Dramat 1938

Przedstawiamy listę 221 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1938 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Florian 7.0

Na ziemiach polskich trwa wojna, nic nie jest pewne. Niemcy się wycofują, a w ich miejsce przychodzą wojska radzieckie. W tych burzliwych czasach rodzi się uczucie pomiędzy Alfredem Rupiejko a Bronką Wereszczyńską. Dziewczyna wraz z braćmi ukrywa dzwon Florian przed konfiskatą. Rodzeństwo zostaje wydane, ale postanawia nie poddawać się bez walki.

Profesor Wilczur 7.4

Dalsze losy prof. Wilczura, który po odzyskaniu pamięci powraca do swojej dawnej pracy. Nie wszyscy są jednak z tego zadowoleni - Dobraniecki, były zastępca profesora, doprowadza go do takiego stanu, że tylko wyjazd wydaje się rozsądnym wyjściem. Wilczur wraca na prowincję, ale i tam nie zaznaje spokoju. Odnajdują go kłopoty jego córki z natarczywym adoratorem.

Sygnały 8.5

Marta żyje w środowisku mocno zdemoralizowanym, wręcz przestępczym. Doskwiera jej ta sytuacja, marzy o normalnym, uczciwym życiu. Nie może jednak znaleźć w sobie dość odwagi, aby odejść. Decyzję o ucieczce podejmuje w momencie, gdy jej partner nakłania ją do oddania się innemu, aby móc zawładnąć jego pieniędzmi. Dziewczyna wyrusza statkiem do Polski. Na Bałtyku sztorm, który doprowadza do zatonięcia okrętu. Martę ratuje latarnik, który roztacza nad nią czułą opiekę, a ona przy nim poznaje wartości o których do tej pory mogła tylko słyszeć. Starzy znajomi jednak nie dają o sobie tak łatwo zapomnieć...


Druga młodość 8.5

Irena Mohort poznaje kolegę swego dorosłego już syna. Będąc wciąż atrakcyjną kobietą, zostaje omyłkowo wzięta za jego siostrę. Jerzy jest zauroczony i z miejsca rozpoczyna zaloty. Irena, dla której dawno nikt się nie starał ( mąż już wiele lat wcześniej stracił zaangażowanie), stopniowo ulega czarowi młodego mężczyzny. Po pewnym czasie o wszystkim dowiaduje się mąż i daje możliwość wyboru: kochanek albo rodzina.

Dziewczyna szuka miłości 7.3

Kiedy jest się młodym, zdolnym i utalentowanym człowiekiem, a jedynym hamulcem życiowym okazują się pieniądze, czasami wystarczy odrobina szczęścia. I właśnie do Jerzego Zamiejskiego, który miał ogromne chęci i talent, uśmiecha się los – poznaje brazylijskiego milionera, który – mimo fiaska pierwszego projektu samolotu stworzonego przez młodego konstruktora – postanawia dać mu szansę. Krezus pomaga mu ukończyć politechnikę i szkołę lotniczą, aby później wyznaczyć mu zadanie budowy samolotu, który stanie się podstawą przyszłych linii lotniczych. Przez cały ten czas rozwijało się uczucie między Jerzym a córką milionera Janiną. Bardzo wiele będzie zależeć od pierwszego lotu…

Kościuszko pod Racławicami 7.5

Akcja filmu dzieje się po drugim rozbiorze Polski. W kraju narastają nastroje antyrosyjskie. Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania. Wkrótce Kościuszko przybywa do Krakowa i staje na czele insurekcji. Na tle tych historycznych wydarzeń została toczy się akcja opowieści o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj i opiekun przeznaczył innemu. W Krakowie zbieranie funduszy na wojsko… Chłopi przygotowują się do walki… Do Krakowa przybywa Kościuszko, zostaje wybrany Naczelnikiem i składa przysięgę na rynku… Wyrusza pod Racławice… Bitwa, zwycięstwo, defilada… W te wydarzenia została wpisana opowieść o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj opiekun przeznaczył jednak innemu. Prośby porucznika nie odnoszą żadnego skutku. Tym „innym” okazuje się Kazik, przyjaciel Janka… W czasie bitwy pod Racławicami Janek zostaje ranny, ratuje go Kazik i obiecuje, że odda mu Hankę.

Wrzos 7.6

Andrzej Sanicki jest młodym, dobrze rokującym, ale też prowadzącym hulaszczy tryb życia, kawalerem. Pod naciskiem ojca oświadcza się Kazi Szpanowskiej. Szybko ustalają, że żadne z nich nie żywi do drugiego głębszego uczucia. On kocha się w baronowej Celinie, a w niej odżywa uczucie do dawnego narzeczonego, który był uważany za zmarłego, ale się odnalazł. Z biegiem czasu Andrzej odkrywa coraz więcej zalet żony i jego myśli, uczucia zaczynają biec w zgoła nieoczekiwanym dla niego kierunku.

Hotel du Nord 6.5

Losy młodej pary Pierre'a i Renee. Są oni jak bohaterowie romantyczni. W proteście przeciw szarej codzienności decydują się na popełnienie samobójstwa. Wynajmują pokój w tytułowym hotelu. To co zaplanowane, bardzo szybko wymyka się spod kontroli.

Jezebel 7.3

Zła na swojego narzeczonego Presa, Julie Marsten zamierza zawstydzić go na balu Olympus - głównym wydarzeniu towarzyskim w Nowym Orleanie, na którym ich zaręczyny mają zostać ogłoszone; zgodnie z przyjętym zwyczajem niezamężne kobiety ubierają się na biało; Julie postanawia założyć czerwoną suknię. Niespodzianka doprowadza do zerwania zaręczyn. Trzy lata później Pres odwiedza Julie na jej plantacji ze swoją żoną Amy. W trakcie epidemii żółtej febry, Pres choruje, a Julie postanawia się nim zaopiekować.

Miasto chłopców 7.4

Starszy brat Whitey’a Marsha, wpada w tarapaty. Wiedząc, że nie będzie mógł się nim zaopiekować, prosi o pomoc ojca Flangana, który założył specjalny ośrodek dla chłopców. Z początku Whitney nie umie się tam odnaleźć, notorycznie łamie obowiązujący regulamin, jest niemiły dla kolegów i opiekuna, buntuje się i chce jak najszybciej opuścić „miasto chłopców”. Z biegiem czasu zaczyna jednak rozumieć, że to miejsce jest dla niego jedyną szansą na przetrwanie trudnych chwil.

Słowa kluczowe