Dokumentalny 2023

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 361 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2023 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Co sprawia, że w XXI wieku tysiące kobiet i mężczyzn postanawia porzucić kolorowy, pełen wygód świat i na całe życie zamknąć się w surowych murach klasztoru? Czy to jedynie poświęcenie w imię bezgranicznej miłości do Boga lub ucieczka przed problemami świata? A może potrzeba spokoju i harmonii, której nie daje skomplikowana rzeczywistość? W czym dla mnicha lepsza jest kontemplacja od życia rodzinnego i kariery zawodowej? Wolni. Podróż do wnętrza to zaproszenie do doświadczenia pięknego, kojącego przeżycia i zastanowienia się nad tym, jak odszukać siebie. To sielskie obrazy przyrody, codziennej pracy, szukania sensu oraz prawdziwej radości i wolności. Twórcy filmu, dzięki szczególnym okolicznościom, wyjątkowo otrzymali dostęp do dwunastu zamkniętych na co dzień klasztorów. Żaden dokumentalista wcześniej nie miał możliwości tak blisko i dogłębnie przyjrzeć się kontemplacyjnemu życiu mniszek i mnichów i wysłuchać tak szczerych świadectw ich życia. To spotkanie świata powołanych ze światem tęskniącym za Bogiem. Wolni. Podróż do wnętrza zabiera widza w hipnotyzującą podróż do enklaw ciszy i modlitwy, ale nade wszystko w podróż do wnętrza ludzkiej duszy. Ile refleksji nad własnym życiem wzbudzi przyjrzenie się tym, którzy żyją zupełnie inaczej? Odpowiedź z pewnością zaskoczy…
Break Point jest serialem twórców Formula 1: Jazda o życie, który opowiada o doborowych tenisistach i tenisistkach uczestniczących w wyczerpujących turniejach wielkoszlemowych i innych organizowanych na całym świecie zawodach, a także o ich życiu na korcie i poza nim. Tych sportowców łączy wspólne marzenie — chwycić w ręce puchar i zostać numerem jeden. Ponieważ właśnie teraz część legend tenisa zbliża się do kresu swojej kariery, to nowe pokolenie dostaje szansę, aby zabłysnąć w świetle reflektorów. Break Point to rozgrywająca się na przestrzeni jednego roku szczera i kameralna opowieść właśnie o tych zawodnikach, którzy biorą udział w turniejach z serii ATP i WTA Tour. Widzowie będą mieli wyjątkową okazję zajrzeć za kulisy pełnego napięcia życia jednych z najlepszych tenisistów i tenisistek na świecie — od niebezpiecznych kontuzji i załamań emocjonalnych po wielkie zwycięstwa i chwile prywatności z dala od kortu.
Temat niezidentyfikowanych obiektów latających jest stygmatyzowany przez rządzących, historia jednak pokazuje, że badania i raporty nad UFO mają miejsce od dziesięcioleci przez wiele krajów. Dokument przygląda się temu, jak rząd USA zbierał informacje na temat tych obiektów, ale nie dzielił się nimi z członkami Kongresu i narodem amerykańskim. Produkcja została zainspirowana między innymi doniesieniami od byłego senatora Harry'ego Reida, że rząd USA przez lata ukrywał kluczowe szczegóły dotyczące UFO, starając się je również tuszować, a także raportem opublikowanym w New York Times.


Zajrzyj do podręcznika przywódcy sekty i dowiedz się, jak zyskać bezwarunkową miłość, bezgraniczne oddanie oraz władzę nad ludzkimi ciałami, duszami i umysłami.
Zanurz się w świecie medycyny ratunkowej, w którym życie toczy się w iście zawrotnym tempie. Ten ośmioczęściowy serial dokumentalny to kronika intensywnej i wymagającej codzienności nowojorskich medyków. Poczuj, w jakim rytmie bije serce miejskiego systemu opieki zdrowotnej, doświadczając wzlotów i upadków pielęgniarki lotniczego pogotowia ratunkowego, transplantologów, sanitariuszy, specjalistów dziecięcej chirurgii urazowej i neurochirurgów, którzy dają z siebie wszystko, aby pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Serial dokumentalny, w którym towarzyszymy grupie profesjonalnych golfistów – na polu i poza nim – podczas sezonu pełnego trudnych wyzwań.
Serial dokumentalny o zespołach kolarzy, którzy w 2022 r. biorą udział w najbardziej wyczerpującym wyścigu na świecie. Bo słodycz zwycięstwa warta jest goryczy łez.
Zero Grawitacji to filmowa oda do legendarnego Wayne'a Shortera w reżyserii Dorsay Alavi, wyprodukowana przez Brada Pitta. W trzech odcinkach widz przeniesie się do najważniejszych okresów w życiu Shortera, by zobaczyć, jak mimo przeciwności wzniósł się na wyżyny, przełamał ograniczenia jazzu i został jednym z najbardziej wpływowych amerykańskich muzyków i kompozytorów.
Poznaj z bliska sportowe i osobiste historie z życia Patricka Mahomesa, Kirka Cousinsa i Marcusa Marioty w serialu dokumentalnym będącym kroniką sezonu 2022–2023 NFL.
Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…