluczową rolę w oddaniu doświadczenia i atmosfery wojny odegrają wykorzystane w produkcji covery najbardziej znanych rockowych utworów tamtych czasów.

Dokoła Wojtek Polska

Serial ukazuje obiekty i miejsca uznane za kwintesencję obrazu Polski.


Dzikie z natury 3D 7.2

Zdobywca Nagrody Akademii Morgan Freeman jako narrator w filmie Dzikie z Natury (w polskiej wersji językowej Wiktor Zborowski) opowiada wspaniałą historię o miłości i poświęceniu dla ratowania innych cierpiących istot. W towarzystwie światowej sławy naukowców, film przeniesie nas w bujne deszczowe lasy Borneo oraz na kenijską sawannę, gdzie pomożemy młodym słoniom i orangutanom w powrocie na łono natury. Obraz w niezwykle poruszający sposób przedstawia działania osób, dla których los dzikich zwierząt nie jest obojętny. Ukazuje też proces wychowania młodych, osieroconych orangutanów i słoni, które dzięki troskliwej opiece i niesamowitym zabawom, szczęśliwie dorastają i uczą się żyć na wolności. Film pomaga dostrzec również jak bardzo zwierzęta przypominają ludzi: lubią zabawę i towarzystwo innych, cieszą się, smucą. Mają własne osobowości i problemy. Podejrzenie tych cudów natury w trójwymiarze, to naprawdę niezwykłe przeżycie.

Chwała dziwkom 6.5

Trzy kraje, trzy języki, trzy religie świata i jedna, najstarsza, profesja – prostytucja. W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc kto je ogląda. Mizdrzą się, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku prostytutki modlą się do Świętej Pani Śmierci, aby ta uchroniła ich od nieszczęść i zguby.

George Harrison 7.1

Historia słynnego muzyka opowiedziana przez Martina Scorsese. Wykorzystując fragmenty starych nagrań, wywiady z przyjaciółmi i rodziną, reżyser przybliża życie jednego z Beatlesów. Film odpowiada na pytanie, jak ważną rolę odgrywała dla niego muzyka i duchowy aspekt istnienia. Dokument został wyróżniony m.in. dwiema nagrodami Emmy i nominacją do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Droga na drugą stronę 7.4

Film Anci Damian to wyjątkowe połączenie animacji, dokumentu i fikcji. Droga na drugą stronę nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. 11 lipca 2007 roku pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel. Policja, żeby zadowolić sędziego, aresztowała niejakiego Claudiu Crulica: trzydziestotrzyletniego obywatela Rumunii, mieszkającego od dłuższego czasu w Polsce. Mężczyzna twierdził, że w tym czasie przebywał w Mediolanie i starał się kilkakrotnie interweniować u władz Rumunii. Natomiast w areszcie, na znaku protestu wobec niesprawiedliwego zatrzymania, rozpoczął strajk głodowy, który zakończyła po czterech miesiącach jego śmierć. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani rumuńscy dyplomaci nie sprawdzili zeznań Crulica. Damian przedstawia te dramatyczne wypadki w oryginalnej formie, a widzów przez przedstawiony świat prowadzi głos Macieja Stuhra, który przemawia jako Claudio.

Pearl Jam Twenty 7.4

Dokument poświęcony grupie "Pearl Jam", którego reżyserem jest Cameron Crowe twórca Vanilla Sky i Jerry'ego Maguire'a. Okazją do powstania filmu jest dwudziesta rocznica wydania "Ten", debiutanckiego albumu zespołu z Seattle.

Jan Paweł II. Szukałem Was... 7.2

Jan Paweł II. Szukałem Was… to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje Jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach - niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii.

Słowa kluczowe