Dramat 1949

Przedstawiamy listę 214 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1949 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Zbłąkany pies 7.4

Bohaterem filmu jest młody detektyw tokijski Murakami. W autobusowym tłoku skradziono mu pistolet; desperacja w podjętych przezeń poszukiwaniach broni jest z jednej strony wzbudzona obawą przed utratą pracy, z drugiej - świadomością, że z nieszczęsnego pistoletu oddawane są śmiercionośne strzały. Wędrówki po tokijskich zaułkach, bulwarach, hotelach i lokalach rozrywkowych, nie przynoszą początkowo żadnych rezultatów; zrozpaczony Murakami natrafia jednak w końcu na nić, która prowadzi do celu.

Pojedynek w ciszy 6.9

Podczas operacji lekarz przypadkowo zaraża się od pacjenta syfilisem. Nie zdradzając nikomu prawdy zrywa ze swoją narzeczoną i samotnie staje do walki z niewidzialnym wrogiem - chorobą wyniszczającą jego organizm.

Pod niebem Sycylii

Do małego sycylijskiego miasteczka przyjeżdża młody prawnik, by objąć urząd sędziego. W miasteczku, opanowanym przez mafię, zastraszeni mieszkańcy przyjmują przybysza niechętnie i nieufnie. Już nazajutrz popełniona zbrodnia jest wyzwaniem wobec nowego przedstawiciela sprawiedliwości. Dochodzenie nie może dać rezultatów na skutek powszechnej zmowy milczenia. Następną akcją przedsięwziętą przez sędziego jest próba wywarcia nacisku na miejscowego potentata - barona Lo Vasto, aby uruchomił zamkniętą kopalnię siarki, będącą jego własnością, a która może dać pracę wielu głodującym. Baron, związany oczywiście z mafią, po nieudanej próbie przekupienia sędziego, organizuje nań zamach.


Więzienie

Stary nauczyciel matematyki sugeruje tematykę filmu mówiąc: "Diabeł oświadcza, że Ziemia jest piekłem". Na początku reżyser odrzuca pomysł, ale późniejsze wydarzenia w życiu pisarza, przyjaciela reżysera i młodej prostytutki, którą kocha zdają się potwierdzać trafność pomysłu nauczyciela matematyki na fabułę filmu...

Pragnienie

W 1946 roku baletnica Rut (Eva Henning) i jej mąż powracają do Szwecji po występach we Włoszech. W czasie podróży pociągiem Rut wspomina o swoim romansie z oficerem o imieniu Raoul (Bengt Eklund) i o swojej karierze w balecie...

Szlachectwo zobowiązuje 7.2

Odtrącona przez rodzinę młoda arystokratka wychowuje swojego syna w poczuciu przynależności do utytułowanego rodu. Kiedy Louis dorasta jego pragnienie osiągnięcia tytułu księcia sprowadza go na drogę przestępstwa. Aby osiągnąć swój cel musi bowiem uśmiercić swoich krewniaków...

The Fountainhead

Architekt indywidualista i idealista Howard Roark, zostaje wydalony z uczelni, ponieważ jego projekty nie pasują do istniejącej myśli architektonicznej. W końcu udaje mu się znaleźć pracę u podobnie myślącego Henry'ego Camerona, który jednak wkrótce zapija się na śmierć. Roark jest przekonany, że czeka go ten sam los, jeśli nie przestanie oglądać się na swoje ideały...

Dom na pustkowiu

Rok 1944. Basia i Kazia żyją samotnie pod Warszawą. Udzielają schronienia "Hubertowi", który został odbity z rąk gestapowców. Okazuje się, że naprawdę nazywa się Stefan. Basia zakochuje się w nim, nie wiedząc, że ukochany współpracuje przy produkcji broni z miejscową nauczycielką.

Pole bitwy

Grudzień 1944 roku. Mała grupa amerykańskich żołnierzy ze 101 Dywizji Sił Lotniczych dzielnie walczy z otaczającymi ich w belgijskim miasteczku Niemcami.

Biały żar 7.9

Psychopatyczny gangster Cody Jarrett (James Cagney), cierpiący na kompleks Edypa, i jego gang rabują pokaźną sumę pieniędzy z pociągu. Żeby uniknąć kary śmierci za to przestępstwo, Cody przyznaje się do innej zbrodni popełnionej w tym samym czasie w innym stanie. Zostaje skazany na dwa lata więzienia. Tajny agent Hank Fallon (Edmond O'Brien) pod fałszywą tożsamością Vica Parda dzieli celę z Codym, aby dowiedzieć się gdzie gangster ukrył pieniądze z wielkiego rabunku. W więzieniu Cody'ego odwiedza jego ukochana matka, jedyna osoba na świecie, do której ma on wielką słabość. Przekazuje mu ona informacje o poczynaniach jego gangu i wspiera go duchowo, mówiąc, że kiedyś Cody będzie na samym szczycie. Gdy wkrótce Cody otrzymuje tragiczną wiadomość dotyczącą matki, ucieka z więzienia razem z kolegą z celi.

Słowa kluczowe