Dramat 1938

Przedstawiamy listę 225 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1938 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Królowa przedmieścia 7.1

Mania cieszy się dużym powodzeniem u mężczyzn. O jej względy bardzo intensywnie zabiegają Antek, Kantek i były sekretarz gminy, pan Majcherek. Żadnemu z nich nie będzie dane doczekać nagrody, gdyż dziewczyna wybiera hrabiego Zygmunta, który para się malarstwem. Mężczyzna odwzajemnia jej uczucie, ale cóż z tego, skoro ten związek nie w smak jest mecenasowi hrabiego, Złotogórskiemu, a i adoratorzy Mani zamierzają wtrącić swoje trzy grosze.

Granica 7.3

Zdobywszy wykształcenie na zagranicznej (Paryż) uczelni, Zenon wraca do kraju z wielką energią do działania. Wszystko układa się po jego myśli; spotyka miłość z lat dziecinnych i uczucie odżywa, pracę zaczyna obiecująco, wypoczywa w rodzimej wsi, gdzie ulega czarowi pięknej Justyny. Szybko jednak przychodzi opamiętanie. W momencie, gdy chce zakończyć romans, okazuje się, że owocem namiętności będzie dziecko, a los szykuje mu jeszcze kilka niespodzianek...

Za winy niepopełnione

Film opowiada o tym, jak duże konsekwencje mogą mieć na życie dzieci uczynki rodziców. Inż. Jan Leszczyc obdarzył uczuciem Amelię Holską i uzyskał wzajemność. Niestety, przeszłość ojca dziewczyny bardzo mocno utrudniają wspólne plany. Czas pokaże, że rodzic wciąż jest aktywny, a jego postępki ściągną tylko kłopoty na córkę i jej ukochanego.


Strachy

Powikłane losy dwóch kobiet, które muszą walczyć przeciwnościami rzucanymi im przez los. Teresa i Linka występują razem w kabarecie, gdy ten upada, muszą szukać pracy w prowincjonalnym miasteczku. Tam nie zagrzewają długo miejsca, ponieważ teatrzyk nie wytrzymuje próby czasu, a Linka nie występuje z powodu ciąży. Zastanawia się nad jej przerwaniem, jednocześnie planując powrót do Warszawy, gdzie pozostał ojciec dziecka.

Florian

Na ziemiach polskich trwa wojna, nic nie jest pewne. Niemcy się wycofują, a w ich miejsce przychodzą wojska radzieckie. W tych burzliwych czasach rodzi się uczucie pomiędzy Alfredem Rupiejko a Bronką Wereszczyńską. Dziewczyna wraz z braćmi ukrywa dzwon Florian przed konfiskatą. Rodzeństwo zostaje wydane, ale postanawia nie poddawać się bez walki.

Ludzie Wisły

Drobny złodziejaszek Aleksy (Jerzy Pichelski) chce kupić barkę, aby zaimponować swojej narzeczonej Annie (Ina Benita).

Jezebel 7.3

Zła na swojego narzeczonego Presa, Julie Marsten zamierza zawstydzić go na balu Olympus - głównym wydarzeniu towarzyskim w Nowym Orleanie, na którym ich zaręczyny mają zostać ogłoszone; zgodnie z przyjętym zwyczajem niezamężne kobiety ubierają się na biało; Julie postanawia założyć czerwoną suknię. Niespodzianka doprowadza do zerwania zaręczyn. Trzy lata później Pres odwiedza Julie na jej plantacji ze swoją żoną Amy. W trakcie epidemii żółtej febry, Pres choruje, a Julie postanawia się nim zaopiekować.

Siostry

Trzy córki farmaceuty z małego miasteczka przechodzą różne doświadczenia w swoich problematycznych małżeństwach.

Druga młodość

Irena Mohort poznaje kolegę swego dorosłego już syna. Będąc wciąż atrakcyjną kobietą, zostaje omyłkowo wzięta za jego siostrę. Jerzy jest zauroczony i z miejsca rozpoczyna zaloty. Irena, dla której dawno nikt się nie starał ( mąż już wiele lat wcześniej stracił zaangażowanie), stopniowo ulega czarowi młodego mężczyzny. Po pewnym czasie o wszystkim dowiaduje się mąż i daje możliwość wyboru: kochanek albo rodzina.

Kobiety nad przepaścią 7.3

W filmie przedstawiony jest problem kobiet zmuszanych do nierządu za granicą. Marysia Żurkówna szuka lepszego życia, wierzy, że wyjeżdżając, trafi do lepszego świata. Czeka ją potworne rozczarowanie. Osoby „życzliwe”, które zorganizowały jej wyjazd, przygotowały dla niej okrutną niespodziankę – ma zostać prostytutką. Co może zrobić samotna dziewczyna w obcym kraju w takiej sytuacji?

Słowa kluczowe