Dramat 1948

Przedstawiamy listę 201 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1948 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Skarb Sierra Madre 7.9

Film opowiada historię trzech amerykańskich awanturników, spotykających się w Meksyku i wyruszających w góry na poszukiwanie złota. Znajdują złotą żyłę, zakładają obóz, rozpoczynają żmudną pracę. Przeżywają przy tym niebezpieczne przygody, ale - pomagając sobie nawzajem - wychodzą z nich cało. Gubi ich dopiero chciwość: w miarę, jak rośnie ilość wydobytego złota - wzrasta wzajemna nieufność. W końcu wystarczy niepomyślny zbieg okoliczności, by nastąpiła katastrofa.

Pijany anioł 7.4

Matsunaga jest drobnym gangsterem, poczucie beznadziejności usiłuje pokryć straceńczym fasonem. Wychował się w nędznej dzielnicy, żyje z dnia na dzień - dumnie, rozpaczliwie i niebezpiecznie. Ale gdy odkrywa, że zachorował na gruźlicę, próbuje zmienić swoje życie. Pomaga mu w tym lekarz-alkoholik, dobry człowiek, który już niemal zwątpił w dobro.

Koralowa wyspa 7.1

Huragan sieje zniszczenie w miasteczku Key Largo, ale jest niczym w porównaniu z burzą szalejącą wewnątrz miejscowego hotelu. Okrutny gangster (Edward G. Robinson) trzyma na muszce właścicielkę przybytku (Lauren Bacall), jej niepełnosprawnego teścia (Lionel Barrymore) oraz byłego żołnierza, Granka McClouda (Humphrey Bogart). Czasu jest coraz mniej, bandyta zabił już dwóch Indian. Tylko McCloud może powstrzymać bezwzględnego Rocco.


Złodzieje rowerów 7.7

Rzym, lata czterdzieste. Bezrobotny Antonio Ricci, ojciec dwojga dzieci, z trudem zdobywa pracę rozlepiacza plakatów. Niezbędny do tego jest rower; wykupuje go z lombardu za prześcieradła. Ktoś mu go jednak kradnie. Antonio odnajduje wprawdzie złodzieja - nędzarza, ale nie może mu udowodnić winy. Zrozpaczony sam dokonuje kradzieży innego roweru, ale zostaje przyłapany...

Trzej ojcowie chrzestni

Trzech wyjętych spod prawa, podczas ucieczki, znajduje kobietę z dzieckiem. Przysięgają chronić niemowlę i bezpiecznie je przedostać przez pustynie. Ryzykują przy tym swoje życie.

Akt przemocy

Frank Enley jest weteranem wojennym i jako taki jest darzony szacunkiem przez społeczność miasta, w którym żyje. Ma kochającą żonę, wspaniałego syna i zupełnie satysfakcjonującą pracę. To niemal sielankowe życie zostaje jednak brutalnie zakłócone przez przybycie do miasta Joe Parksona, który jak się okazuje był razem z Enley'em więźniem obozu jenieckiego. Co takiego wydarzyło się w owym obozie, że Parkson pofatygował się, by po latach wyrównać rachunki z dawnym wojennym kompanem?

Johnny Belinda

Belinda McDonald jest głuchoniema. Dr Robert Richardson uczy ją języka migowego i ułatwia osiągnięcie wewnętrznej równowagi. W krótkim czasie pacjentka robi ogromne postępy. Wówczas dziewczynę spotyka nieszczęście - zostaje zgwałcona przez pijanego sąsiada. Gdy na świat przychodzi dziecko, on i jego żona próbują sądownie odebrać je Belindzie, używając argumentu, że niepełnosprawna kobieta nie potrafi odpowiednio zaopiekować się maleństwem.

Anna Karenina

Piękna Anna (Vivien Leigh) jest nieszczęśliwą małżonką Aleksieja Karenina (Ralph Richardson), człowieka wyrachowanego i zimnego. Jej monotonne życie odmienia się po wizycie u rodziny w Moskwie, gdzie poznaje przystojnego hrabiego (Kieron Moore). Niespełniona kobieta rzuca się w wir namiętnego romansu nie zaważając na konsekwencje...

Nagie miasto 6.9

Modelka Jean Dexter, zostaje znaleziona martwa w wannie w swoim mieszkaniu. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo, koroner jednak wydaje opinię, iż było to w rzeczywistości upozorowane zabójstwo. Śledztwo w tej sprawie rozpoczynają detektywi Dan Muldoon i Jimmy Halloran. Główny podejrzanym zostaje przyjaciel denatki Frank Niles, który wprawdzie ma alibi, ale w jego zeznaniach wykryto wiele kłamstw...

Chłopiec z zielonymi włosami

Znaleziony przez policję chłopak milczy, ma udręczony wzrok i ogoloną do gołej skóry głowę. W retrospekcji poznajemy jego historię: Peter jest wojennym sierotą, śmierć rodziców w Anglii ukrywano przed nim zbyt długo. Na skutek wywołanego przez tę wiadomość wstrząsu pewnego dnia jego włosy zmieniają kolor na zielony. Reakcje mieszkańców miasteczka są różne.

Słowa kluczowe